Diskusie

Vytvoriť diskusiu

materská

Dobrý den chcela som sa informovať ohladne materskej a poskytovania materskej.Ako to je keby priatel otec dietata ostal na materskej aká by bola výška materského ak pracuje ako profesionálny vojak a je zamestaný viac ako rok.Či je možné že by pol roka poberal materskú on a potom zas ja.

 • anonym
  15.12.2011, 14:29

  Na materskej moze byt len matka. Ide o matersku,ktora trva tych 34 tyzdnov(ci tak nejako),muai tiez splnat konkretne podmienky,aby poberala matersku. Po uplynuti materskej!"dovolenky" sa prechadza na rodicovsku "dovolenku",ktora trva do 3-tieho roku veku dietata(alebo do 6-tich rokov v pripade dlhodobo nepriazniveho zdravot.stavu).Pocas materskej pobera matka 60% vymer.zakladu, na rodicovskej pobera rodicovsky prispevok cca 190€). Na rodicovskej dovolenke smie zostat aj ina osoba ako matka,napr.otec

 • sandras
  15.12.2011, 15:00  v prvom rade, je rozdiel medzi dávkou "materské" a "rodičovský príspevok"

  Poberať "materské" môže matka, ak platila aspon 270 dní pred porodom nemocenské odvody do Sociálnej poisťovne - teda bola zamestnaná, alebo si platila dobrovolné nemocenské poistenie (takzvané DNP). Možnosť poistiť sa dobrovolne sa od nového roka ruší, platila pre matky do konca roku 2011. Výška mateského je závislá od výšky platu (alebo môže byť zvýšená cez DNP) a mama ju dostáva po dobu 37 týždnov. Výplata začína 6-8 týždnov pred porodom - ked lekár vypíše maminu na materskú dovolenku.  Za určitých podmienok môže materské poberať aj otec.

  otec dieťaťa môže materské poberať:

  - ak matka zomrela

  - ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok

  - po dohode s matkou, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok ( toto by sa týkalo vás!!!)

  - manžel matky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok

  - manželka otca dieťaťa, ak sa stará o dieťa, ktorého matka zomrela

  - fyzická osoba, ak sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu  Potom mamina prejde z materskej na rodičovskú dovolenku. Táto trvá do 3 rokov dieťaťa. Počas tohto obdbia poberá Rodičovský príspevok,  teraz vo výške 190€ a tento už nie je závislý ani od platu, ani od toho, či bola mama zamestnaná, je pre všetkých rovnaký.

  Na rodičovskej dovolenke môže byť aj otecko, dostávať bude 190€ , bez ohladu na to, čo predtým robil a kolko zarábal.

  Vo vašom prípade teda  možeš byť doma s dieťatkom najskor ty po dobu šestonedelia. Ak maš nárok na materské (pracovala si, alebo si si platila DNP), budeš ho poberať a potom sa možete s oteckom vystriedať.
  Ešte poznámka - ak nemáš nárok na materské, budeš hned od porodu poberať Rodičovský príspevok, a po 6 týždnoch može ísť na materskú otecko. Materské by sa malo odvíjať od jeho platu.

+ -
Príspevkov: 2