3. týždeň tehotenstva

3. týždeň tehotenstva
3.2.2019 v kategórii Tehotenstvo po týždňoch, autor MUDr. Monika Antošová, foto: istockphoto.com

Sú to tri týždne od poslednej menštruácie a týždeň od oplodnenia.

Vývoj oplodneného vajička

Až v tomto období je vajíčko oplodnené a začína skutočné tehotenstvo.

Oplodnené vajíčko sa volá zygota. K oplodneniu vajíčka  dochádza vo vajíčkovode a v priebehu troch dní sa dostane oplodnené vajíčko do maternice, kde sa usídli.

Ešte pred uhniezdením sa začína delenie zygoty.  Najprv na polovicu, potom každá polovica na polovicu až na milióny buniek, ktoré sa neskôr začínajú diferencovať na základ jednotlivých tkanív. V treťom týždni sa oplodnené vajíčko stihlo rozdeliť približne na 64 častíc. Ak dosiahne toto štádium, hovoríme mu morula.

Zmeny u ženy

V tomto období sa môže u niektorých žien  prejavovať zvýšená únava, spavosť, závraty, nutkanie na močenie, žena môže pociťovať pálenie bradaviek, tlak v prsníkoch. U niektorých žien už v tomto období začína ranná nevoľnosť, precitlivenosť na pachy, nezvyčajná chuť na jedlá.

Obdobie delenia vajíčka je zvlášť citlivé na škodlivé činitele, preto je stále dôležité zvažovať každú činnosť s ohľadom na tehotenstvo. Vyhýbať sa infekciám, alkoholu, liekom, chemikáliám. Viac Čo škodí tehotenstvu.

Ak sa tešíte na bábätko a tehotenstvo nie je prekážkou, nemusíte mať tehotenstvo hneď potvrdené gynekológom. Je na to ešte dosť času.