Diagnóza PEC

Lucia | 5. september 2016
Diagnóza PEC

Konská noha patrí medzi najčastejšie vrodené vady. Noha dieťaťa vyzerá veľmi nezvyčajne, neprirodzene, je nepohyblivá, smeruje nadol a rotuje dovnútra. Kosti, svaly, šľachy a väzy sa zle vyvinuli. Túto vadu je možné odhaliť už na prenatálnom sonografickom vyšetrení. Problém sa však dá riešiť až po narodení dieťatka.

Ak vás lekár počas gravidity na problém s dolnými končatinami dieťatka upozorní, nezúfajte, dá sa vyliečiť. Postihuje 2 krát častejšie chlapcov ako dievčatá. Môže sa vyskytnúť na jednej ale i oboch končatinách.

Charakteristické znaky konskej nohy

  • Achillova šľacha je skrátená, vďaka tomu je päta vysoko a noha je spadnutá
  • päta je sklonená do vnútra
  • chrbát chodidla je vytočený do vonka
  • prsty nohy smerujú do vnútra

Liečba konskej nohy

Každý prípad postihnutia je veľmi individuálny, preto i liečba zodpovedá stavu dieťatka. V každom prípade je ale rozhodujúce, aby sa s liečbou začalo čo najskôr po narodení. Ideálne je obdobie vo veku do 3 týždňov, keď väzivové štruktúry sú poddajné vplyvom materských hormónov a je možné ich predĺžiť. V deň narodenia bábätka alebo na druhý deň sa prikladajú redresné sadrové obväzy, ktoré sa menia v 48 hodinových intervaloch. 

Neskôr sa intervaly predlžujú na týždenné, pričom sa redresia postupne zvyšuje. Cieľom takejto liečby je korekcia všetkých deformít a vychádza z princípu spätného otočenia pätovej kosti. Pri pretrvávaní deformity po 3. mesiaci života je potrebná operačná liečba. 
Viacerí rodičia vyhľadávajú so svojimi deťmi pomoc v zahraničí. Napríklad v susednom Rakúsku, sa doc. Radler už roky venuje sadrovaniu Ponsetiho metódou. Táto metóda je špecifická tým, že sadrovaniu predchádza špeciálna manipulácia s chodidlom. Takto pripravenú nožičku ľahšie dostane do správnej polohy, teda vbočené chodidlo smeruje presne opačne von. Výsledky sú viditeľné už po 2 – 3 týždňoch. 
Zásadný rozdiel medzi touto metódou a tou, ktorá sa používa u nás je v tom, že naši lekári sadrujú chodidlo v základnom postavení. To je zvyčajne nepostačujúce a často dochádza k recidíve. To, koľkokrát bude musieť dieťatko prísť na presadrovanie, nevie vopred určiť ani lekár. Preto ťažko odhadnúť i finančné náklady na liečbu.  Liečbu na Slovensku hradí zdravotná poisťovňa, za tú v zahraničí si musíte zaplatiť. 

Hneď po narodení

Dôležité pre rodičov, ktorým sa narodí dieťatko s takouto vadou je uvedomiť si, že ide o liečiteľnú a vyliečiteľnú vadu. Dôležité pre dieťa a jeho zdravotný stav je čo najrýchlejšie sa dostať do rúk odborníkov. Liečbu je potrebné začať v podstate okamžite. Ešte nevyvinuté mäkké kostičky zvyknú veľmi pekne reagovať na sadrovanie. Deti v novorodeneckom období zvládajú sadrovanie a následné nosenie ortopedických dláh lepšie, pretože väčšinu dňa prespia. Komplikovanejšia je liečba detí, u ktorých je PEC iba sprievodným ochorením ešte popri inej diagnóze. 

Dĺžka liečby a následné zákroky

Väčšina detí, ak nemajú žiadne ďalšie zdravotné problémy, absolvuje niekoľkomesačné sadrovanie. Následne musia používať topánky na tyči, v ktorých sú nožičky obuté väčšinu dňa. Postupne sa ich nosenie skracuje iba na nočný spánok. Ak rodičia poctivo dodržujú lekárske odporučenia, v 4 rokoch môžu túto ťažkú a nemotornú ortopedickú pomôcku odložiť.
Niektorým deťom je nutné po ukončení sadrovania vykonať tzv. tenotomiu - pretnutie achilovej päty. Ak dochádza k neustálej recidíve, je nutné po čase vykonať transfer šľachy, aby sa zabránilo stáčaniu chodidla do vnútornej strany. 
Môže vás zaujímať: Keď musí dieťa do nemocnice

Úspešnosť liečby

Príčina vzniku konskej nohy nie je známa. Pozitívne je, že je liečiteľná. V niektorých prípadoch stačí sadrovanie, inokedy je nutný chirurgický zákrok. Za každých okolností treba dodržiavať dôsledne odporúčania lekárov, chodiť na pravidelné kontroly a v prípade potreby, rehabilitovať. Je nutné pripraviť sa na to, že dieťatko bude mať dlhodobo nožičky v sadre a následne bude musieť strpieť nosenie špeciálnych topánok. Toto je často viac psychicky náročné pre rodičov, ako pre samotného malého pacienta. Výsledkom snahy je však vyliečenie a stav, kedy bude dieťatko môcť chodiť a behať bez obmedzení. Často nie je na prvý pohľad viditeľné, že dieťatko trpelo uvedenou diagnózou. Jediným znakom tejto diagnózy je chudšie lýtko na postihnutej nohe, pravdepodobne i číslo topánky na postihnutej nohe bude o číslo menšie.

Podporná liečba

Existuje niekoľko ďalších spôsobov, za pomoci ktorých bude mať vaše dieťatko pekné nožičky. Môžete zvoliť napríklad:
  • plávanie
  • masírovanie
  • rehabilitácia prostredníctvom Vojtovej metódy
  • Bobathove cviky
  • použitie biolampy
  • využívanie rotopédu
Všetky cviky a rehabilitáciu by ste mali aplikovať až po zaškolení a konzultácii s ošetrujúcim lekárom.
Zdroj: www.peckari.sk (na tejto stránke nájdete i tipy na cvičenia či kontakty na špecialistov)
Prečítajte si tiež: Vojtova metóda

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: