32. týždeň tehotenstva

32. týždeň tehotenstva
4.3.2019 v kategórii Tehotenstvo po týždňoch, autor MUDr. Monika Antošová, foto: istockphoto.com

Je to 32. týždeň od poslednej menštruácie a 30. týždeň od oplodnenia.

Vývoj plodu

Plod váži 1700g a meria približne 41cm.

Plod pokračuje v raste. Viac v priberaní ako v raste do dĺžky.  Prejaví sa to ukladaním podkožného tuku, narovnaním kože, koža je hladšia, ružovšia. V tomto týždni je väčšina plodov už v polohe hlavičkou dole.

Niektoré plody majú polohu hlavičkou hore, horíme o polohe koncom panvovým. Plod je aktívny. V pľúcach je už dostatočné  množstvo surfaktatnu. Je pravdepodobné, že ak sa narodí dieťa v tomto týždni alebo neskôr, je veľká pravdepodobnosť, že v popôrodnom období budú pľúcne problémy z nedostatku surfaktantu minimálne.

Plod je ešte dosť pohyblivý, pretože ma dosť priestoru v maternici, ale v krátkom čase sa jeho poloha ustáli, otáčanie začne byť kvôli jeho veľkosti problémom. Jeho pohyby budete zreteľne pociťovať približne v tom istom mieste.

Telesné zmeny u ženy

Priberanie je v tomto období rýchlejšie. Ak plod je hlavičkou dole, tlačí na močový mechúr, je častejšie nutkanie na močenie. Pretrváva a sťažené dýchanie hlavne pri rýchlej chôdzi, prechodné opuchy nôh. Tieto príznaky vás budú sprevádzať až do konca tehotenstva.
Rovnako už veľká maternica vytláča čreva a žalúdok vyššie. Môžete pociťovať častejšie pálenie záhy. Dôležité pri tom je jesť častejšie a v menších dávkach.

Vyšetrenia

Bežné vyšetrenia v poradni.

Životospráva ženy

Ako je vyššie spomenuté, je dôležité jesť častejšie a v menších dávkach. Znížte príjem potravín, ktoré spôsobujú plynatosť. Obmedzte veľmi kyslé a korenisté jedlá. Zvýrazňujú pálenie záhy.