Spánková poradkyňa odporúča: Zaspávanie na rukách

Redakcia | 28. september 2022
zaspávanie na rukách

Aj vy uspávate dieťatko nosením na rukách?

Vaša otázka:
Mám ročnú dcérku, ktorá chce zaspávať iba na rukách. Už nevládzem, o mojej chrbtici ani nevravím. Stretla som sa s názorom, že to bola chyba a vôbec som s tým nemala začať. Lenže čo teraz? Aj v noci, keď sa zobudí, opäť pomôže iba uspávanie na rukách. Ďakujem za pomoc.

Zaspávanie na rukách 

Na otázku odpovedá poradkyňa Dott. ssa Zuzana Guzmická (Lepší spánok bábätiek)

Lepší spánok bábätiek

Uspávať dieťatko na rukách v tomto veku vie byť fyzicky veľmi vyčerpávajúce, najmä ak si tento spôsob zaspávania vaša dcérka vyžaduje opäť aj v noci a to niekoľkokrát.

Môžete najprv ubrať z hojdania na rukách a následne si začať líhať na posteľ vedľa dcérky a hladkať a pusinkovať ju, kým nezaspí. Keď nezaspí na rukách na začiatku noci, nebude to tak často vyžadovať ani v noci, lebo získa schopnosť spájať si spánkové cykly. 

Je veľmi prirodzené, že novorodencov a malinké bábätká uspávame na rukách. Hojdanie ich upokojuje a uspáva. Je však pravda, že časom sa budia, ak sa uprostred noci ocitnú mimo rúk a to sa môže diať v noci aj každú 1 – 2 hodiny, čo je dlhodobo pre rodičov neúnosné a zároveň to dieťatku spôsobuje prerušovaný spánok. Keď príde ten čas, je vhodné tento spôsob zaspávania zmeniť vo vašej prítomnosti. Držím palce!

Lepší spánok bábätiek

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: