Diskusie

Vytvoriť diskusiu

strasne zacne v noci plakat.

ahojte mate niektora s tym skusenosti??nieje to kazdu noc tak raz do tyzdna.niekedy aj mesiac nic.mam pocitze sa drobcovi nieco sniva ma 19 mesiacov.myslim ze brusko ho neboli a ze zubky mu uz nejdu ale ked zacne plakat tak ho neni mozne utisit niekedy placka aj hodinu a to ho nosim na rukach prihovaram sa mu ale nic ako by som ma ani nevnimal.mam z toho dost strach.viete mi poradit??

  • anonym
    27.04.2012, 09:00

    ahoj, moja dcéra robila presne to isté, niekedy sme s manželom skoro infarkt dostali ako zvreskla, ale ono ju to po nejakom čase prešlo, chce to asi "iba" vydržať.

    My sme ju len upokojovali, hladkali ale u nás to trvalo len cca 10-15 min. 

  • anonym
    27.04.2012, 09:07

    Nieco sa mu sniva. Skus ho zobudit, jemne, zasvietit vo vedlajsej miestnosti a pod. Vtedy to isto skonci. Musi sa zobudit, inak sa neukludni.

  • Damini
    27.04.2012, 12:00

    Tiež máme také doma. Zvrieskne, alebo začne kričať na pár minút, alebo sa na chvílu srdcervúco rozplače...a potom sa otočí na druhý bok a spí ďalej :D Párkrát sa stalo, že sme ju museli budiť nasilu (spala aj s otvorenými očami, bolo to celkom hrôzostrašné, inak by neprestala. Už som si na to zvykla, ale zo začiatku ma to vždy vydesilo. O chvíľu bude mať 3,5 roka a už to zďaleka nie je také časté ako pred 2 rokmi. Dr vravela, že to je normálne - že to sú sny, alebo nočné desy. Vždy pohladkáme, utešíme a spí sa ďalej.

  • anonym
    27.04.2012, 14:16

    Tiež si myslím, že sa jedná o nočný des, článok o detskom spánku bol aj na mama a ja: http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/2141/co_sa_skryva_za_detskymi_snami.html

  • anonym
    27.04.2012, 14:18

    Nočný des.
    Rozhovor s primárom Kliniky detskej psychiatrie Detskej fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch MUDr. Jánom Šubom.

    Kedy sa objavujú prvé sny a aký je ich význam?
    Základ snov je pravdepodobne prítomný u dieťaťa od narodenia. Štruktúra spánku sa v novorodeneckom a dojčenskom veku mení. V určitom období sa objavuje už spomínaný spánok s charakteristickými pohybmi očí, keď sa dieťaťu sníva. O obsahu snov sa však dozvedáme až vtedy, keď nám o nich deti vedia porozprávať. O spánku rušenom nepríjemnými snami vieme teda od dieťaťa až v období, keď komunikuje s rodičmi, sťažuje sa im, hľadá pomoc. Niekedy je obsah a význam desivého sna jasný a zrozumiteľný dieťaťu aj rodičom. Inokedy je súvislosť medzi obsahom sna a realitou nejasná. Do snov sa nepochybne premietajú zážitky z nedávnej a dávnejšej minulosti, túžby, očakávania, neistota aj strach.

    Môžu zlé sny signalizovať závažnejšiu psychickú poruchu?
    Môžu, ale najčastejšie o psychickú poruchu v súvislosti so zlými snami nejde. Nočné mory, ako nazývame sny s desivým obsahom, sú časté a vyskytujú sa u mnohých zdravých detí. Často odrážajú nepríjemné zážitky z predchádzajúceho dňa. Viac sa vyskytujú u predškolákov. Desivý sen dieťa zobudí a ono si sen dobre pamätá. Niekedy sa upokojí a zaspáva samo, inokedy pre úzkosť vyhľadá rodičov. Citlivejšie deti mávajú častejšie nočné mory. Ak je dieťa vystavené výraznej záťaži alebo nadmernému stresu, môžu byť nočné mory časté a môžu vyžadovať liečbu. Tieto stavy sú častejšie u detí výraznejšie viazaných na matku alebo detí s hyperkinetickým syndrómom. Nočné mory môžu byť prejavom neurotizácie dieťaťa ako odraz zložitých a nevyhovujúcich pomerov v rodine. Od nočných môr je potrebné odlíšiť nočný des. Dieťa sa v podstate nezobudí, ale zo spánku kričí, prežíva hrôzu. Rodičia ho nevedia zobudiť a na tento stav si ráno nepamätá. Nočný des (pavor nocturnus) obyčajne výraznejšie vydesí rodičov, ktorí vyhľadajú pomoc lekára. Nočný des sa menej často spája so stresom, ktorý prežilo dieťa počas dňa. Vyskytuje sa aj u detí predškolského veku a jeho výskyt postupne vekom klesá. Nočný des je svojou podstatou príbuzný s námesačníctvom - somnambulizmom.

    Môže zlé sny vyvolať aj závažná, stresujúca udalosť v živote dieťaťa?
    Áno. Dieťa, ktoré zažije závažnú stresujúcu situáciu, ktorá ohrozuje jeho alebo jeho blízkych, často nie je schopné túto skutočnosť psychicky spracovať. Udalosť zostáva pre dieťa trvalo traumatizujúca a opakovane sa objavuje v jeho snoch. Situáciu ohrozenia a jej negatívne dôsledky môže mať „pred očami“ aj cez deň, v noci sa však tieto predstavy vynárajú vypuklejšie. Takto môže na dieťa napríklad zapôsobiť dopravná nehoda, ktorú zažije s rodičmi. Vtedy prežije veľký strach a ohrozenie. Bojí sa nielen o seba, ale aj o svojich blízkych. Je to situácia, ktorá sa pravidelne objavuje v snoch. Často je potrebná pomoc psychológa a psychiatra. Niekedy je zážitok hrôzy značný a jeho prejavy dlhodobo pretrvávajú, takže možno diagnostikovať tzv. posttraumatickú stresovú poruchu.

    Čo môžu rodičia urobiť pre dobrý spánok dieťaťa a ako ho môžu chrániť pred nočnou morou?
    Základom zdravého spánku je tzv. spánková hygiena, to znamená nevystavovať deti nadmerným vzruchom. Výrazné podnety pred spánkom, aj pozitívne, často rušia zaspávanie a spánok. Zo strany rodičov je potrebné minimalizovať negatívne zážitky, vytvárať pre deti pokojné a priaznivé prostredie. Je dôležité nevystavovať deti priveľkým stresom, nepreťažovať ich a dostatočne ich oceňovať. Spánková porucha môže niekedy signalizovať zvýšenú citlivosť dieťaťa a náchylnosť na niektoré psychické problémy. Na to by mali rodičia myslieť a v prípade potreby včas vyhľadať pomoc odborníkov.

+ -
Príspevkov: 5