Vynútená pozornosť: kedy je plač dieťaťa falošný?
Japonskí vedci potvrdili to, čo asi všetci rodičia vedia – bábätká niekedy plačú len preto, aby si vynútili našu pozornosť.
„Falošne“ plakať dokážu už aj sedemmesačné bábätká.
Kým novorodenci nám plačom dávajú najavo svoje skutočné emócie, staršie bábätká ho dokážu už využívať vo svoj prospech, len aby získali našu pozornosť. S týmto záverom prišli japonskí psychológovia, ktorí si dali tú námahu a detský plač odborne preskúmali.
Prečítajte si tiež: Pomóóóc, ja plačem!
Vedci pozorovali vyše pol roka plač dvoch dievčatiek vo veku sedem a deväť mesiacov. Psychologička Hiroko Nakayama si ich nahrávala s videokamerou dvakrát za mesiac počas jednej hodiny. Mladšie bábätko malo počas výskumu 68 epizód plaču a u staršieho ich zaznamenala 34.
Neprehliadnite: Plače a často grcká vaše bábätko? Možno ho trápi reflux.
Štúdia, ktorá bola publikovaná v časopise Dojčenské správanie a vývoj, sa zamerala na výskyt pozitívnych a negatívnych emócií vo chvíľach bezprostredne pred a po plači. Vedci si všimli, že mladšie bábätko používalo falošný plač častejšie ako staršie. Úlohu v tom zohralo aj to, že sedemmesačné dievčatko má staršieho súrodenca a deväťmesačné je jedináčik.
Zíde sa vám: 12 možností ako postupovať, keď dieťa plače
Súrodenec podľa výsledkov prieskumu jednoducho musí súperiť o pozornosť rodičov, preto je zámerný plač pre neho typickejší. Z toho jasne vyplýva, že súrodenci rozvíjajú a stimulujú komunikačné schopnosti.