Príkrmy – variť či kúpiť?
Čo je vhodné pre malé dieťa? Vlastnoručne uvarený príkrm alebo hotový príkrm kúpený v obchode?
Každý rodič chce pre svoje bábätko to najlepšie. V čase zavádzania príkrmov sa mnohí z nich pýtajú: Čo je vhodné pre také malé dieťa? Vlastnoručne uvarený príkrm alebo hotový príkrm kúpený v obchode?
Doma uvarené príkrmy nie sú lepšie ako hotové príkrmy len preto, že suroviny, z ktorých sú pripravované, sú čerstvé, nami vyhľadané a pripravené. Oproti kupovaným príkrmom majú výhody len vtedy, ak prísady zodpovedajú veku, sú čerstvé, neobsahujúce škodliviny a sú spracované tak, aby sa v nich uchovali výživné látky.
Na čo treba dávať pozor pri kúpe hotových príkrmov?
Málo ingrediencií
Najlepšie hotové príkrmy sú jednoduchého zloženia a obsahujú len málo prísad. Jeden druh zeleniny, ovocia alebo obilnín úplne stačí. Zmesi nebudú problematické iba vtedy, ak bol každý druh už predtým otestovaný chuťou i znášanlivosťou. Vďaka svojmu optimálnemu zloženiu sú najvhodnejšie príkrmy so zemiakmi a celozrnným obilím.
Bez nepotrebných prísad
Hotové príkrmy obsahujú ochucujúce prísady ako soľ, cukor a iné sladidlá (napr. med, javorový sirup a pod.), čokoládu či kakao. Tieto sú vo výžive dojčiat prebytočné. To platí aj pre orechy, koreniny a arómy, ktoré môžu vyvolať alergickú reakciu.
Často sú príkrmy označované nápadným „bez cukru“. Zoznam prísad nám však ukáže, že sa cukor skrýva v produkte za iné názvy. Napríklad sacharóza, glukóza alebo glukózový cukor, fruktóza či maltóza. Vždy si dobre prezrite zloženie príkrmu a premyslite si, či si daný produkt vyberiete alebo nie.
Prečítajte si:Kedy je najvhodnejšie zavádzať obilniny a teda lepok do stravy najmenších?
S prísadou jódu
Prísada jódu je vítaná, lebo prispieva k tomu, že pokrýva dostatočne zvýšenú potrebu jódu u rýchlo rastúceho bábätka. Jód je element, ktorý potrebuje bábätko pre svoj rast, ako aj pre telesný a duševný vývoj.
Zeleninovo-mäsové a obilninovo-ovocné kaše bez mlieka
Zelenina, mäso a výrobky z celozrnného obilia zásobujú bábätko stopovým prvkom železom, ktoré potrebuje podobne ako jód v narastajúcom množstve pre svoj rast a vývin. Ak však jedlo obsahuje súčasne aj mlieko alebo mliečne produkty, tvorí kalcium a železo pre telo ťažko spracovateľnú zlúčeninu. Preto by nemali zeleninovo-mäsité pokrmy obsahovať syr ani smotanu a obilninovo-zeleninové kaše žiadne mlieko, jogurt alebo smotanu.
Dopĺňať chýbajúci vitamín C
Vitamín C zlepšuje vstrebávanie železa v tele. Zeleninové príkrmy bez prídavku vitamínu C by mali byť dopĺňané jeden až dvomi lyžicami ovocnej šťavy (môže sa po zohriatí zamiešať do pokrmu) alebo bábätko dostane zriedenú šťavu po jedle.
Dopĺňať príkrmy chudobné na tuky
Hotové zeleninovo-ovocné a obilninovo-ovocné príkrmy obsahujú často veľmi málo tuku. Rýchlo rastúce bábätko ale potrebuje dostatok tuku na pokrytie vysokej spotreby energie. Ak je obsah tukov v zeleninových príkrmoch menší ako 8 g na jednu porciu a v obilninovo-ovocných príkrmoch menší ako 5 g na porciu, môže byť príkrm obohatený až o 1 čajovú lyžičku repkového oleja alebo masla.
Prečítajte si: Ako „bezbolestne“ zvládnuť odstavenie dieťatka?