September sa blíži: Povinná výbava pre prváčika

September sa blíži: Povinná výbava pre prváčika
20.8.2018 v kategórii Dieťa, autor Martina Pašková, foto: istockphoto.com

Nachystali a nakúpili ste už všetko potrebné pre vášho prváčika? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam školských pomôcok, bez ktorých sa váš žiačik nezaobíde.

Každá škola má vlastné požiadavky a pravidlá, a to platí i pri školských pomôckach. Ak si náhodou porovnávate odporúčania a zoznamy s kamarátmi z inej školy, môžete naraziť na odlišnosti. Niektoré školy nakupujú zošity, pracovné zošity, dokonca i písacie potreby sami, iné dajú rodičom do rúk kompletný zoznam.

AKO vybrať školskú tašku?
Prečítajte si tiež:

AKO vybrať školskú tašku?

Školská taška pre prváka

Je na prvom mieste a mali by ste ju vybrať naozaj precízne, pretože ju vaše dieťa bude používať každý deň. Deti zväčša lákajú rôzne rozprávkové motívy. Dôležitejšie však ako dizajn je jej funkčnosť. Dajte pozor na to, aby sa dieťaťu do tašky zmestili všetky potrebné veci.

Ideálne, ak má taška niekoľko oddelených priečinkov. Jeden na knihy a zošity, ďalší na peračník a tretí na desiatu. Oceníte i samostatný priečinok na fľašu s vodou. Priamo v predajni vyskúšajte, či sa do tašky zmestia dosky na zošity vo formáte A4.

Zásady výberu školskej tašky

 • Len aktovka (batoh) vyrobená v súlade s normou STN 79 6506, môže niesť označenie „školská“. Ak na štítku normu uvedenú nenájdete, pravdepodobne tovar nespĺňa niektoré z požadovaných kritérií. Taška by mala byť čo najľahšia. Pre deti prvého stupňa do 1 200 gramov, pre druhý stupeň 1 400 gramov. Niektorí výrobcovia ponúkajú i tašky s menšou hmotnosťou.
 • Čím je taška pevnejšia a viac vystužená, tým je i ťažšia. Avšak, nevystužené batohy nie sú veľmi vhodné na chrbticu. Školská taška má mať pevnú, anatomicky tvarovanú chrbtovú časť a dostatočne široké, polstrované popruhy (min. 4 cm), aby sa nepoškodzovala detská chrbtica.
 • Ideálne je vziať dieťa do obchodu a tašku mu priamo vyskúšať. Pretože sa môže stať, že mu „nesadne“, budú mu padať popruhy z pliec, alebo bude príliš veľká.
 • Taška by mala samostatne stáť, prázdna i naplnená. Plusom sú i reflexné prvky, ktoré najmä v zime či v hmle zviditeľnia dieťa na ceste.

Cena za kvalitnú školskú tašku pohybuje od 35 eur až do 150 a viac eur. Horná hranica predstavuje zväčša cenu za celý set, s peračníkom, vrecúškami, peňaženkou, všetko v rovnakom dizajne.

Tip MAMA a ja

Pri nákupe sa pýtajte aj na to, či školská taška prešla nezávislými testami zaručujúcimi nezávadnosť výrobku.

Peračník pre prváka

Je miestom, kam by sa v prvej triede mala dieťaťu okrem ceruzky, gumy a pera zmestiť i sada farbičiek. Pretože práve tie bude v prvých mesiacoch najviac používať.

Nevyberajte ale príliš veľký peračník, pretože ten zbytočne zaberie miesto v školskej taške. V obchodoch nájdete jedno- a dvojkomorové peračníky, prázdne i naplnené farbičkami a fixkami. Ak kúpite naplnený, nemusíte ďalej zháňať, na druhej strane, musíte akceptovať jeho obsah.

Ak kúpite prázdny, farbičky môžete dokúpiť kvalitnejšie, podľa vlastných predstáv. Rozhodnúť sa teda môžete podľa veľkosti, obsahu, ale i ceny či dizajnu. Najlacnejšie kúpite už od 5 eur, naplnené sa dajú zohnať i za 10 eur. Záleží však aj na značke.

