Výskumy zistili: Kedy je vhodný čas na cudzí jazyk?

Redakcia | 16. Aug 2017
Výskumy zistili: Kedy je vhodný čas na cudzí jazyk?

Dieťa sa cudzí jazyk učí ľahšie ako dospelý človek. Či je to skutočne pravda a aj to, v akom veku je najvhodnejšie začať s iným ako rodným jazykom, skúmali dve vedkyne.

Kedy je vhodný čas učiť sa cudziu reč?

Monika S. Schmidtová z University of Essex a Nienke Meulmanová z Centra jazyka a kognície na University of Groningen v Holandsku na základe mozgových snímok zistili, že schopnosť ľudského mozgu skutočne klesá s narastajúcim vekom.

Prečítajte si: Dieťa nerozpráva: aké sú príčiny?

Vplyv veku na schopnosť učiť sa

Výskumníčky ďalej zistili, že v detskom veku sa cudzí jazyk učí oveľa jednoduchšie aj z toho dôvodu, že deti sa dokážu oveľa ľahšie sústrediť, nezaťažujú ich iné záležitosti a ich mozog sa dokáže plne sústrediť na jednu činnosť.

Ďalším dôvodom je to, že ich motivácia zapadnúť je oveľa väčšia ako u dospelých. To, že sa cudzí jazyk dokážu naučiť rýchlo, je aj zásluha toho, že nie sú veľmi fixované na svoj materinský jazyk a nestihli si ešte osvojiť jeho pravidlá.

Chcete u bábätka podporiť rozvoj reči? Rozprávajte sa s ním!

Gramatika verzus slovná zásoba v cudzom jazyku

Profesorka Schmidtová pri testovaní starších žiakov zistila, že aj keď ich slovná zásoba cudzieho jazyka bola na vysokej úrovni, v mnohých prípadoch nedokázali pochopiť veľmi jednoduché pravidlá gramatiky tohto jazyka.

Naopak, deti alebo mladší žiaci mali o niečo slabšiu slovnú zásobu, ale pravidlá dokázali rýchlo pochopiť a v komunikácii ich používať.

Podľa zistení je preto najvhodnejší vek na učenie sa cudzieho jazyka čas do nástupu puberty, počas ktorého je ľudský mozog špeciálne senzitívny na jazykové vstupy, vrátane gramatiky.

Po tom, ako sa toto „okno“ uzatvorí, je potrebné učiť sa pravidlá gramatiky explicitne a je omnoho ťažšie si ich zvnútorniť.

Školská zrelosť a pripravenosť: Aké sú testy školskej zrelosti?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: