Topenie
Malé dieťa sa môže topiť aj vo veľmi malom množstve vody. Na čo dávať pozor?
Malé dieťa sa môže utopiť i vo veľmi malom množstve vody, ak do nej padne tvárou a má pod vodou ústa a nos.
Nevie, že má zadržať dych, keď padá do vody, a čo je ešte horšie, vo vode otvorí ústa, aby začalo kričať. Tým si pľúca naplní vodou.
Čo robiť v prípade, ak sa dieťa topí:
- Vytiahnite dieťa z vody.
- Zistite, či je pri vedomí a či dýcha.
- Ak nie, nevylievajte teraz z neho vodu, len mu vyčistite ústa od prípadných nečistôt. Začnite s umelým dýchaním – ak je to možné, už počas vynášania z vody. Pokračujte v tom, kým dieťa nezačne dýchať alebo nepríde pohotovosť.
- Ak dieťa kašle, dusí sa alebo vracia, tak dýcha.
- Podržte ho dolu tvárou, aby voda vytiekla z pľúc alebo zo žalúdka.
- Ak vracia vodu, stláča tým pľúca a vyprázdňuje ich.
- Ak kašľe a prská, dostal sa mu do pľúc spolu s vodou aj vzduch, ktorý sa sčasti dostane do krvného obehu. Dieťa bude pravdepodobne v poriadku.
- Položte si dieťa cez kolená tvárou dole alebo na zem tvárou nabok.
- Prikryte ho.
- Privolajte pomoc.
- Sledujte dieťa, aby nevdýchlo zvratky alebo vodu a nezačalo sa dusiť.
Kedy netreba volať pomoc?
Ak ste dieťa vytiahli z vody veľmi rýchlo a s pokojným svedomím môžete vyhlásiť, že z neho v prvých sekundách nevytiekla žiadna voda a aj inak vyzerá v poriadku, nebude asi volanie pomoci nutné. Dieťa pre istotu pozorujte.
Ak ste s dieťaťom chodili na plavecké kurzy pre dojčatá, kde sa učilo potápať, je viac pravdepodobné, že dokáže po páde do vody dych zadrží a nevdýchne vodu.
Aká voda je nebezpečná?
Sladká voda je nebezpečná viac než slaná morská, lebo sa jej z pľúc do krvného obehu môže dostať viac, a tým sa poruší biochemická rovnováha v organizme.
Nebezpečná je znečistená voda, dieťaťu hrozí zápal pľúc, v tomto prípade by malo zostať v nemocnici na pozorovanie.
Ako byť na dovolenke pri mori alebo na kúpalisku v bezpečí?
Do troch rokov musíte dieťa pri kúpaní sprevádzať. Aj staršie dieťa by ste stále mali mať na dohľad a vedieť, kde sa práve pohybuje.
Pri jazere alebo mori sa usaďte na mieste v blízkosti stanovišťa plavčíka.
Deťom, ktoré nevedia dobre plávať, navlečte plávacie vesty alebo koleso či rukávniky, aj keď sú v plytkej vode.
Nafukovacie hračky a lopty vytiahnite vždy na breh a poistite ich proti fúkaniu vetra. Ak sú čo i len trošku vo vode, ani sa nenazdáte a môžu byť od brehu veľmi ďaleko.
Ak sa chcete previezť motorovým člnom hlbšie do mora, všetci si navlečte plávacie vesty.
Ak idete nafukovacím člnom alebo na nafukovačke s dieťaťom – neplavcom alebo slabým plavcom, oblečte mu vždy plávaciu vestu.
Nenechajte sa učičíkať tým, že je vaše dieťa dobrý plavec. Šesťročné dieťa možno výborne pláva v pokojnom bazéniku na vašom sídlisku, ale v prípade, že ho prevalí vlna alebo spadne do vody z člna, môže spanikáriť.
Nekúpte sa v prípade vyvesenia červených vlajok, znamenajú vážne nebezpečenstvo.... vlajky znamenajú „pozor“, môžete sa prechádzať popri brehu a čľapkať si nohy v plytkej vode.