Deti rozprávky potrebujú

redakcia MAMA a ja | 23. Apr 2014
Deti rozprávky potrebujú

Čítanie alebo rozprávanie príbehov býva väčšinou súčasťou večerného rituálu pred spaním. Prečo deti rozprávky tak potrebujú?

Rozprávka ako večerný rituál

Čítanie alebo rozprávanie príbehov býva väčšinou súčasťou večerného rituálu pred spaním. Ak je dieťa rozrušené, rozprávka mu pomôže upokojiť sa a nenásilne sa preniesť do sveta fantázie. Blízky kontakt dieťaťa s písaným textom je najlepším a pravdepodobne jediným spôsobom, ako mu vštepiť lásku ku knihám a potešenie z čítania.

Ako pomáha rozprávanie alebo čítanie rozprávok vo vývoji dieťaťa?

Rozprávky a príbehy pomáhajú rozvíjať slovnú zásobu a predstavivosť, schopnosť sledovať vývoj udalostí, ktoré niekedy končia tak, ako sa očakávalo, a inokedy úplne prekvapivo.

Dieťa sa dokáže identifikovať s rozprávkovými postavami, ktoré mu pomáhajú vyriešiť jeho nevedomé obavy a vnútorné konflikty.

Dokáže sa tak zbaviť pocitu viny, pretože vidí, že podobné pocity prežívajú aj iní, a získava väčšiu sebadôveru. Má radosť, keď kladní hrdinovia víťazia, pretože také rozprávky posilňujú jeho predstavu spravodlivého sveta.

Tip MAMA a ja - Príbeh priamo na mieru

Pri rozprávaní rozprávok zapojte svoju fantáziu a vymyslite tak príbeh „priamo na mieru" vášmu dieťaťu. Do rozprávania môžete pridať zážitky a osoby, ktoré vaše dieťa dôverne pozná, nadobudne tak dojem, že je ich priamou súčasťou.

Prečítajte si aj:  Čaro rozprávky

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: