História áut zn. Volvo

Redakcia | 1. Mar 2008

Už v začiatkoch existencie sa spoločnosť rozhodla, že ich značka bude znamenať kvalitu a bezpečnosť.

Úplne prvé auto značky Volvo opustilo továreň 14. apríla 1927. Volalo sa ÖV4, pretože písmená ÖV znamenajú vo švédštine skratku pre „otvorené auto“ a číslica 4 označovala počet valcov motora, ktorý poháňal nové švédske vozidlo.

V týchto dňoch sa do pozornosti opäť dostane otvorené vozidlo. Auto s poradovým číslom 15 000 000, atraktívny kabriolet C70, zíde z výrobnej linky fabriky v Uddevalle.
 
V prvom roku existencie produkcia nepostupovala príliš rýchlo, v roku 1927 bolo predaných 297 vozidiel. Svet sa spamätával z ekonomickej krízy a 2. svetovej vojny a značke Volvo trvalo 23 rokov, kým vyrobila prvých 100 000 vozidiel. Dnes toto číslo korešponduje s trojmesačnou produkciou.
Volvo vlastne nikdy nebolo veľkoobjemovým výrobcom. Už v začiatkoch existencie sa spoločnosť rozhodla, že ich značka bude znamenať kvalitu a bezpečnosť.

Na začiatku sedemdesiatych rokov sa do popredia korporátnej agendy dostali environmentálne hodnoty. Preto nie je prekvapujúce, že práve Volvo je prvou značkou na svete, ktorá stojí za najvýznamnejším vynálezom pasívnej bezpečnosti (trojbodový bezpečnostný pás sa ako sériová výbava montuje do áut Volvo už od roku 1959) a tiež za jednou z najvýznamnejších inovácií v environmentálnej sfére (trojcestný katalyzátor s lambda sondou bol uvedený na trh v roku 1976).

Mnohí z majiteľov automobilu značky Volvo aj po rokoch vyjadrujú svoj obdiv k praktickej a odolnej konštrukcii auta. Funkcionalita bola vždy dôležitá a potvrdil to aj britský motoristický magazín AutoExpress, keď sa v rozsiahlom prieskume pred desiatimi rokmi snažil zistiť, s ktorým autom sa žije jeho majiteľovi najlepšie a najhoršie. Dva modely značky Volvo boli zaradené do prieskumu a oba vyhrali vo svojich triedach. Volvo C70 bolo ocenené ako najlepšie športové auto a Volvo S80 získalo v tvrdej konkurencii oveľa drahších áut prventstvo v triede luxusných vozidiel.
 
Dnes je značka Volvo preslávená atraktívnym dizajnom automobilov, ktoré odrážajú tradíciu škandinávskej dizajnovej školy.
Keď to prvé auto v roku 1927 prešlo cez brány fabriky, na prednej maske hrdo nieslo „symbol železa“. Tento znak bol a stále je symbolom švédskej ocele a kvality.

Keď teraz opúšťa 15 milónte auto závod v meste Uddevalla, stále hrdo nesie vpredu tento symbol a stále reprezentuje kvalitu a solídnosť. Volvo C70 je jeden z najbezpečnejších kabrioletov sveta. Je to funkčné a priestranné auto. A sú to vlastne dve autá v jednom, keďže trojdielna pevná strecha dokáže zmeniť Volvo C70 z kupé na kabriolet. S pomocou jedného tlačidla.

Najpredávanejším autom značky Volvo je klasická séria 200. V rokoch 1974 až 1993 sa týchto áut vyrobilo 2 862 573.

Pravdepodobne najznámejšie Volvo je športové kupé P1800, ktoré sa vyrábalo v 60. rokoch. Okrem iného je to auto, ktoré Roger Moore šoféroval vo veľmi populárnom televíznom seriáli „Svätý“. Červená P1800 Irva Gordona z roku 1966 je v Guinnesovej knihe rekordov zapísaná ako auto, ktoré zo všetkých áut na tejto planéte prešlo najvyšší počet kilometrov. V roku 2002 mal na tachometri vyše 3 218 000 km a v roku 2012 by sa mal Irv dostať cez 4 827 000 km vo svojom autíčku. Skúste to prekonať…

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: