Mamám v núdzi pomáha CHLEBODARCA

Chlebodarca BILLA | 29. jún 2021
Chlebodarca BILLA
foto: Chlebodarca BILLA/Veronika z Topoľčian

CHLEBODARCA je projekt občianskeho združenia BILLA ľuďom, vďaka ktorému vedia osudom skúšané rodiny preklenúť zložité obdobie. Jeden cent z každého chleba, ktorý si zákazníci kúpia v predajniach BILLA, putuje každý mesiac vybraným rodinám.

Tie dostávajú potravinovú BILLA kartu na celý jeden rok a financie na nevyhnutné prostriedky. Projekt spolupracuje aj s neziskovou organizáciou JEDEN RODIČ podporujúcou mamy, ale tiež otcov, ktorí sa o deti i všetko ostatné starajú bez pomoci partnera.

„Uvedomujeme si, že byť mamou je krásna úloha. Zároveň však aj náročná, najmä vtedy, ak rodina prežíva ťažké obdobie, ocitne sa v núdzi a nevie, ako ďalej. Ešte náročnejšie to majú osamelé mamy, ktoré sú v starostlivosti o rodinu odkázané samy na seba. V rámci projektu CHLEBODARCA preto podávame pomocnú ruku aj mamám v núdzi. Naša pomoc už smerovala rodinám pacientov s nevyliečiteľnými diagnózami, onkologickými ochoreniami, ale aj v ďalších neľahkých životných momentoch, napríklad v zlej finančnej situácii,“ hovorí Jana Gregorovičová, podpredsedníčka o. z. BILLA ľuďom.  

Vďaka projektu CHLEBODARCA sa podmienky mnohých rodín zmenili k lepšiemu. Prečítajte si príbehy troch statočných mám, ktorým projekt pomohol. Okrem zložitej životnej situácie majú tieto ženy spoločné ešte niečo – všetky nesú rovnaké meno, Veronika.

Pre rodinu robí všetko, čo je v jej silách

Vážne zdravotné komplikácie, rozchod s partnerom, jednorodičovstvo a neľahká finančná situácia. Tieto okolnosti a ich následky musí deň čo deň riešiť pani Veronika z Liptovských Revúc, mama troch detí – Dominika (7), Tomáška (5) a Lucky (3).

chlebodarca
Veronika sa o svoje ratolesti stará celkom sama, pretože jej expartner-alkoholik sa na výchove detí odmieta podieľať a pravidelne platiť výživné. Chod tejto rodiny do veľkej miery ovplyvňuje aj zlý zdravotný stav jej členov. Pani Veronika a malá Lucka trpia neurofibromatózou, teda nevyliečiteľným genetickým ochorením, ktoré spôsobuje nádory na nervovom tkanive.

Syn Tomáš  má navyše rázštep chrbtice. V zlej finančnej a zdravotnej situácii poskytol CHLEBODARCA pani Veronike a jej deťom odbornú a humanitárnu pomoc. Pomohol tiež s oddlžením rodiny.

Jej dcérka má ochorenie, o ktorom počul málokto

Neschopnosť rozprávať, epilepsia, mentálne poruchy, problémy s pohybom a rovnováhou, nespavosť, hyperaktivita či bezdôvodné záchvaty smiechu – to sú najčastejšie príznaky, ktoré sprevádzajú život dieťaťa s Angelmanovým syndrómom.

Po šesťročnej zdravej Nelke sa dcérka s týmto ochorením narodila do rodiny pani Veroniky z Topoľčianok. Dnes už trojročná Tamarka odmala absolvuje rehabilitácie a terapie. Dievčatko denne cvičí pomocou metódy Bobath slúžiacej na rozvoj motorického učenia, okrem toho mu pomáhajú aj terapie so zvieratkami.

Hoci Angelmanov syndróm je nevyliečiteľný, lekári predpovedajú, že Tamarka by v budúcnosti mohla vedieť chodiť či sa samostatne najesť. Životom skúšanej rodine pani Veroniky poskytlo o. z. BILLA ľuďom príspevok na špeciálny vozík pre Tamarku a tiež uhradilo dvojtýždňové kondičné cvičenia v Košiciach.

Pre svoje deti je mamou aj otcom zároveň

Pani Veronika zo Sniny si v živote preskákala všeličím. Zaľúbila sa do cudzinca, presťahovala sa do vzdialenej krajiny, na vlastnej koži zažila vojnový konflikt v Sýrii. Posledné roky sa doma na Slovensku úplne sama stará o svojich päť detí.

chlebodarca

Keďže v tejto rodine veľmi chýba príjem druhého rodiča, dlhodobo sa nachádza vo veľmi zlej situácii. Pani Veronika má navyše podlomené zdravie a v dôsledku krízy, ktorú spôsobila pandémia koronavírusu, prišla aj o pravidelný príjem. Roky prežité vo vojne zanechali na rodine zdravotné následky, ktoré pretrvávajú dodnes.

Okrem psychických následkov mamy aj detí, ako napríklad posttraumatický šok, prišla pani Veronika kvôli chemickému útoku aj o väčšinu zubov. CHLEBODARCA tejto rodine poskytuje odbornú pomoc špecialistov a zabezpečil jej aj humanitárnu pomoc.

Projekt CHLEBODARCA pokračuje aj naďalej. Ak sa vaša rodina ocitla v núdzi alebo poznáte takúto rodinu, do projektu sa možno prihlásiť vyplnením formulára na webstránke www.chlebodarca.sk. Na tejto adrese nájdete všetky potrebné informácie. Príbehy ľudí, ktorým projekt doposiaľ pomohol, si môžete prečítať tu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: