Diskusie

Vytvoriť diskusiu

recepty a stranky :D

Brokolicová polievka s hmlovinou z kukuričnej múky
100 g brokolice, 3 dl vody, 15 g kukuričnej múky, 1 dl mlieka, 10 g rastlinného tuku
Z brokolice vyberieme mladé jemné časti, dobre umyjeme pod tečúcou vodou a dáme variť do studenej vody do mäkka. Z mlieka a kukuričnej múky urobíme redšie cesto, ktoré vidličkou pridávame do vriacej polievky a varíme asi 5 minút. Nakoniec pridáme tuk.

Podávame roztlačené vidličkou deťom od 6 mesiaca

Polievka z brokolice a karfiolu
80 g brokolice, 20 g karfiolu, 10 g póru, 3 dl vody, 1 dl mlieka, 10 g tuku, 10 g škrobovej múky, zelená vňať
Brokolicu a karfiol zbavíme tvrdých častí, dobre umyjeme, rozoberieme na drobné ružice a spolu s pórom dáme variť do mäkka. Potom pridáme zátrepku z mlieka a škrobovej múky, pomiešame, varíme ešte asi 5 minút a nakoniec dochutíme tukom a umytou zelenou vňaťou.

Podávame deťom roztlačené vidličkou od 8 mesiacov

Malá a nenápadná rasca
Rascová polievka so zemiakmi
1 mocca lyžičky rasce, 10g rastlinného tuku, 80g zemiakov, 4 dl vody, 20g špenátu, zelená vňať
Rascu nasucho opražíme, pridáme mrazený špenát a očistené umyté zemiaky pokrájané na kocky. Všetko pomiešame, zalejeme horúcou vodou a varíme do zmäknutia. Nakoniec dochutíme posekanou zelenou vňaťou. Pred podávaním roztlačíme.

Podávame deťom od 6 mesiacov

Rascová polievka s ryžovou cestovinou
4dl vody, 1 mocca lyžička rasce, 10g ryžovej cestoviny (rezance), 0,5dl mlieka, 10g škrobovej múky, 10g tuku, zelená vňať
Do vody dáme variť rascu. Uvarenú scedíme, do vývaru pridáme zátrepku z mlieka a škrobovej múky, povaríme, potom pridáme cestoviny a dovaríme. Nakoniec dochutíme tukom a umytou posekanou zelenou vňaťou.

Podávame deťom od druhej polovice 6 mesiaca.

Hlúbová zelenina a jej čaro
Kalerábová polievka
100g kalerábu (na jar a v lete 2 až 3 mladých kalerábových lístkov), 10g zemiakov, 4 dl vody, 10g sójovej múky, 3 polievkové lyžice vody na zátrepku, 10g rastlinného tuku, majorán, zelená vňať
Kaleráb olúpeme, umyjeme, pokrájame a spolu s umytými kalerábovými lístkami a očistenými umytými zemiakmi uvaríme do mäkka. Potom zeleninu v polievke roztlačíme, pridáme zátrepku zo sójovej múky a vody, pridáme majorán a povaríme asi 5 minút. Nakoniec dochutíme tukom a umytou posekanou zelenou vňaťou.

Podávame deťom od 7 mesiacov

Karfiolová polievka
80g karfiolu, 20g zemiakov, 3dl vody, 1dl mlieka, 10g sójovej múky, 10g rastlinného tuku, kôpor
Karfiol očistíme, dobre umyjeme a spolu s očistenými, umytými a pokrájanými zemiakmi dáme variť do studenej vody do mäkka. Potom pridáme zátrepku z mlieka a sójovej múky, pomiešame a varíme asi 5 minút. Nakoniec pridáme tuk a umytý posekaný kôpor.

Podávame deťom od 7 mesiacov

Zelenina zo záhrady

Paradajková polievka s ryžou
200g paradajok, 4dl vody, 20g ryže, 10g rastlinného ruku
Paradajky umyjeme, pokrájame na štvrtky a uvaríme do mäkka, potom ich prepasírujeme a spolu s prebratou, umytou ryžou dáme variť do mäkka. Nakoniec dochutíme tukom.

Podávame deťom od 7 mesiacov

Šalátová polievka s kôprom
6ks mladých šalátových lístkov, 3dl vody, rasca, 1dl mlieka, 20g zemiakov, 10g škrobovej múky, posekaný kôpor

Lístky zo šalátu dobre umyjeme, pokrájame na štvorčeky (deťom chutia lepšie ako rezance) a dáme variť do horúcej vody s očistenými, umytými a pokrájanými zemiakmi a rascou. Uvarenú polievku zahustíme zátrepkou z mlieka s škrobovej múky, pomiešame, povaríme asi 5 minút. Nakoniec dochutíme tukom a umytým, nadrobno posekaným kôprom. Pred podávaním roztlačíme.

Podávame deťom od 6 mesiacov

Špenátová polievka so zemiakmi
200g čerstvého alebo 80g mrazeného špenátu, 60g zemiakov, 10g rastlinného tuku, 4dl vody

Lístky čerstvého špenátu očistíme, zbavíme tvrdých častí, umyjeme pod tečúcou vodou a dáme odokryté variť do studenej vody do polo mäkka. Potom pridáme očistené, umyté zemiaky pokrájané na drobné kocky a varíme do mäkka.
Nakoniec dochutíme tukom.

Podávame roztlačené vidličkou alebo rozmixované deťom od 6 mesiacov

Mrkvová polievka s ryžou
120g mrkvy, 1čajová lyžička ryže, 4dl vody, zelená vňať, 2 kvapky oleja

Mrkvu očistíme, umyjeme a pokrájame na drobné kúsky. Varíme do polomäkka. Potom pridáme prebratú a umytú ryžu a dovaríme. Uvarenú polievku dochutíme olejom a umytou posekanou zelenou vňaťou. Pri podávaní rozmixujeme alebo roztlačíme vidličkou.
Namiesto ryže môžeme použiť aj cestovinu (napr. písmenká).

Podávame deťom od 6 mesiacov

Zemiaková polievka s mliekom
100g zemiakov, 3dl vody, 0,5dl mlieka, zelená vňať, 10g rastlinného tuku, 10g maizeny

Zemiaky očistíme, umyjeme, pokrájame na kocky a spolu s rascou dáme variť do studenej vody. Varíme do mäkka. Potom pridáme zátrepku z mlieka a škrobovej múky, pomiešame a asi 5 minút varíme.
Nakoniec pridáme tuk, umytú a posekanú zelenú vňať.

Roztlačené vidličkou podávame deťom od 6 mesiacov

Varené bielkoviny
Varené teľacie mäso
100g teľacieho mäsa, 40g mrkvy, 20g zemiakov, rasca, 10g tuku, 4dl vody na varenie

Mäso odbalíme, umyjeme a dáme variť do vriacej vody s rascou do polomäkka. Potom pridáme očistenú, umytú a pokrájanú mrkvu, očistené a pokrájané zemiaky a dovaríme. Uvarené mäso vyberieme, vymixujeme, pridáme tuk, pomiešame s varenou mrkvou a zemiakmi, ktoré roztlačíme vidličkou.

Podávame deťom od 6 mesiacov

Varené hydinové mäso
120g hydinového mäsa, 4dl vody na varenie, zelená vňať

Hydinové mäso umyjeme a spolu so zelenou vňaťou varíme vo vriacej vode do mäkka. Uvarené vyberieme, posekáme alebo vyšľaháme a podávame s omáčkou.

Podávame deťom od 6 mesiacov

Varené jahňacie mäso s kalerábom
100g jahňacieho mäsa, 30g kalerábu, 4dl vody, zelená vňať

Jahňacie mäso odbalíme, umyjeme a dáme variť do vriacej vody spolu s očisteným, umytým kalerábom. Potom vyberieme, pomelieme, posypeme zelenou vňaťou a podávame.

Podávame deťom od 6 mesiacov

Varená morka zapečená
100g morčacích pŕs, 30g zemiakov, zelená vňať, 4dl vody na varenie, 2 polievkové lyžice vody na podliatie, 10g rastlinného tuku.

Mäso umyjeme a dáme variť do vriacej vody. Osobitne uvaríme očistené, umyté zemiaky. Keď sú mäso a zemiaky mäkké, pomelieme ich, pridáme tuk, umytú posekanú zelenú vňať. Z masy urobíme malý bochník, ktorý dáme na kastrólik, podlejeme vodou a zakryté pečieme v rúre.

Podávame deťom od 7 mesiacov

Dusené bielkoviny
Dusené kurča so zeleninou
100g kuracích pŕs, 60g mrkvy, 20g hrášku (sterilizovaný bez nálevu), 10g rastlinného tuku, 2 polievkové lyžice vody, zelená vňať

Mäso umyjeme, pokrájame na drobné kúsky a nasucho opečieme, podlejeme horúcou vodou a dusíme za občasného miešania do polomäkka. Potom pridáme očistenú, umytú a pokrájanú mrkvu, hrášok a dusíme do mäkka. Mäso vyberieme, posekáme na jemné kúsky, zeleninu v šťave roztlačíme, pridáme tuk a mäso. Všetko pomiešame, posypeme umytou posekanou vňaťou.

Podávame deťom od 8 mesiacov

Dusené kozľa na paradajkách
100g kozľacieho mäsa bez kostí, 60g paradajok, 10g rastlinného tuku, zelená vňať, 2 polievkové lyžice vody na podlievanie

Mäso odbalíme, umyjeme, pokrájame na drobné kúsky a na panvici nasucho opečieme. Potom podlejeme horúcou vodou a za občasného miešania dusíme do mäkka. Neskôr pridáme umyté ošúpané paradajky a ešte podusíme. Nakoniec dochutíme tukom a umytou posekanou zelenou vňaťou.

Podávame deťom od 8 mesiacov

Mrkvová polievka s ryžou (od ukonč. 6.mes)
Potrebujeme: 2-3 mrkvy, 1 polievková lyžica ryže, 2-3 kvapky olivového oleja
Postup: očistenú mrkvu pokrájame na kocky a dáme variť.. odstavíme a ochutíme olejom.. vidličkou mrkvu a ryžu roztlačíme abo polievku rozmixujeme..

Zeleninová polievka s kuracím mäsom (od ukonč. 7.mes., nedojčené od 6.mes)
Potrebujeme: 1 menšie kuracie prsia, miešaná zelenina (mrkva, karfiol, brokolica, petržlen), 2-3 kvapky olivového oleja
Postup: Umyté kuracie prsia dáme variť spolu s očistenou zeleninou a na kocky pokrájnou.. po uvarení mäso posekáme na menšie kúsky a zeleninu roztlačíme vidličkou abo všetko rozmixujeme..

Karfiolová polievka s ovsenými vločkami (od ukonč. 7mes.)
Potrebujeme: 250ml vody, niekoľko malých ružičiek karfiolu, 1malá lyžička materského abo dojčenského mlieka, 1polievková lyžica ovsených abo jačmenných vločiek..
Postup: Očistené a umyté ružičky karfiolu uvaríme domäkka. Do vriacej vody pridáme vločky a povaríme ich cca 5min. uvarený karfiol roztlačíme vidličkou a polievku odstavíme.. pridáme lyžičku sušeného dojčenského mlieka a zamiešame..

Hustá zeleninovo-ryžová polievka (od ukonč. 6.mes)
Potrebujeme: 1šálka čerstvého zeleninového vývru, 2polievkové lyžice ryže, 1/2zemiaka, 2-kvapky rastlinného oleja
Postup: Zeleninový vývar necháme zovrieť, pridáme zemiak pokrájaný na kocky a ryžu.. varíme v prikrytom hrnci na miernom ohni cca 20min..kvapnite rastlinný olej..

Hustá tekvicová polievka s kuracím mäsom (od ukonč. 7.mes., nedojčené od 6.mes.)
Potrebujeme: 250g tekvice, 50g kuracieho mäsa, 2zemiaky, 100ml dojčenského mliečka
Postup: Tekvicu ošúpeme, pokrájame na kocky a uvaríme spolu so zemiakmi domäkka.. uvaríme kuracie mäso.. všetko spolu rozmixujeme a pridáme dojčenské mlieko..

Karfiolovo-zemiaková polievka (od ukonč. 6.mes, nedojčené od 5.mes.)
Potrebujeme: 5ružičiek karfiolu, 1zemiak, 300ml wody
Postup: zemiaky uvaríme vo vode, počas varenia pridáme karfiol.. polievku odstavíme, pridáme lyžičku sušeného dojčenského mlieka a rozmixujeme abo roztlačíme vidličkou..

Jarná zeleninová polievka (od ukonč. 6.mes.)
Potrebujeme: 1mrkva, petržlen, zemiak, kaleráb, 3ružičky karfiolu, 2polievkové lyžice uvarenej ryžovej kaše, štipka petržlenovej vňate, niekoľko kvapiek rastlinného oleja
Postup: Mrkvu, petržlen, zemiak a kaleráb očistíme, nakrájame na malé kúsočky a uvaríme spolu s karfiolom vo vode.. uvarenú zeleninu v polievke roztlačíme vidličkou.. polievku privedieme do varu a za stáleho miešania pridávame ryžovú kašu.. do hotovej polievky pridáme rastlinný olej a petržlenovú vňať..

Mrkvová polievka s mäsom a cestovinou (od ukonč. 7.mes.)
Potrebujeme: 200ml kuracieho vývaru, 2polievkové lyžice uvareného kuracieho mäsa, 1mrkva, štipka petržlenovej vňate, 1polievková lyžica bezvaječných cestovín (niťovky)
Postup: v pripravenom kuracom vývare uvaríme mrkvu nakrájanú na malé kúsky, pridáme uvarené kuracie mäso, petržlenovú vňať a uvarené cestoviny..všetko spolu rozmixujeme abo roztlačíme vidličkou..

