Detské tábory

redakcia | 13. May 2009

Porozprávali sme sa s Mgr. Patrikom Víghom z CK Slniečko v Trenčíne.

Letné prázdniny sa mnohým spájajú s množstvom veselých zážitkov z táborov. Pokiaľ ich chcete dopriať i svojmu dieťaťu, je najvyšší čas poobzerať sa po táborovom pobyte. Ako však oddeliť pomyselné zrno od pliev a vybrať pobyt, kde sa o dieťa postarajú fundovaní nadšenci, vo vhodnom prostredí, s dobrou stravou a bohatým programom? Opýtali sme sa v cestovnej kancelárii Slniečko, Trenčín. Na otázky odpovedá Mgr. Patrik Vígh.

1. Existujú rôzne typy táborov – podľa čoho by sa mali rodičia orientovať aký tábor dieťaťu vybrať?

 • Napriek bohatej ponuke dostupných letných táborov na dnešnom trhu nie je jeho výber taký jednoduchý, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Rodičia by mali do úvahy zobrať viacero dôležitých rozhodujúcich ukazovateľov. K nim rozhodne patria: organizátor letného tábora, ideálny termín, lokalita, programové zameranie /tu sa treba jednoznačne poradiť s dieťaťom/, veková hranica detí, celková kapacita tábora, vybavenie areálu, možnosti dopravy do a z letného tábora, dĺžka turnusu, no a samozrejme cena letného tábora so všetkými zabezpečenými službami. Z mojej skúsenosti pre deti 1. stupňa ZŠ doporučujem skôr kratšie turnusy s nižšou kapacitou, pre deti 2. stupňa ZŠ dlhšie turnusy s kapacitou vyššou. Jednoznačne preferujem pobytové tábory pred prímestskými.

2. Ako „spoznať“, že ide o skutočne solídnu spoločnosť/organizáciu, ktorá organizuje detské tábory? (Čo si všímať, na čo sa pýtať...)

 • Veľmi jednoducho, treba sa čo najpodrobnejšie informovať. Pomôžu referencie, tipy od známych, či trebárs aktívne vyhľadanie organizátora letných táborov na internete. Je potrebné zdôrazniť skutočnosť, že letný tábor je zájazd, preto najideálnejšou možnosťou je zveriť svoje dieťa cestovnej kancelárii, ktorá musí byť zo zákona poistená proti insolventnosti a vyžiadať si od nej adekvátny doklad.

3. V rámci „výbavy“ dávajú rodičia deťom do tábora i peniaze – koľko je vhodné dať deťom vreckové, dohliadate napr. na čo ho deti minú? (aby si nekupovali len čipsy a hranolčeky...)

 • S vreckovým to rozhodne netreba preháňať, veľa peňazí je skôr deťom na obtiaž, zvlášť, keď majú v letnom tábore všetko zabezpečené. Už doma pred nástupom do letného tábora je vhodné dieťaťu vysvetliť, aby s pridelenými peniažkami rozumne hospodárilo a dávalo si na ne pozor.

 

4. Potrebuje dieťa pred nástupom do tábora potvrdenie o zdravotnom stave? (Beriete do tábora i deti, ktoré berú lieky – napr. ľahší cukrovkári a pod.?)

 • Nie, nepotrebuje. Naša cestovná kancelária organizuje letné tábory ako zájazdy, preto je postačujúce čestné prehlásenie zákonného zástupcu o zdravotnom stave.
  V prípade pochybností je potrebné poradiť sa s lekárom o tom, či dieťa je schopné pobyt a program v letnom tábore absolvovať. Na prípadné anomálie zdravotného stavu je potrebné včas upozorniť organizátora, ktorý v konečnom dôsledku rozhodne o jeho účasti, inak sa môže stať, že pri vstupnej prehliadke v letnom tábore, nemusí byť dieťa do neho prijaté.

