Ako som mala „chrobáka v hlave“

Kaja | 24. Feb 2009

Mať chrobáka v hlave je dobrá vec. Najmä, keď sa vaša hlava hemží super nápadmi a vy máte chuť ich realizovať.

Mať chrobáka v hlave je dobrá vec. Najmä, keď sa vaša hlava hemží super nápadmi a vy máte chuť ich realizovať. V opačnom prípade je to riadna smola a niekedy aj veľmi nepríjemná.

Vianoce ubehli ako voda a taktiež vianočné prázdniny. Vo štvrtok po Troch kráľoch deti opäť nastúpili do školy. Smútok za krásnym časom s jedinečným a neopakovateľným čarom a na druhej strane radosť z toho, že život nabehne opäť do každodenných koľají, prerušilo nepríjemné svrbenie hlavy mojej osemročnej dcéry a mňa. Manžel len skonštatoval, že nechápe, prečo si umývame hlavu detským šampónom a potom máme lupiny. Na „veľkú hlavu“ predsa patrí „veľký šampón“, bábätkovský je potrebné prenechať najmenším a nie im ho míňať.

Bol víkend a svrbenie neprestávalo. Použili sme aj šampón proti lupinám, ale nič sa nezmenilo. V pondelok ráno, keď dcérka odišla do školy, hrala som sa s malým na koberčeku a zrazu vidím zvláštneho chrobáčika. „Asi nejaký bytový hmyz,“ pomyslela som si. Pre istotu, ani neviem prečo (asi ženská intuícia) som ho zabila a lepiacou páskou som si no nalepila na papier. Nedalo mi to a zavolala som mojej kožnej, zlatej pani doktorke, a objednala som sa k nej.

Manžel nezabudol poznamenať, aby som si „blchu“ nabalila so sebou. Keď mi pani doktorka oznamovala, že mám vši, dobre, že som sedela, inak by som skolabovala. Na druhý deň som prišla aj s dcérkou. Našťastie, túto háveď sa nám podarilo úspešne a aj veľmi rýchlo zlikvidovať vďaka včasnému zásahu.

A môžem poradiť aj pár rád – pre prípad, že by sa takáto neplecha vyskytla aj vo vašej rodine. Vši sú v súčasnosti dosť odolné a staré, ale asi najúčinnejšie je poctivé vyčesávanie hrebeňom s hustými zubami a oplachovanie vlasov octovým roztokom (3 polievkové lyžice na 1 liter vody, okrem iného sa budú vlasy krásne lesknúť). Taktiež nám pomohla masáž s Tee Tree olejom. Nemusíte sa báť, voš detská nejde do textilu, ani nie je schopná v ňom prežiť (ale aj tak som pre istotu všetko dôkladne vyprala a keďže aj mrzlo, nechala som veci v noci vymrznúť na balkóne). Čo ma veľmi prekvapilo je, že vši dokážu plávať a navštíviť mestskú plaváreň je niekedy tiež možnosťou,  ako si takéto zvieratko zaobstarať.

Spočiatku som bola nešťastná a pýtala sa, prečo sa to muselo stať, ale teraz s odstupom času sa len smejem a teším sa z našich nových účesov. Keďže dcérka navštevuje prvý stupeň základnej školy a podchvíľou má v žiackej knižke oznam, že v triede sú vši, preventívne si radšej raz za mesiac umývame všetci hlavu špeciálnym šampónom.

Opäť som sa niečo naučila a znovu som si uvedomila, že vždy je lepšie, keď má človek nejakú pochybnosť poradiť sa s odborníkom, ako čakať na to, ako sa situácia vyvinie a žiť v neistote.

Teraz sa pri spomienke na náš január už len zabávame a manželovi hovorím, že aspoň raz v živote mohol povedať, že má „všivavú manželku“. Všetkým Vám prajem, aby sa Vám takéto nepríjemnosti oblúkom vyhýbali.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: