Vytrvalosti sa učíme od otcov

Redakcia | 9. október 2021
Ocko a výchova

Výskum vedcov z Brighem Young University ukázal, že otcovia majú jedinečnú úlohu rozvíjať u svojich dospievajúcich detí vytrvalosť.

Laura Padilla-Walkerová a Randal Day (ext. zdroj autori) sledovali niekoľko rokov 325 rodín. Vplyv otcov sa počas rokov premenil u detí na vyšší záujem o školu a menší sklon delikvencii.

Vo výskume sa zamerali na otázky: "Dokáže vaše dieťa vyriešiť úlohu? Dokáže dokončiť projekt? Dokáže si stanoviť cieľ a splniť ho?“ Ak sa deti naučia vytrvať, je to základ pre ich rozvoj a schopnosť zvládať stres či problémy v živote.“

Otec je dôležitý

Pre otcov je dôležité byť rodičom s prirodzenou autoritou, ktorý však nie je despotický. Deti musia cítiť lásku svojho otca a zároveň sa od nich naučiť veľa praktických vecí o živote. Na ilustráciu: možno otcovi dlhšie trvá umyť riad, ale urobí to dôkladne a do poslednej vidličky. Potrápi sa so synom na trénovaní futbalu, aby napokon trafil do brány a nevzdá to. Sú to malé veci, ktoré dieťa vníma a vpúšťa do seba ako vzorce.  

Asi 52 % otcov vo výskume vychovávalo deti týmto spôsobom. Oveľa častejšie sa u detí týchto otcov rozvinula vytrvalosť, ktorá viedla k lepším výsledkom v škole a menšej delikvencii. Výskum skúmal deti vo veku 11 – 14 rokov, ktoré žili v domácnosti s dvomi rodičmi. Vedci si však myslia, že aj keď deti žijú s jedným rodičom, vplyv otca ostáva rovnaký.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: