1. a 2. týždeň tehotenstva

1. a 2. týždeň tehotenstva
1.2.2019 v kategórii Tehotenstvo po týždňoch, autor MUDr. Monika Antošová, foto: istockphoto.com

Možno ste tehotenstvo plánovali, možno nie. V každom prípade nedostavenie sa menštruácie je prvým príznakom, že s tehotenstvom je treba rátať.

Postupne sa dozviete, aký je skutočný stav, čo môžete čakať, ake zmeny vás čakajú a ako rýchlo  prídu, ako sa vyvíja vaše dieťatko, čo je potrebné urobiť, aby bábätko sa narodilo zdrave, čomu sa vyhýbať.

1. týždeň tehotenstva

Kedy vlastne začína tehotenstvo

Tehotenstvo trvá 270 dní.
Prvý deň tehotenstva sa ráta od prvého dňa poslednej menštruácie. Žena ale nie je tehotná od prvého dňa poslednej menštruácie.

Žena otehotnie až v priebehu ovulácie – uvoľnenia zrelého vajíčka z vaječníkov. Ovulácia je najčastejšie medzi 10. -14. dňom od začiatku menštruácie. Preto vlastne prvý týždeň tehotenstva sa nejedná o skutočné tehotenstvo.

Čo sa deje od poslednej menštruácie až do oplodnenia

Maternica sa od 4. dňa od poslednej menštruácie pripravuje na prijatie oplodneného vajíčka. Sliznica maternice rastie, mohutnie tak, aby oplodnené vajíčko sa malo kam usidliť. Pri mužskom orgazme sa uvoľní až 400 miliónov spermií. Ak aspoň jedná spermia sa spojí s vajíčkom dochádza k oplodneniu.  Spermie sú schopné oplodniť vajíčko 24-48 hodín po pohlavnom styku.

Ako si vypočítate termín pôrodu

K  prvému dňu poslednej menštruácie pripočítate 7 dní a odpočítate 3 mesiace. To je termín vášho pôrodu.
Časové rozdelenie tehotenstva

Tehotenstvo rozdeľujeme na tri trimestre (tretiny).

Prvý trimetster:    1. – 12. týždeň
Druhý trimester  13. – 27. týždeň
Tretí trimester:   28. – 40. týždeň.

 

Dôležité:

Už pred tehotenstvom ale aj počas prvých troch mesiacov je vhodné užívať kyselinu listovú ako prevenciu proti vzniku vrodených vývojových chýb.

2. týždeň tehotenstva

Je žena skutočne tehotná?

Jediná zmena, ktorú môže žena pozorovať je tá, že nedostane menštruáciu. Neprítomnosť menštruácie môže mať aj iné príčiny, napríklad stres, hormonálna porucha, zmena prostredia. Na druhej strane u niektorých žien môže dôjsť  k miernemu krvácaniu aj keď je vajíčko oplodnené. Intenzita krvácania je v takomto prípade zvyčajne veľmi slabá, alebo podstatne slabšia ako pri normálnej menštruácii.

Vieme predvídať alebo  ovplyvniť pohlavie

Oplodnené vajíčko ma kompletnú genetickú zostavu. Každé vajíčko nesie so sebou 23 chromozómov rovnako každá spermia má 23 chromozómov. Takže oplodnené vajíčko  a rodiaci sa nový život by mal mať 46 chromozómov spolu, 23 od matky a 23 od otca. K tomu je potrebné pripočítať  pohlavné chromozómy.
Poznáme 2 pohlavné chromozómy – X a Y.

Nositeľom pohlavného chromozómu X je vajíčko.

Spermia je nositeľom pohlavného chromozómu X alebo Y.

To, či sa narodí chlapec alebo dievča závisí od toho, ktorá spermia je ,,šikovnejšia“ Či tá, ktorá má v sebe X chromozóm alebo tá, ktorá je nositeľom Y chromozómu.

Ak s vajíčkom splynie spermia s chromozómom X, narodí sa dievča. Ak s vajíčkom splynie spermia s pohlavným chromozómom Y, narodí sa chlapec.  Pohlavie teda závisí od spermie.

Životospráva ženy

Už pred otehotnením by žena mala dodržiavať pravidelný režim a vhodnú životosprávu. Ak trpí chronickým ochorením, je vhodné, aby toto ochorenie bolo stabilizované a užívanie liekov minimalizované. Ak užívate lieky, je potrebné upovedomiť vášho odborného lekára, že chcete  byť tehotná alebo tehotenstvo nevylučujete, aby prispôsobil liečbu tehotenstvu.

V prvých mesiacoch sa vyhýbajte preplneným priestorom z dôvodu infekcie, neužívajte zbytočne lieky bez konzultácie s gynekológom, vyhýbajte sa žiareniu, nekonzumujte surové  alebo nedostatočne tepelne upravené hlavne mäsové a mliečne výrobky, obmedzte údeniny, konzervačné látky.

Viac Tehotenstvo

späť na začiatok