Prevencia vzniku alergie
Existuje prevencia proti alergii?
Predpokladá sa, že v blízkej budúcnosti bude trpieť alergickými ochoreniami až 50% obyvateľov. V súčasnosti je 40% obyvateľstva predisponovaných a až u 30% sa manifestuje alergické ochorenie. Je to problém nielen medicínsky, ale aj spoločenský a hlavne ekonomický. Preto sa robia rozsiahle štúdie na prevenciu alergie. Odborníci z rôznych medicínskych odborov sa zameriavajú práve na odhalenie možností prevencie alergických ochorení.
- Kedy je zvýšené riziko alergie
- Eliminačná diéta tehotnej a dojčiacej matky
- Dojčenie
- Umelo živené deti
- Iné mlieka
- Zaradenie nemliečnych prídavkov do stravy
- Prebiotiká a probiotiká v prevencii alergií
- Hygiena prostredia
- Záver
Kedy je zvýšené riziko alergie
Ak aspoň jeden z rodičov alebo súrodencov trpí alergickým ochorením, pravdepodobnosť výskytu u ďalšieho dieťaťa je 30%. Ak obidvaja rodičia trpia alergiou.potom pravdepodobnosť alergie u ich potomka je až 60%. Tento fakt sa zdá byť podstatný pre vznik alergie u dieťaťa.
V posledných rokoch nachádzame množstvo informácii a rád odborných aj menej odborných na prevenciu alergii. Najnovšie štúdie poukazujú na niektoré mylné a nepodložené názory.
Eliminačná diéta tehotnej a dojčiacej matky
Eliminačná diéta znamená vylúčenie alergizujúcich potravín zo stravy. Priamy dôkaz o pozitívnom účinku diéty tehotnej ženy na plod a novorodenca neexistuje. Preto vyhýbať sa potrvinovým alergénom, ak ženia nie je na potraviny alergická je zbytočné.
Iná je situácia u dojčiacej matky, kde sú zverejnené správy o alergickej reakcii dieťaťa, ak matka požije alergény, napríklad orechy. Odporúčanie, ako napríklad, nepiť kravské mlieko v tehotenstve a počas dojčnia, ak v rodine sa vyskytuje napríklad senná nádcha, ale aj ekzém, nie je vedecky podložené.
Napriek neistým dôkazom, neodporúča sa tehotným ženám s pozitívnou alergickou anamnézou konzumovať alergény ako orechy, južné ovocie.
Dojčenie
Dojčenie jednoznačne znižuje výskyt alergie u deti plne dojčených do 4. – 6. mesiaca (bez prikrmovania umelým mliekom). U týchto deti je výrazne redukovaný výskyt ekzému, potravinových alergií, hlavne alergie na kravské mlieko. Dojčenie nemusí absolútne ochrániť pred iným typom alergie, ale zmierni príznaky alergie a oddiali vznik alergie.
Umelo živené deti
- Ak dieťa nie je dojčené a v rodine sa vyskytuje alergia, je možné použiť hypoalergénne mlieko prvé 4 mesiace života. Aj keď jeho účinok v prevencii alergie je v poslednom čase odborníkmi spochybňovaný.
- Ak sa v rodine alergia nevyskytuje, ochranný účinok tohto mlieka nebol zaznamenaný.
- V prípade alergie na kravské mlieko by sa mal podávať úplny hydrolyzát- špeciálne pravené mlieko.
Iné mlieka
V minulosti sa často pri alergii na kravské mlieko užívalo sójové mlieko. Sója sa radí k alergénnym látkam, preto užívanie sójového mlieka nechráni dieťa proti alergiám, naopak, môže alergiu vyvolať.
Kozie mlieko a mlieko iných zvierat nie je vhodné pre výživu dojčiat. Obsahuje viac minerálov (kozie mlieko), ale taktiež neochráni dieťa pred alergiou, naopak môže ju vyvolať, rovnako ako kravské, byvolie, ovčie a iné živočíšne mlieko.
Zaradenie nemliečnych prídavkov do stravy
Na základe vyhlásenia Euroópske a Americkej spoločnosti pre gastroenterógiu, hepatológiu a výživu sa odpoprúča zavádzať nemliečné prídavky deťom po 17. týždni života. Viac Novinky v zavádzaní príkrmov
Prebiotiká a probiotiká v prevencii alergií
Existujú štúdie, ktoré sa zistil pozitívny vplyv probiotík a prebiotík, ale na druhej strane rovnako existujú štúdie, ktorý tento pozitívny účinok probiotík nebol potvrdený.
Momentálne, sa nedá jednoznačne odporučiť ani zavrhnúť účinok probiotík. Táto oblasť vyžaduje ďalšie štúdie.
Hygiena prostredia
Jednoznačne je dokázaný vplyv prostredia na vznik a priebeh alergických ochorení.
Naďalej platia, hlavne u deti alergických na prach určité opatrenia v domácnosti.
Dokázaný je pozitívny vplyv posteľného prádla - nepriepustné povlečenie, pranie lôžkovín pri 60°C, zníženie vlhkosti ovzdušia pod 50%. Takisto sú potrebné opatrenia proti výskytu švábom.
Čo má jednoznačne negatívny vplyv na výskyt alergie je fajčenie počas tehotenstva, dojčenia a fajčenie v prítomnosti dieťaťa.
Záver
- prísná protialergická diéta počas tehotenstva neznižuje riziko alergie u dieťaťa
- jednozačne sa odporúča dojčiť minimálne do pol roka života
- zaraďovanie nemliečných prídavkov sa neodporúča pred 4. mesiacom života a po 26. týždni života
- nie je dokázné, že zaradenie bielkoviny kravského mlieka pred dovršením 1. roku života, hlavne ak sa jedná o upravenú bilekovinu, napríklad jogurt, zvyšuje riziko alergických ochorení, toto odporúčanie platí pre zdravé deti, bez prejavov alergie, ak už dieťa má ekzém alebo prejavy potravinovej alergie, či už na bielkovinu kravského mlieka alebo inú potravinu, diéta s vynechaním alergizujúcich látok je nevyhnutná
- ak dieťa nie je dojčené hypoalergénne mlieko sa odporúča u deti s výskytom alergie v rodine, aj keď jeho význam v prevencii alergie sa v posledných rokoch spochybňuje
- v prípade alergie na bielkovinu kravského mlieka je potrebné podávať úplny hydrolyzát- špeciálne upravená bielkovina kravského mlieka
- iné mlieka ako napríklad sójové, kozie, nie sú vhodné v prevencii alergie
- hygiena prostredia, antialergický režim prispieva k zníženiu výskytu alergií
- účinok probiotík nie je jednozanče dokázaný ani vylúčený
- zaraďovanie nemliečnych prídavkov do stravy sa nemá odkladať, je ptrebné ich začať zaraďovať od 17.týždňa života, rovnako lepok,
Poznámka:
- Tieto odporúčania platia pre zdravé deti, bez prejavov alergie. Ak už dojča má prejavy potravinovej alergie, či už na bielkovinu kravského mlieka alebo inú potravinu, diéta s vynechaním alergizujúcich látok je nevyhnutná.