Nechajte sa unášať chuťou zmyselnej čokolády
Očami blúdim po regáloch, ktoré sú preplnené rôznymi druhmi čokolády. V myšlienkach riešim dilemu, ktorú z nich si vybrať...
Očami blúdim po regáloch, ktoré sú preplnené rôznymi druhmi čokolády. V myšlienkach riešim dilemu, ktorú z nich si vybrať a pritom sa snažím tváriť nenápadne. Nugátové bonbóny, sójová s orieškami, mliečna s mandľami či karamelová? „Ach, jaj“, ticho si vzdychnem. „Daj prednosť horkej čokoláde s vysokým obsahom kakaa a urob niečo dobré pre svoje zdravie!“, hovorí mi prísne môj vnútorný hlas. Minúty ubiehajú a ja som sa stále nerozhodla. Možno sa pri týchto vetách šibalsky usmejete a poviete si: „Veď to som celá ja.“ Preto som sa rozhodla, že vám ponúknem zopár užitočných informácií o zmyselnom čokoládovom zázraku.
K čokoláde sa viaže bohatá a zaujímavá história. Skúsme sa preniesť o dvetisíc rokov späť, keď Aztékovia a Mayovia miešali božské nápoje, ktoré boli pripravené z kakaových bôbov. V roku 1503 sa s plodmi kakaovníka zoznámil Krištof Kolombus, neskôr sa vďaka Hernandovi Cortézovi dostal nápoj do Španielska. Niekedy v polovici 16. storočia sa do horkastého moku začal pridávať cukor. Rok 1876 je spojený so vznikom mliečnej čokolády a menom Daniela Petera. Tabuľková čokoláda sa objavuje v 19. storočí vďaka C. Houtenovi a svetoznámym sa zmyselné pokušenie stáva po druhej svetovej vojne najmä zásluhou Belgičanov a Francúzov.
Výroba kvalitnej čokolády je zložitá a k tomu, aby sladký zázrak uzrel svetlo sveta je potrebných niekoľko dôležitých etáp. Prvou fázou je zber kakaových bôbov, ktorý sa uskutočňuje dvakrát do roka. Bôby sú plodinou stromu s hustou korunou dorastajúceho do výšky desať metrov. Rodnou zemou stromu s plodmi, ktoré sú domovom mandľovitých semien je Stredná Amerika, ale pestuje sa aj v iných krajinách s tropickým podnebím. Po zbere nasleduje kvasenie, sušenie, kontrola, triedenie a čistenie kakaa. Dôležitým procesom je praženie pri 120 stupňoch Celzia, následne lúskanie, fúkanie a triedenie. Mletie zabezpečí vznik hustej čokoládovej pasty. Časť z nej sa môže použiť na lisovanie vďaka ktorému vzniká čokoládové maslo, ktoré má uplatnenie v kozmetike, medicíne alebo je súčasťou bielej čokolády. Nevylisovaná čokoládová pasta sa tradične mieša s mliekom, cukrom a čokoládovým maslom až vznikne granulát. Následné spracovanie postupmi akými sú rafinovanie, konšovanie, temperovanie a formovanie premení granulát na čokoládu do podoby, s ktorou sa bežne stretávame.
Možno viac ako inokedy oceníme v chladných a upršaných dňoch varenú čokoládu, ktorá zaručene zlepší náladu a dodá energiu. Môžeme ju jednoducho pripraviť v pohodlí domova:
Na jednu šálku použijeme asi 20 gramov kvalitnej čokolády s vysokým obsahom kakaa, ktorú necháme na ohni zmäknúť, pridáme teplé mlieko, cukor a miešame až do zovretia. Zmes precedíme a podávame. Ak nemáte k dispozícii čokoládu, siahnite po kakaovom prášku, ktorý v kombinácii s mliekom a cukrom bude náplasťou na ubolené telo bez energie a vitality.
Na záver len toľko – pravidelná konzumácia malého množstva čokolády neublíži, skôr pomôže. Lahodne sa rozplývajúce kúsky tmavej hmoty prinášajú potešenie našim zmyslom a zároveň pomáhajú dodať potrebnú energiu a zlepšiť funkcie ľudského organizmu. To sú hlavné dôvody, pre ktoré sa oplatí siahnuť na kakaové potešenie.
Zdroj:
www.cokolada.bonbons-chocolate.eu
www.belgickepralinky.sk
www.liecenie.info
Slovenská rodinná kuchárka
J. Kresánek – Atlas liečivých rastlín a lesných plodov