Deti rozvedených rodičov čelia vyššiemu riziku vážnych zdravotných problémov

Príčinou môže byť chronický stres, ktorý deti počas rozvodu zažívajú, ako sú rodinné konflikty, sťahovanie či zmena školy.
Rozvod vplýva na zdravie detí aj v dospelosti
Nový výskum prináša znepokojujúce zistenia: deti, ktoré zažili rozvod rodičov, majú o 60 % vyššiu pravdepodobnosť, že v neskoršom veku utrpia mŕtvicu. Štúdia, zahŕňajúca viac ako 13 000 starších Američanov, naznačuje, že emocionálny stres v detstve môže mať vážne zdravotné následky v dospelosti. (ext. zdroj štúdia)
Podľa výsledkov by sa dalo povedať, že vplyv rozvodu na zdravie je porovnateľný s faktormi, ako je cukrovka či pohlavie (muži majú prirodzene vyššie riziko mŕtvice). Predchádzajúce štúdie spojili so zvýšeným rizikom mŕtvice v dospelosti fyzické a sexuálne zneužívanie v detstve. Tentoraz však výskumníci po prvýkrát skúmali, či môže samotný rozvod rodičov ovplyvniť dlhodobé kardiovaskulárne zdravie.
Zo skúmaných osôb zažilo 14 % rozvod rodičov pred dosiahnutím 18 rokov. Aj po zohľadnení ďalších faktorov, ako sú depresia či cukrovka, mali títo ľudia stále o 61 % vyššiu pravdepodobnosť mŕtvice. Zaujímavé je, že výskumníci nezistili súvislosť medzi mŕtvicou a inými traumatickými faktormi z detstva, ako sú emocionálne týranie, domáce násilie či drogová závislosť rodičov.
Otázka, prečo a ako môže prežitie rozvodu rodičov v detstve ovplyvniť zdravie o mnoho rokov neskôr, však stále nie je zodpovedaná. Vedci však majú niekoľko hypotéz. Jednou z nich je chronický stres, ktorý deti počas rozvodu zažívajú, ako sú rodinné konflikty, sťahovanie či zmena školy. Ďalšou možnou príčinou by mohli byť poruchy spánku, ktorými deti z rozvedených rodín často trpia. Ak tieto problémy pretrvajú do dospelosti, môžu riziko mŕtvice zvýšiť. Do úvahy pripadá aj vysoký krvný tlak. Riziko jeho výskytu u ľudí v strednom veku, ktorí prežili rozvod rodičov pred 10. rokom, je podľa štúdie z roku 2022 podstatne vyššie, čo taktiež zvyšuje riziko mŕtvice.
Autori štúdie však upozorňujú, že ich vzorka pochádza z generácií Baby Boomers a Silent Generation, teda ľudí, ktorí vyrastali počas druhej svetovej vojny či v povojnovom období, keď bol rozvod v spoločnosti vnímaný oveľa odlišnejšie ako dnes. Dopad rozvodu v dnešnom svete je potrebné ešte preskúmať. Jedno je však jasné už teraz – emocionálne zážitky v detstve môžu mať dlhodobé dôsledky na fyzické zdravie a je dôležité pochopiť, ako im môžeme predchádzať.