Som otec na materskej a nemenil by som

Som otec na materskej a nemenil by som
28.8.2019 v kategórii Dieťa, autor Zuzana Kolejáková, foto: istockphoto.com

Už dávno to nie je tabu a ich počet závratne stúpa. Stále síce počúvajú hlúpe vtipy o dojčiacich mužoch, ale tú skúsenosť a silné puto s deťmi by nemenili.

Už dávno to nie je tabu a ich počet závratne stúpa. Stále síce počúvajú hlúpe vtipy o dojčiacich mužoch, ale tú skúsenosť a silné puto s deťmi by nemenili.

Určite ste už počuli o tom, že v súčasnosti môžu pri tom istom dieťati poberať dávku materské postupne matka i otec, za predpokladu, že obaja spĺňajú stanovené podmienky.

Keď je ocko je doma

Keď začal môj manžel poberať materskú dávku, neverila som vlastným ušiam, ako ľudia zmýšľajú v 21. storočí. Hlášky typu: „To teraz dojčíš ty?“ alebo  „Aké je to byť žena v domácnosti?“ ma vytáčali do nepríčetnosti. Manžel sa však nad tým absolútne nepozastavil a mykol plecom, že vraj folklór.  Aj keď ja si myslím, že sa to tej mužskej duše musí nejako dotknúť. 

Našťastie, otcovia „na materskej“ (správnejšie na rodičovskej či otcovskej dovolenke) dostávajú obrovské  zadosťučinenie. Tým je novonadobudnutý vzťah otca a dieťaťa a tá najčistejšia detská láska. „Bolo to skvelé rozhodnutie. Ten čas s rodinou mi už nik nevezme!“ hovorí Rišo z Prievidze, ktorý to ani tak neplánoval, no keď menil prácu, napadlo im, prečo neostať na čas doma, keď sa to dá. „Časť z materskej bola doma aj manželka a časť som bol s  malým Riškom sám. Dcéra už chodila do školy,“ spomína otec Tamarky a Riška.  

Sú ich tisíce! Otcov na "materskej"

Počet mužov poberajúcich dávku materské stále rastie vysokým tempom, vďakabohu.  Kým v roku 2013 poberalo túto dávku len 308 mužov, k septembru v roku 2018 ich bolo zhruba 12-tisíc! Materský príspevok vie naozaj reálne pomôcť rodinnému rozpočtu a rodičia si môžu popri tom aj privyrobiť. Nie každý  má totiž trvalý pracovný pomer, teda nie každý pracuje na  plný úväzok.

U nás to bolo napríklad takto: ako odborný pedagóg som sa vrátila z materskej a učila dve poobedia v týždni (na skrátený úväzok) a manžel, ktorý nastúpil na materskú učil jedno poobedie (na zmluvu). Čiže dcéra bola dva dni výhradne a s manželom a jeden deň iba so mnou a ostatné dni sme boli spolu, hoci ja som často musela pracovať aj z domu. 

Sára má tri deti a tvrdí, že prítomnosť manžela doma po narodení najmladšieho synčeka, bola záchrana. ,,Neviem si predstaviť, ako by som to zvládla sama. Dvom nám to šlo oveľa ľahšie.“ 

otec na materskej

Ťažké začiatky, silné väzby

Otcovia poberajúci materské svorne potvrdili, že najťažšie boli prvé dni. Zvyknúť si, nájsť si režim. Michal z Bratislavy ich opísal takto: „Nikdy som si nevedel predstaviť, že by som šiel na „materskú“ a vzdal sa každodennej práce, od ktorej som bol roky závislý. Preto boli najmä prvé dni obrovskou skúškou trpezlivosti a pokory. Na počudovanie, po pár dňoch to išlo stále ľahšie, a dnes sa často pristihnem, že mi tento stav absolútne vyhovuje a „materská“ pre mužov by mohla byť pokojne aj dlhšia ako pol roka. Samozrejme, naše dieťa už má skoro dva a pol roka a nie je to až také náročné. Neviem si ani len predstaviť, aké to musela mať manželka s bábätkom.“  

