Diskusie

Vytvoriť diskusiu

nova materska dovolenka(prerusenie rodicovskej d.?)

Ahojte,

momentalne som na rodicovskej dovolenke a cakame druhe babatko. u predchadzajuceho zamestnavatela som este zamestnana. dopocula som sa, ze mozem znovu poziadat o materske. viete o tom nieco? oplati sa to?

dakujem

  • bajocka
    25.03.2009, 08:27

    Ak nastupuješ na druhú materskú dovolenku a si zamestnaná, tak musíš odovzdať zamestnávateľovi žiadosť o materské, ktoré ti potvrdí a vypíše tvoj gynekológ, on toto tlačivo potvrdí a odovzdá soc. poisťovni, kde ti vypočítajú tvoj materský príspevok, ak by bol nižší ako výška rod. príspevku tak by sa potom doplácalo do výšky príspevku, ale ak si bola zamestnaná tak určite je suma materského príspevku vyššia ako rodičovský. A podruhé zamestnávateľ musí oznámiť skutočnosť. že budeš mať druhé dieťa soc. poisťovni a aj oni to budú viesť v mzdovej evidencii. Ale možeš ísť sa opýtať aj na pobočku Sociálnej poisťovne tam u vás. Tam ti určite poradia,alebo si tam zavolaj.

  • Trillian2
    25.03.2009, 08:40

    ja som teraz vybavovala tiez prerusenie RD kvoli nastupu na MD. ked ti lekar vypise ziadost o materske, musis do 8 dni kopiu ziadosti odniest na UPSVR (alebo ist s originalom a oni si prefotia), ktory ti vyplaca RP, oni ti potom poslu vyrozumenie o ukonceni vyplacania RP od 1 dna nasledujuceho mesiaca (v tom mesiaci ti este vyplatia RP, ktory sa vyplaca mesiac spatne) a original ziadosti o materske zasles zamestnavatelovi, ktory ti potvrdi prijem a posle do SP, kde ti vyrataju vysku MD. pokial by si nemala narok na materske, SP ti zasle rozhodnutie o nepriznani materskeho a s tymto papierom potom pojdes na UPSVR, kde ti znovu poskytnu RP. taktiez, po porode, ak mas dieta do 3 rokov mas narok na poberanie prispevku na starostlivost o dieta do 3 rokov po dobu 6 tyzdnov po narodeni dalsieho dietatka.

+ -
Príspevkov: 2