Homeopatiká a dýchacie cesty

MUDr. Monika Antošová | 22. Mar 2019
Homeopatiká a dýchacie cesty

Homeopatia je spôsob liečby, ktorý je všeobecne obľúbený, aj keď účinnosť tejto liečby nie je vedecky dokázaná, Systém liečby homeopatikmi je založený na použití minimálnych (až nulových) koncentrácií liečiv, ktoré vyvolávajú efekt podobný tomu, aký má liečená choroba. Výraz je odvodený od dvoch gréckych slov: homeo (podobný) a pathos (trpiaci).

Obhajcovia homeopatie sú presvedčení, že zmesi obsahujúce jedinú molekulu účinnej látky na milión molekúl rozpúšťadla dokážu stimulovať "liečiaci mechanizmus tela".  Kritici tvrdia, že je veľmi nepravdepodobné, aby takáto minidávka mala nejaký podstatný efekt na telo.

Názory na homeopatiu

Žiadne nepriaznivé reakcie na takúto hladinu neboli do roku 1996, podľa zdroja z toho istého roku, zaznamenané (Stehlin, 1996). Pri tomto riedení pravdepodobne ani nemôžu byť. Rovnako je spochybňovaní akýkoľvek účinok okrem psychologického pôsobenia. 

Aj keď klasická homeopatia vôbec neodporúča kombinovať homeopatickú liečbu s alopatickou, nie je známe vzájomné ovplyvňovanie  homeopatík s klasickými  liekmi (NCCAM , 2003).

V roku 1997 bola v britských lekárskych novinách Lancet zverejnená súhrnná štúdia, kde na záver autori tejto štúdie konštatujú, že dôkazy, ktoré by hovorili o jasnej účinnosti homeopatie pre každý klinický stav, sú nedostatočné. Kvalita klilnických štúdii je nedostatočná a nedá sa na ich výsledkov konštatovať,  či homeopatia je alebo nie je účinná.

Jonas et al. (2001) V USA viaceré súkromné osoby, vedci a lekári (napr. Donald Driscol, advokát zo Severnej Kalifornie a onkológ Dr.Wallace Sampson) vedú súdne spory s výrobcami a distribútormi homeopatických liekov tvrdiac, že homeopatické produkty sú vnucované v rozpore so zákonom o ochrane spotrebiteľa, poukazujú na neférové obchodné praktiky a zavádzajúcu reklamu.

Aj keď niektorí pacienti podávajú správy o zhoršení symptómov po užití homeopatického lieku, homeopati vravia, že telo dočasne stimuluje symptómy, čím sa snaží nastoliť zdravie. Kvapalné homeopatiká obsahujú alkohol, ktorého pomerné množstvo je v lieku viac ako u konvenčných liekov.

Negatívne  názory:

  • "Pokiaľ sa zákony chémie nezbláznili, je väčšina homeopatických liekov príliš zriedená na to, aby mohla mať nejaký fyziologický účinok..." Consumer Reports (Január 1987)
  • "Ak by FDA(americká lieková agentúra) vyžadovala, aby homeopatické lieky dokázali svoj účinok, aby mohli zostať na trhu, tak by homeopatia v USA vyhynula." Dr.Stephen Barrett"
  • Ako homeopati vysvetlia tú domnelú potenciu nekonečne malej dávky, dokonca aj vtedy, keď sa zriedením odstránili všetky molekuly lieku? Začnú hovoriť o záhadných vibráciách, rezonanciách, silových poliach alebo radiácii, ktoré sú všetky vede neznáme." Martin Gardner

Zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/Homeopat

Homeopatiká používané pri zápale dýchacích ciest

Oscillococcinum

Je najpoužívanejším homeopatickým liekom. Užíva sa na liečbu a prevenciu chrípky. Údajne zvýšuje obranyschopnosť organizmu. V rozvinutom stave chrípky sa môže podávať spolus s Paragripe.

Paragripe

Používa sa na liečbu chrípky a vírusových ochorení. Podávajú sa 2 tablety každú hodinu, ktoré sa majú voľne rozpustiť v ústach. Ak sa stav zlepšuje, intervaly sa predlžujú.

Coryzalia

Je liek na nádchu z rôznych príčin, vhodný na akútnu nádchu, chronickú nádchu, pri vodnatom výtoku z nosa, aj pri viskóznych, hustých hlienoch, pri upchatých prinosových dutinách.
Podáva sa 1 tableta každú hodinu, ktorá sa nechá voľne rozpustiť v ústach, pri zlepšení sa intervaly predlžujú.

Stodal

Prípravok na suchý aj vlhký kašeľ, existuje vo forme sirupu aj granúl. Sirup je vhodný hlavne pre deti a podáva sa 1 kávová lyžička 3 - 5x denne, dospelí užívajú 2 kávové lyžičky 3-5x denne. Granuly sú pre všetky vekové kategórie, podáva sa 5 granúl každú hodinu, ktoré sa nechajú voľne rozpustiť v ústach. Pri zlepšení stavu sa intervaly predlžujú.