Pitný režim

Redakcia | 16. Apr 2009

Vedeli ste, že počas horúceho letného dňa spojeného s väčšou fyzickou aktivitou môžete stratiť až osem litrov tekutín?

Tekutiny – toľko sa o nich, hlavne v poslednom čase hovorí, a pritom sa na ne stále zabúda. A práve leto je obdobím, keď by sme na ne určite zabúdať nemali. Vedeli ste, že počas horúceho letného dňa spojeného s väčšou fyzickou aktivitou môžete stratiť až osem litrov tekutín?

Preto je dôležité zabezpečiť organizmu dostatočný prísun „správnych“ nápojov, a tak predchádzať dehydratácii, ktorej hlavnými príznakmi sú bolesti hlavy, nadmerné potenie, silné kŕče v lýtkach, náhly pokles krvného tlaku, únava, svetloplachosť, vysušená pokožka, ospalosť až letargia. Na termoregulačné poruchy sú citlivé hlavne deti, čo znamená, že dostatočná zásoba vody alebo čaju by mala byť neodmysliteľnou súčasťou vašej letnej „výbavy“.


Ľudské telo sa skladá hlavne z vody
Viete, že najväčšiu časť nášho tela tvorí voda? Až neuveriteľných 60 percent! To znamená, že pri hmotnosti 60 kg máte v sebe 36 kg vody.
Pre ľudí je oveľa dôležitejší pravidelný prísun tekutín než potravy, pretože ľudské telo si dokáže vytvoriť oveľa väčšie zásoby energie než vody. Organizmus vodu z tela vylučuje rôznymi spôsobmi (vylučovaním, dýchaním, odparovaním, potením,) a tým plní hygienickú funkciu – spolu s vodou odchádzajú z ľudského tela rôzne škodliviny a odpad, čo je pre vnútornú očistu tela mimoriadne dôležité. 

Keďže tekutiny z tela vylučujeme, musíme ich v dostatočnom množstve i prijímať, tak aby sme nenarušili celkovú rovnováhu organizmu. Zásobovanie tela vodou je jeden z dôležitých faktorov, ktorý má „na svedomí“ celkový zdravotný stav, fyzickú i duševnú výkonnosť, ale i kvalitu života a jeho dĺžku.

Čo je to dehydratácia?
Dehydratácia nie je len jednoduché „vysušenie“, ako by sa dalo odvodiť z názvu. Organizmus, ktorý má závažný nedostatok vody, nemôže udržiavať jemnú rovnováhu zlúčenín, od ktorých závisí jeho funkčnosť.

Najkritickejšie obdobie z tohto hľadiska prežíva náš organizmus práve v lete. Vysoká teplota vzduchu, zníženie relatívnej vlhkosti vzduchu, telesná záťaž má na svedomí odparovanie vody a jej vylučovanie intenzívnym potením. Pri nedostatku vody  sa telo v lete prehrieva, klesá výkonnosť krvného obehu, svalov i obličiek. Ak sa organizmus dlhodobo dehydratuje, zhoršuje sa krvný obeh, môže sa poškodiť pečeň, obličky i mozog, môže nastať jeho poškodenie či kolaps. 


Deti a nápoje
Najviac sú dehydratáciou ohrozené dojčatá a malé deti, ktoré nevedia rozoznať a vyjadriť svoju potrebu pitia. Navyše obrat vody v organizme detí je oveľa rýchlejší a majú menšiu bezpečnú toleranciu, ktorá ich chráni pred možnými negatívnymi dôsledkami pri nedostatku vody.

Treba si uvedomiť, že za nápoj, ktorý uhasí smäd, nemôžeme považovať mlieko (okrem materského mlieka) a mliečne výrobky. Mlieko je potravina. Na uhasenie smädu podávame deťom vodu,  jemné stolové vody, rôzne ovocné a bylinkové čaje, čerstvé ovocné a zeleninové štavy, džúsy.

Džúsy a čerstvé šťavy okrem toho, že uhasia smäd, sú významné aj z hľadiska výživovej hodnoty, najmä plnohodnotné so 100-percentným obsahom ovocnej zložky. Tieto nápoje dodávajú aj vitamíny a minerálne látky. Džús môžeme zriediť 1:1 s vodou alebo ho podať neriedený. Džúsy a šťavy s obsahom vlákniny sa výborne osvedčia v letnom teplom počasí, keď veľa detí odmieta jesť alebo sa stravuje veľmi striedmo. Ak takýto nápoj obsahuje vlákninu, môžeme ho považovať za plnohodnotnú náhradu zeleninového alebo ovocného šalátu.   

 

 Náš tip: Letný osviežujúci koktail

  • 2 dl čerstvo vytlačenej pomarančovej štavy
  • 1 dl čerstvej mrkvovej šťavy
  • 2 lyžičky citrónovej šťavy

 

 Rýchla domáca liečba možnej dehydratácie

Ak má menšie dieťa hnačku alebo vracia, ak sa väčšiemu dieťaťu alebo dospelému v horúcom počasí pri intenzívnom potení točí hlava, necíti sa dobre, pociťuje závraty a ste ďaleko od lekárskej pomoci a nemáte v lekárničke rehydratačný roztok, urobte si nápoj podľa nasledujúceho návodu (nepodávajte ho deťom do jedného roka):
Do pollitra vody pridajte pol kávovej lyžičky kuchynskej soli a tri lyžičky cukru (alebo práškovej glukózy). Dobre premiešajte a podávajte po dúškoch. Táto zmes sa v tele lepšie zadržiava a organizmus ju lepšie využije než čistú vodu.
Podobný prášok môžete kúpiť aj v lekárni – pýtajte si rehydratačný prášok.

Niekoľko hlavných zásad správneho pitného režimu

  • Pite 1,5 až 3 litre tekutín denne. Najvhodnejšie je piť pravidelne menšie dávky napr. podľa pravidla – každú hodinu aspoň jeden pohár vody.
  • Pite aktívne! Aj keď práve nepociťujete smäd, je dobré si aspoň v malom množstve preventívne doplniť tekutiny.
  • Najvhodnejším nápojom je čistá voda. Ani s minerálkami to veľmi nepreháňajte (tie s bublinkami by ste mali úplne vylúčiť). Viac než jednu minerálku denne neodporúčame.
  • Ak uprednostňujete ochutené nápoje, riaďte sa zásadou: radšej bez cukru a pripravte si nápoj z vody, ktorý môžete ochutiť citrónovou, grepfruitovou, pomarančovou, jablkovou či inou šťavou z čerstvého ovocia v pomere 1 diel vody a 1 diel ovocnej šťavy. Veľmi osviežujúce sú ovocné a bylinkové čaje. Deťom môžete pripraviť ovocný čaj alebo ovocnú šťavu riedenú  vodou s kúskami nakrájaného čerstvého ovocia.


 Náš tip: Pripravte si do veľkého džbánu mätový čaj, ochuťte ho citrónom a podávajte vlažný alebo studený.

  • Nápoje by však nemali byť priveľmi studené, či dokonca ľadové (na kocky ľadu radšej  úplne zabudnite). Ľadový nápoj môže totiž spôsobiť organizmu termoregulačný šok, ktorý sa prejaví okamžitým stiahnutím ciev, a tie by mali byť práve v lete roztiahnuté, aby mohli odvádzať teplo z organizmu. Po športovej aktivite je tiež vhodné zvoliť radšej vlažný nápoj než studený.
  • V horúcich dňoch je potrebné obmedziť aj nápoje s obsahom kofeínu, pretože dehydratujú. Za každú kávu, ktorú sa vám nepodarí vynechať, by ste mali vypiť až pollitra tekutín.
  • Ak ste na dovolenke, presvedčite sa o neškodlivosti vody, ktorá je tam k dispozícii. Úplne najbezpečnejšie však je kupovať si čistú vodu vo fľašiach. Nezabúdajte, že aj ľad môže byť „závadný“, takže aj z  tohto dôvodu sa mu radšej vyhýbajte.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: