Myómy na maternici: Sú pre ženu nebezpečné?
Myómy patria medzi najčastejšie nezhubné nádory a rastú v svalovine maternice.
Pravdepodobnosť ich výskytu narastá s vekom ženy, napríklad vo vekovej kategórii 40 - 60 rokov ich má približne 33 % žien. Žene nemusia nevyhnutne spôsobovať ťažkosti, ale takmer v polovici prípadov sú príčinou závažných príznakov.
Cysta a myóm – čo s nimi?
Myómy sú nezhubné nádory
Z myómov sa len zriedkavo vyvinie rakovina, keďže ide o nádory, ktoré sa vyvíjajú z normálnych svalových buniek maternice. Príčina ich vzniku nie je celkom jasná, sú známe len faktory, ktoré zvyšujú ich výskyt.
Častejšie sa vyskytujú u žien, ktoré začali skoro menštruovať a tiež u žien, u ktorých menopauza nastúpi neskoro. Myómy patria medzi tzv. hormonálne závislé nádory, pretože ženské pohlavné hormóny ich rast stimulujú, a to najmä estrogén. Myómy sa preto netvoria pred pubertou, a zvyčajne ani po menopauze, keď už činnosť vaječníkov skončí.
Zvýšená pravdepodobnosť výskytu myómov je ovplyvnená aj rodinnou predispozíciou, obezitou, nekontrolovaným vysokým krvným tlakom. Liečba myómov je rôznorodá – od nasadenia hormonálnej terapie až po operačné odstránenie maternice.
Príznaky myómov
Myómy môžu spôsobovať nepravidelné menštruačné krvácanie, silný menzes, s ktorým následne súvisí vznik anémie z nedostatku železa, bolesť a pocity tlaku v podbrušku, časté, urgentné a bolestivé močenie, ťažkosti s vyprázdňovaním stolice. Bývajú príčinou neplodnosti či predčasného pôrodu, pretože sval maternice s myómom má zvýšený sklon k sťahovaniu.
Dôležité je umiestnenie a veľkosť myómov, pričom myómy sa môžu nachádzať pod sliznicou maternice, v jej stene alebo vyčnievajú z maternice von.
Myómy a tehotenstvo
Myómy sú nezhubné nádory, ktoré môžu spôsobiť problémy s počatím, inokedy zasa predčasný pôrod alebo opakované potraty, prípadne môžu byť pôrodnou prekážkou pri pôrode. Tehotenstvo s myómom vždy považujeme za rizikové, pričom veľmi záleží na veľkosti a umiestnení jednotlivých myómov. Ak sa oplodnené vajíčko uhniezdi v blízkosti myómu, hrozí veľké riziko potratu, pretože myóm dokáže rásť aj počas tehotenstva a odčerpávať výživu embryu.
Taktiež môže tlačiť na plod a znemožní jeho ďalší rast a vývoj. Ak je myóm ďaleko od embrya, tehotenstvo môže úspešne pokračovať. Myóm môže spôsobiť aj to, že plod sa nemôže uložiť do správnej polohy, ale uloží sa šikmo, priečne alebo inak neprirodzene. Vtedy hrozí predčasný pôrod.
Tehotenstvá s myómami sa častejšie skončia cisárskym rezom. Sekcia sa spravidla plánuje aj u žien, ktoré predtým prekonali operáciu jedného či viacerých myómov.
V každom prípade, tehuľky s myómom podliehajú prísnemu sledovaniu počas celej tehotnosti, pričom za priaznivých podmienok môže tehotná žena aj s myómom v maternici donosiť a porodiť zdravé bábätko.