Písacie potreby pre prváka

Školák bude v prvých mesiacoch písať ceruzkou. Tenšie, hrubšie, ergonomické, pre pravákov i ľavákov. Na výber máte niekoľko možností. Skúsenosti rodičov i rady odborníkov smerujú k používaniu ergonomických, teda trojhranných písacích a kresliacich pomôcok.

Sú síce o niečo drahšie, ale zvyčajne sa nelámu, dlhšie vydržia, ľahko sa strúhajú. Najväčšou výhodou je, že dieťa si vďaka špeciálnemu tvaru ľahšie zafixuje správny úchop. Tieto kritériá zachovajte i pri výbere farbičiek. Oplatí sa investovať do kvalitnejších. Dieťa by malo mať k dispozícii 8 – 10 farieb. 6-kusové ergonomické farbičky stoja okolo 8 eur.

Pripravte sa i na to, že jedno pero stačiť nebude. Deti ich často zlomia, stratia, roztlačia hrot a pod. Pri výbere pera uprednostnite také, ktoré má trojhranný úchop a nekĺzavú úchopovú zónu.
Dôležitým bodom je aj stopa, ktorú pero zanecháva. Pre prváčikov by mala byť dobre viditeľná, preto sa odporúča 0,5 mm. Neskôr môžete zvoliť pero s užšou stopou. Pero s keramickým hrotom, ktorý dlhšie vydrží, ak dieťa pri písaní tlačí, kúpite už od 2,50 eur. Perá sa väčšinou plnia bombičkami.

Čo ešte bude prváčik potrebovať do školy

K povinnej výbave pre školáka, okrem už spomínaných základných potrieb, patria ešte:

 • Dosky na zošity (možnosť voľby medzi tvrdou a mäkkou väzbou)
 • Obaly na zošity a knihy (priehľadné a pevné)
 • Guma, strúhadlo (so zásobníkom), pravítko (krátke), nožnice (s guľatým hrotom)
 • Tepláky (ak dieťa bude navštevovať školský klub, isto sa mu zídu)
 • Prezuvky a vrecko na ne. Ideálne sú pohodlné a vzdušné, nie šľapky. Deti sa často naháňajú a v nepohodlnej obuvi, ktorá sa im vyzúva, môže ľahko dôjsť k úrazu. Najlepšie sú klasické papuče. Vrecúško by sa malo dať zavesiť a je dobré, ak je z umývateľného materiálu.
 • Úbor na telocvik (tepláky, biele tričko, biele ponožky, cvičky, vrecko).

  Tip MAMA a ja:

  Podobne ako vrecko s prezuvkami, nezabudnite aj úbor označiť menom dieťaťa.

 • Výtvarná výchova: Tento predmet si vyžaduje pomerne veľa pomôcok, ktoré často nie sú lacnou záležitosťou. Sledujte preto akciové ponuky obchodných reťazcov. Tie už v polovici prázdnin zahlcujú trh školskými pomôckami, ale práve akcie vedia rodičom ušetriť pomerne veľa peňazí. Zoznam by ste mali dostať pri zápise alebo najneskôr na začiatku školského roka
 • Hygienické potreby: Do väčšiny škôl dnes rodičia na začiatku školského roka nosia i hygienické potreby. Balenia toaletného papiera, papierové vreckovky, mydlo, uteráčik pre dieťa. Zistite si, ako to funguje v škole, ktorú bude dieťa navštevovať. Niektoré zariadenia totiž uprednostňujú individuálne nosenie, t. j. každé dieťa si denne nosí svoj papier i svoje papierové vreckovky, príp. mydlo, pohár v školskej taške.

  Tip MAMA a ja:

  Ak ste stratili zoznam potrebných pomôcok vašej školy, kliknite si na jej webovú stránku, určite ho tam nájdete alebo vám ho dajú v prvý školský deň. V princípe potrebujú všetci prváci rovnaké pomôcky. Ide iba o to, aké podmienky si určí daná škola. Základ môžete pokojne začať nakupovať v predstihu, už počas prázdnin, ostatné dokúpite i počas prvých dní školského roka. Niekedy totiž pani učiteľky diktujú i presný tip pera, aby mali všetky deti rovnaké. Definitívne rozhodnutie je však na rodičoch a ich peňaženkách.

Fotogaléria