Michal je herec, takže po večeroch si odbehne sem tam odohrať predstavenie a cez deň môže byť viac s maličkou, zatiaľ čo manželka chodí do práce. To najlepšie na „materskej“ podľa neho je, aký vzťah si s dcérou vybudovali. ,,Pred tým som ju niekedy aj tri dni nevidel a ona sa potom čudovala, kto je ten divný ujo,“ opisuje Michal. „Teraz sa zobudí a hneď sa na mňa pýta. To by som nevymenil za žiadnu prácu na svete.“ 

Jediný chlap na ihrisku

Vojtech ostal na „materskej“ hneď po pol roku. Čiže mal naozaj ťažkú úlohu, poradiť si s bábätkom. ,,Bolo to skvelé obdobie, krásny čas. Boli aj ťažšie chvíľky, ale som hrdý, že som ich sám zvládol. A keď budem môcť, pôjdem na otcovskú dovolenku znovu.

“ Dokonca sa priznal, že občas bol úzkostlivejší ako mama a stále malú pri spaní kontroloval, či správne dýcha, až ju tým ,,okukávaním“ mnohokrát zobudil. Plné ihrisko žien s deťmi a muž prichádza sám –  jediný tatko s kočíkom. Tak to bola Vojtechova nočná mora. No nakoniec sa z mám stali obdivovateľky a z mory milá spomienka. ,,Nad hlúpymi poznámkami som sa iba pousmial, a potom som už videl iba obdiv na ihrisku plnom mamičiek. Dokonca mi dve či tri povedali, keď ma tam každý deň vídali, že by si priali, aby aj ich manžel chodil tak často s deťmi. Bola to milá satisfakcia, oproti svokrovmu: „Už si ,nakojil’, hahaha?“ 

Posmech strieda obdiv

Na otázku, či má okolie občas čudné pripomienky, všetci traja oslovení oteckovia len myknú plecom. Pretože zrazu to naozaj nie je dôležité. Aj keď okolie je väčšinou milé a obdivuje mužov, ktorí si na to trúfnu, vždy sa nájdu takí, ktorí to nechcú nepochopiť.  Množstvo mužov nastúpi na materskú tak, že pracujú z domu a manželka je doma tiež.

Hovoríte si, fajn majú dva príjmy – materskú plus mužov plat (aj keď znížený), ale ako to tej mame pomôže, keď sa musí starať o ďalší hladný krk? Na druhej strane, kedy bude rodina celé dni spolu doma? Deti pôjdu do škôlky, do školy, rodičia do práce. A takto sú všetci doma. Môžu ísť spolu von. Vedia si podeliť čas.

Dopriať si navzájom chvíľku voľna

Áno, aj takú banalitu, ako je v pokoji sa osprchovať, alebo byť sama na toalete bez toho, aby mi nástojčivé dieťa búchalo na dvere, vie mama na materskej veľmi oceniť. A otcovia v práci väčšinou naozaj netušia, o čo všetko prichádzajú. „Nikdy som si to takto neužil, že mám dve dcéry. Som doma a vidím, ako rastú. Keď sa niečo výnimočné udeje, som tam. Je to na nezaplatenie, aj keď tak trochu tuším, že najmä spočiatku to, že som stále doma, mojej žene šlo trochu na nervy,“ zdôveril sa Michal z Bratislavy. 

Keď ostane aspoň nejaký čas s deťmi doma otec, je to benefit pre všetkých členov rodiny. Mama nestratí kontakt so svojím pracovným prostredím ani sociálnym životom. A to má obrovský vplyv na jej spokojnosť, seba hodnotenie a nakoniec aj správanie doma. Najviac zo vzájomnej prítomnosti profitujú otcovia a deti. Muži sa hrajú s deťmi inak, učia ich iné veci, a tak sa naše deti môžu stať komplexnejšími bytosťami. Vraj deti,  ktoré trávia aktívny čas s otcom vo veku do piatich rokov, bývajú inteligentnejšie. 
otec na materskej