 

5. Kamarátkinej dcérke sa v tábore stalo, že ktosi z detí inému dieťaťu ukradol MP3-ku a keďže sa nik nechcel priznať všetkým deckám zrušili večernú diskotéku, na ktorú sa pravdaže tešili, ba dokonca hrozilo, že i ďalší naplánovaný program sa zruší – je to správne? Ako podľa vás „správne“ riešiť takéto záležitosti? Na jednej strane – nebolo vinníka, na strane druhej trpeli i deti, ktoré nič neurobili, nehovoriac o tom, že sa (síce hypoteticky) mal zrušiť program, za ktorý rodičia zaplatili...

 • Riešenie takejto, prípadne podobných situácií nie je vôbec pre atmosféru letného tábora príjemné, o ich eliminácii rozhodujú skúsenosti a osobnosť hlavného vedúceho a ostatných oddielových vedúcich. Treba však zdôrazniť, že hodnotnejšie veci, ako napríklad MP3, mobil, veľa peňazí atď. nie sú v letnom tábore aj z takýchto dôvodov žiadané. Ak už deti cennejšie veci predsa len majú, v predstihu je potrebné upozorniť ich, aby si obzvlášť dávali väčší pozor, pretože sú za ne zodpovedné. Moje skúsenosti z letných táborov sú také, že sa v nich kradne skutočne len zriedka, skôr deti svoje veci niekam „zapatrošia“ a potom ich nevedia nájsť.

 

6. Oboznamujete rodičov s pravidlami? Na čo by mali rodičia upozorniť malého táborníka?

 • Pravdaže upozorňujeme! Sú to práve rodičia, ktorí by si mali dôkladne preštudovať všetky zaslané písomnosti od organizátora pri kúpe letného tábora a riadiť sa nimi. Často rodičia práve toto podceňujú. Je potrebné podrobne prečítať si zmluvu o obstaraní zájazdu, všeobecné zmluvné podmienky, pokyny k nástupu, čestné prehlásenie zákonného zástupcu o zdravotnom stave, garančný list. Rodičia by svoje dieťa mali upozorniť predovšetkým na to, aby počas letného tábora dodržiavali a rešpektovali pokyny svojich vedúcich. 

 

7. Kde všade s deťmi chodíte v rámci táborových pobytov?

 • Naša cestovná kancelária starostlivo každý rok vyberá lokality a zariadenia, ktoré sú zárukou, že detská rekreácia bude mať plnohodnotný význam. Tento rok budeme deti rekreovať na Duchonke, v Tesároch pri Topoľčanoch, v Prašníku pri Piešťanoch, na Orave, Kysuciach, Nízkych či Vysokých Tatrách, v Ľubietovej, či v Starej Ľubovni, zo zahraničia máme najradšej Bulharsko. Našu konkrétnu ponuku si môžete prezrieť na www.detskerekreacie.sk .

 

8. Ako je to s ubytovaním? Beriete do úvahy požiadavky rodičov či detí, ak chcú byť spolu kamaráti na izbe? Niekedy je tábor rozdelený na chatky, kde sú väčšie deti, veľká chata, kde bývajú menší... inokedy je v prospektoch vyfotená izba, do akej sa veľa detí ani bývať nedostane – realita je iná...

 • V našom katalógu uvádzame reálny stav areálu letného tábora aj s kvalitou ubytovania a počtom lôžok na izbách. Tento rok sme zaviedli novinku pre ľahšiu orientáciu rodičov, ohodnotili sme kvalitu areálu a ubytovania počtom „slniečok“.
  Bývanie kamarátov na izbe vieme zabezpečiť na 99%, treba nás v predstihu na túto požiadavku upozorniť.

 

9. Aká je vaša skúsenosť – čo si táborníci doma najčastejšie zabúdajú? (Praktický tip pre rodičov, aby nezabudli)

 • Práve naopak, deti si skôr do tábora berú veci, bez ktorých sa tam celkom určite zaobídu. Čo si však rozhodne majú zobrať, to je konkrétne uvedené v Pokynoch k nástupu do letného tábora, v časti „Doporučený zoznam vecí“. K tomu je ideálne  pribaliť výbornú náladu!

 

Viac informácii o detských táboroch sa dozviete na http://www.detskerekreacie.sk

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: