Prečo chcú deti počúvať stále tú istú rozprávku?

Prečo chcú deti počúvať stále tú istú rozprávku?
25.4.2017 v kategórii Dieťa, autor Mgr. Jarmila Hýroššová, foto: istockphoto.com

Deti sa najlepšie učia napodobňovaním a opakovaním – preto by sme mali mať s malými poslucháčmi rozprávok strpenie a zhovievavosť.

Keď je Linda (2 roky) u svojich starých rodičov, musí jej starý otec čítať Rozprávku o soľnom princovi. Vždy znova a znova. 
Prečítajte si: Rozprávky z „CD-čiek“: aké výhody majú pre vaše deti?

Prečo deti tak šialene milujú tie isté rozprávky?

Psychológoviatento stav vysvetľujú nasledovne: Deti zbožňujú počúvať dokola tie isté rozprávky, lebo sú prehľadné. Dôverne známy koniec im dodáva istotu, že svet je v poriadku a že bude plynúť ďalej tak, ako ho poznajú. Považujú za výborné, že si môžu vychutnať každý krok vo vývoji deja bez toho, aby zažívali strach z neznáma. 

Zároveň im dodáva odvahu púšťať sa do nových vecí. Deti sa cítia ako znalci, lebo vedia dospelým v každom mieste rozprávky vysvetliť, ako bude dej pokračovať. Veľakrát ich často opravia, že neprečítali niektoré slovíčko či vetu správne.

Neignorujte takéto výčitky, ale zopakujte pasáž – a to správne. Lebo deti chcú počuť rozprávku presne od slova do slova, aby všetko bolo aj teraz tak, ako to bolo vždy predtým. 

Pri rituáli rozprávania rozprávky teda nejde o obsah, ale o charakter opakovania. Ten dáva deťom aj možnosť odvážiť sa vystúpiť zo svojho sveta – a ak vedia, do čoho sa púšťajú (dôverne známa rozprávka s dôverne známym prostredím), o to lepšie.

Prečítajte si: 12 tipov, ako deťom vštepiť lásku ku knihám alebo Aby čítanie nebolelo

Prečítajte si: Čaro rozprávky