Čierny kašeľ nevymizol
Choroba odborne nazývaná pertussis každý rok na svete zabije 300-tisíc ľudí, predovšetkým malých detí do 2 rokov.
Čo je čierny kašeľ
Čierny kašeľ je infekčné ochorenie spôsobené baktériami Bordetella pertussis, ktoré je charakteristické život ohrozujúcimi záchvatmi kašľu najmä u dojčiat, ale pre vysokú mieru nákazy môže napadnúť všetky osoby, ktoré nie sú imúnne. Choroba odborne nazývaná pertussis každý rok na svete zabije 300-tisíc ľudí, predovšetkým malých detí do 2 rokov.
Hoci sa u nás očkuje proti tomuto ochoreniu v rámci povinného očkovania, napriek tomu ešte nevymizlo a v posledných rokoch sa opäť objavuje.
Najohrozenejšou skupinou sú najmenšie, ešte neočkované dojčatá, ktoré sa môžu ľahko nakaziť od mladistvých a dospelých. V takýchto prípadoch môže nastať veľmi ťažký priebeh ochorenia, končiaci dokonca úmrtím.
Príznaky ochorenia
Typický priebeh pertussis sa začína ako silnejšia nádcha – pokašliavanie, zapálené sliznice v nose, zvýšená teplota a pálenie očí. Počas tohto obdobia baktéria Bordetella pertussis osídľuje sliznice dýchacích ciest a spôsobuje ich zápal, čo vedie k nadmernému vylučovaniu hlienu. Sliznice a priedušky sú zdurené, čo výrazne sťažuje dýchanie. Po piatich až ôsmich dňoch horúčky úplne ustupujú, ale zmení sa charakter kašľa. Nastupuje dráždivý, kŕčovitý kašeľ, ktorý sa opakuje v záchvatoch, najčastejšie v noci.
Chorý sa medzi kašľaním nestíha ani nadýchnuť, čo vyvoláva ďalšie kŕčovité sťahy na pľúcach z nedostatku kyslíka. Typickým je prudký nádych, ktorý je piskľavý, pripomínajúci hlas kohúta. Záchvat sa končí vykašliavaním hlienu alebo vracaním. Záchvatov môže byť v najhoršom štádiu aj niekoľko desiatok, čo znemožňuje spánok a človeka postupne celkovo vyčerpáva. Toto štádium trvá dva týždne až mesiac, potom kašeľ ustupuje. Čierny kašeľ oslabí organizmus a otvára cestu ďalším infekciám, najmä ťažkému zápalu pľúc, čo môže mať i smrteľné následky. Najmenšie deti ešte nemajú dostatočne vyvinutý reflex na kašeľ, takže sa často nedokážu nadýchnuť a udusia sa v kŕčoch.
Pôvodcom nákazy je baktéria Bordetella pertussis
ktorá neprežíva dlho vo vonkajšom prostredí. Potrebuje mať svojho nositeľa – človeka. Ochorenie sa šíri typickou kvapôčkovou nákazou. Čierny kašeľ má inkubačný čas 6 – 20 dní. Kto sa stretne s človekom chorým na čierny kašeľ, má až 80 % šancu, že sám ochorie, pokiaľ nemá dostatočnú imunitu. Ochranné protilátky po očkovaní, ako aj po prekonaní prirodzenej infekcie po čase ubúdajú, a tak sa postupom času stráca imunita voči tomuto ochoreniu.
Liečba čierneho kašľa
Čierny kašeľ nie je ľahká choroba. Ak ochorejú najmenšie, ešte neočkované deti, tak zväčša končia na jednotke intenzívnej starostlivosti. Ochorenie sa lieči antibiotikami. Problémom je, že nástup ochorenia sa podobá na nádchu, takže sa čierny kašeľ diagnostikuje až v plne rozvinutom štádiu, kedy chorý už šíril ochorenie vo svojom najbližšom okolí.
Môže vás zaujímať: Ako správne užívať antibiotiká?
Prevencia
Najlepšou prevenciou proti čiernemu kašľu je očkovanie. V súčasnosti sa deti očkujú už v prvom roku života, s posledným preočkovaním v 6. roku života. Kedysi sa očkovalo celobunkovou vakcínou, ktorá spôsobovala výrazné nežiaduce reakcie, dnes dostávajú deti nebunkovú (acelulárnu) vakcínu, ktorú lepšie znášajú.
V posledných rokoch sa objavuje čierny kašeľ rovnako v populácii adolescentov, ako aj u dospelých a starších ľudí. Je to tým, že imunita po očkovaní, ale aj po prekonaní prirodzenej infekcie časom klesá. Preto sa v mnohých krajinách sveta začali preočkovávať mladiství i dospelí spolu s očkovaním proti záškrtu a tetanu. Hoci sa ochorenie dá zvládnuť antibiotikami, chorí jedinci sú zdrojom nákazy pre najmenšie, ešte neočkované dojčatá, u ktorých môže mať ochorenie ťažký priebeh s komplikáciami, prípadne končiť smrťou.
ČIERNY KAŠEĽ – INFORMÁCIE V KOCKE
Choroba: | Čierny kašeľ – pertussis |
Pôvodca: | baktéria Bordetella pertussis |
Ohrozená skupina: | najmenšie deti, adolescenti, dospelí |
Prenos: | kvapôčková infekcia |
Príznaky: | spočiatku podobné vírusovej nádche, postupne veľmi silné záchvaty kašľa najmä v noci, kŕče, ťažkosti s nadýchnutím |
Liečba: | antibiotiká |
Prevencia: | povinné očkovanie detí do 6. roku veku |
Prečítajte si tiež: Čierny kašeľ