Cuketová polievka (od ukonč. 6.mes, nedojčené od 5.mes.)
Potrebujeme: 1malá cuketa, 1zemiak, 150ml zeleninového vývaru
Postup: cuketu a zemiak olúpeme, pokrájame na menšie kúsky a uvaríme v zeleninovom vývare..všetko spolu rozmixujeme na hladký krém..

Zeleninová polievka zahustená ryžovou kašou )od ukonč. 6.mes.)
Potrebujeme: 1malá mrkva, kúsok póru, štipka petržlenovej vňate, 300ml dojčenskej vody, 2polievkové lyžice dojčenskej ryžovej kaše, 2-3 kvapky rastlinného oleja
Postup: zeleninu očistíme, umyjeme pod tečúcou vodou, nakrájame na malé kúsky a vo vode uvaríme.. keď je zelenina mäkká, polievku odstavíme a zeleninu roztlačíme vidličkou a za stáleho miešania pridáme dojčenskú ryžovú kašu.. na záver primiešame lyžičku oleja a nadrobno nasekanú petržlenovú vňať..

Zeleninová polievka pre najmenších (od ukonč 6.mes., nedojčené od 5.mes.)
Potrebujeme: 1zemiak, 1mrkva, 250ml dojčenskej vody, 2-3kvapky rastlinného oleja
Postup: zemiak a mrkvu očistíme a varíme vo vode domäkka..
polievku odstavíme, rozmixujeme a pridáme pár kvapiek rastlinného oleja..

Mrkvová polievka s jablkom (od ukoč 6.mes., nedojčené od 5.mes.)
Potrebujeme: 2mrkvy, zemiak, 2ružičky karfiolu, 1jablko, 3dl dojčenskej vody
Postup: očistíme zeleninu a nakrájame ju na malé kúsky.. jablko olúpeme a tiež ho nakrájame na malé kúsky.. varíme domäkka a potom zeleninu a jablko v polievke roztlačíme vidličkou..
http://www.mcbublinka.sk/index.php?s=poradmesi01

http://www.caro.cz/sk/vyrobky/beba_4.htm

 • anonym autor
  02.04.2008, 21:13

  www.alinka.sk/wp-content/uploads/detske_recepty.pdf

  www.mojedite.cz/microsites/hami_sk/ images/jidelnicek/Hami_denicek_od_4.pdf -

  tu je nieco o koreninach:
  http://www.rodinka.sk/user/view_page.php?page_id=58806


  kedze sa tu neda dat pdf subor tak tu mate odkazy na stranky

 • xxxxx
  05.05.2008, 17:25

  - ahojte
  - chcela by som recept na sviečkovú omáčku

 • anonym autor
  05.05.2008, 20:33

  Kúsok kuracieho stehienka, 1 zemiačik, 2 mrkvy (1 ak je väčšia), kúsok kalerábu, 1 petržlen, pažítka, maslo, 30 ml mliečka (sušené, alebo normálne, príp. materské)

  POSTUP PŘÍPRAVY

  Tento receptík je veeeeľmi jednoduchý, ale môjmu 16 mesačnému bobákovi už dlho chutí a myslím, že je možné ho podávať detičkám už naozaj dosť skoro - ja som to dávala (samozrejme posekané na drobno) už od 8. mesiaca.
  Takže uvaríme si klasickú polievočku - mäsko, mrkvičky, petržlen, kalerábik (ak máme môžme pridať aj petržlenovú vňaťku) varíme 1 - 2 hodiny (vodu dolievame, aby nám polievočka neprihorela ;)...).
  Asi 20 minút pred dovarením pridám na kúsky pokrájaný zemiačik a varím už len, kým sa zemiak neuvarí. Z polievočky vyberiem zeleninu bez zemiaku, pridám mliečko (ak ešte rozrábame zo sušeného, môžeme použiť namiesto vody aj šťavu z polievky) a rozmixujeme na hladkú omáčku. Ak je pririedka, môžeme zahustiť kúskom uvareného zemiačika. Omáčka má podobnú chuť ako omáčka na sviečkovú, preto som to tak nazvala :). Mäsko si nakrájame (nasekáme) na kúsky, prelejeme omáčkou, pridáme zemiačiky omastené kúskom masielka a posypané pažítkou a zaželáme nášmu bobáčikovi dobrú chuť...

  stiahnute s http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=327


  dobru chut

 • anonym
  15.10.2010, 08:12

+ -
Príspevkov: 4