Ako vybrať školskú tašku? Tipy pre vas

Jana Fialová | 22. Aug 2016
Ako vybrať školskú tašku? Tipy pre vas

Na čo sa zamerať pri výbere vhodnej školskej tašky?

Nástup do školy je veľkým prelomom v životoch našich detí. Školská taška je symbolom i pomôckou, ktorej sa každý školák nevie dočkať a teší sa na ňu. Obrovská svojím významom, dôležitá a častokrát do omrzenia vláčená hore-dolu po byte na chrbte budúceho prváka. Kým pôjde do školy, musí si ju predsa vyskúšať! A tak rodičia už v predstihu hľadajú, riešia, vyberajú a prispôsobujú potrebám, ale i vkusu prváčika tašku, ktorú ich drobec bude na svojom chrbte nosiť až „do zodratia“. A práve preto, že ju bude nosiť, je potrebné vybrať skutočne kvalitnú, ktorá chrbticu vášho dieťaťa nezničí.

Na čo sa zamerať pri výbere školskej tašky:

1. účel

  • vyberajte tašky alebo batohy určené školákom. Majú inú konštrukciu, sú pevné, anatomicky tvarované a s dostatočne širokými popruhmi.

2. hmotnosť

  • má byť čo najľahšia. Pre prvý stupeň je (podľa normy STN 79 6506) požadovaná maximálna hmotnosťaktovky 1 200 gramov, pre druhý stupeň max. 1 400 gramov.

3. bezpečnostné prvky

  • reflexné pásiky, odrazky atď. Sú potrebné, aby bolo dieťa viditeľné aj v zhoršených podmienkach (dážď, tma, hmla).

4. testy

  • všímajte si, či tašky prešli nezávislými testami, ktoré zaručujú ich nezávadnosť. Nie vždy platí „aj lacné je dobré“, zvlášť pokiaľ ide o chrbticu vášho dieťaťa.

5. členenie

  • dôležitý je dostatočný počet a priestrannosť jednotlivých častí a vreciek tašky.

6. príslušenstvo

  • mnoho tašiek dnes zoženiete v setoch, spolu s ďalším príslušenstvom: peračníkom, vreckom na prezuvky ap. – dokonca všetko v jednom zvolenom motíve

7. dizajn

  • určite výber tašky podriaďte aj vkusu dieťaťa, ideálne je, ak ju kupujete spolu. Vaše dieťa má právo sa rozhodnúť, čo bude denno-denne nosiť na chrbte! Snažte sa však nepodliehať krátkodobým „vychytávkam“ a motívom, ktoré dieťa po čase môžu omrzieť.

TIP Mama a ja:

Školská taška by mala byť vyrobená v súlade s normou STN 79 6506 – len tá, ktorá je vyrobená v súlade s touto normou, môže byť označená ako „školská“! Informáciu o tom, že aktovka, taška alebo batoh spĺňa uvedenú normu, hľadajte na ceduľke produktu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: