7. týždeň tehotenstva

7. týždeň tehotenstva
7.2.2019 v kategórii Tehotenstvo po týždňoch, autor MUDr. Monika Antošová, foto: istockphoto.com

Je to 7 týždňov od poslednej menštruácie, 5 týždňov od počatia.

Vývoj embrya

Veľkosť embrya je približne 7,5mm na začiatku týždňa, približne 8mm na konci týždňa. Začína sa mu črtať tvárička, pozorovaný je rýchly rast hlavy, zväčšujú sa ruky, nohy, vyvíjajú sa pľúca, črevo, nosné dierky, pery, jazyk.

Srdiečko už pracuje a ultrazvukom je možne zachytiť tep. Z púčikov pre   chrbticu a končatiny  sa začínajú tvoriť tieto orgány a časti telá. Rovnako mozog je veľmi dobre vyvinutý.

Telesné zmeny u ženy

Okrem spomínanej nevoľnosti, únavy, častého močenia, pálenia záhy, žena už cíti telesné zmeny. Aj keď navonok to ešte nemusí byť jasne viditeľné. Mení sa tvar postavy, začína sa strácať pás, môže mierne prominovať  bruško, prsia sú naďalej napäté a zväčšené.

Na čo je vhodné dávať si pozor

Nebagatelizovať výtok z pošvy. Je potrebné konzultovať tento stav s gynekológom. Zvýšená produkcia hlieny v pošve je v tehotenstve normálna, ale je nutné vylúčiť infekciu. 
Denný pobyt na čerstvom vzduchu, a pravidelný režim pomôže lepšie tolerovať prvé príznaky tehotenstva.  V stravovaní nie sú žiadne zmeny, je vhodné vyvarovať sa prejedaniu a konzumácie sladkých jedál

Vysoký krvný tlak. Je potrebné sledovať krvný tlak hlavne u žien, ktoré ho mali zvýšený už pred tehotenstvom. Vysoký krvný tlak môže spôsobiť predčasný pôrod, ak sa nelieči.


Mimomaternicové tehotenstvo- vzniká vtedy, ak sa oplodnené vajíčko nedostane do maternice ale usadí sa vo vajíčkovode. Tam rastie a rastom môže spôsobiť ,,prasknutie“ vajíčkovodu, čo sa pokladá za náhlu príhodu brušnú, ktorá vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Príznakom mimomaternicového tehotenstva je bolesť na jednej strane brucha, krvácanie. Ak dôjde k prasknutiu vajíčkovodu, ten sa už nedá zachrániť, čo vedie k zníženej plodnosti u ženy. Ak sa zistí včas, potom sa podávajú lieky, ktoré majú za následok vstrebanie embrya a vajíčkovod sa zachráni.

Krvácanie počas tehotenstva. Jemné krvácanie sa môže objaviť v období termínu menštruácie. Ak je to mimo termínu, v ktorom by mala nastať menštruácia, resp. ak je krvácanie silné, je potrebné kontaktovať gynekológa. Krvácanie totiž môže byť aj známkou začínajúce potratu.