Ako viesť deti k múdrosti? Využite ich nadšenie pre zberateľské vášne!

Redakcia | 13. Jul 2016
Ako viesť deti k múdrosti? Využite ich nadšenie pre zberateľské vášne!

Aj vaše dieťa má slabosť pre zbieranie čohokoľvek a každá prechádzka, dovolenka či „obyčajný“ presun z bodu A do bodu B býva ukončený prinesením si vzácnej trofeje? Niekoľko tipov pre deti a rodičov pre najkrajšie poklady do ich zbierky.

Čo všetko sa dá zbierať?

Zdá sa, že zberateľstvo je človeku vrodené. Väčšina detí zbiera zo začiatku nesystematicky všetko, čo im napadne alebo na čo si spomenú: servítky, mušle, kamene, šišky, hracie figúrky, pohľadnice a pod. Až s nástupom do školy si začínajú zakladať systematické zbierky a koncentrujú sa na určité objekty. V takom prípade je vhodné porozprávať sa s dieťaťom o cieli zbierky – Chce zbierať listy všetkých stromov, ktoré rastú na Slovensku? Alebo chce mať čo možno najviac rôznych „podobizní“ toho istého predmetu – ako napr. cukrov do kávy z rôznych kaviarní? Na svojich prieskumných výpravách potrebujú malí zberatelia trpezlivý sprievod. Dlhá pláž alebo prechádzka lesom, horolezecká túra, túlanie sa po blšom trhu alebo parku je ten najkrajší darček, aký im môžete dať. Samozrejme, okrem pohľadnice z Mexika, ktorá im ešte chýba do zbierky „pohľadnice z celého sveta“...

Zberateľské inšpirácie:

  • Zbieranie kameňov
  • Zbieranie minerálov
  • Zbieranie rastlín
  • Zbieranie v oblasti zvieracej ríše

K zbieraniu patrí aj vymieňanie

Na zbieraní je najkrajšie hľadanie a objavovanie a potom vymieňanie s rovesníkmi. Iba tak sa dajú zbierky obohacovať a rozširovať. Takmer pre každý objekt zbierania existujú kluby a webové stránky. V nich sú však aktívni najmä dospelí. A keďže výmena predmetov ale i skúseností je dôležitá aj pre malých zberateľov, porozmýšľajte, či by ste im nepomohli a nezaložili vlastný detský klub.

Kde uložiť poklady?

Zberateľská záľuba však nespočíva len vo vytváraní zbierok. Dôležité je aj rozprávanie sa o nich – rozprávanie o tom, odkiaľ pochádzajú jednotlivé kúsky, vysvetľovanie a zdôvodňovanie, prečo dieťa zbiera práve to alebo ono, aké náročné bolo získať do zbierky ten či onen exemplár. Zberateľ sa nepotrebuje na svoje veci pozerať sám, ale chce ich ukázať aj ostatným. Zbierka je jeho dielom. Aby sa mohli cenné zbierky uchovávať, potrebuje zberateľ škatule rôznej veľkosti, dózy, utierky a poháre. Obzvlášť pekné kúsky možno vystaviť aj na obdiv: minerály a fosílie na nejaký pultík, podstavec alebo v malom akváriu, ktoré možno využiť ako vitrínku. Praktické sú aj kufríky od náradia. V nich možno objavy nielen predvádzať, ale ich aj uchovávať a ľahko prenášať. Pohľadnice, fotky, známky, obrázky a sušené kvety sa dajú pekne prezentovať v albumoch a zakladačoch, jednotlivé kúsky vo výmenných rámčekoch alebo pod malou sklenenou platňou. Pohľadnice a obrázky pekne vyniknú aj povešané na šnúre na bielizeň, ktorú umiestnite do detskej izby. Vyzerá to prinajmenšom zaujímavo. Miniatúrne flakóny, zvieratká zo skla, alebo mackovia sa dajú pekne dekorovať v regáli alebo na poličke určenej na miniatúry. Na mušle, črepiny z keramiky alebo zo skla, guľôčky, gombíky a podobné predmety sa hodia zaváraninové poháre.

3 plusy, prečo podporiť zbieranie

Zberateľstvo je skúsenosť. S kvetmi, listami, slimačími ulitami si deti domov prinášajú malý kúsok sveta, ktorý je pre ne ešte príliš veľký a mätúci. Pri hre a zakladaní svojich malých pokladov sa s týmto svetom zoznamujú. Každý objav má pre ne hodnotu.  Rodičia často nechápu, prečo ich dieťa opatruje určité, zdanlivo nepotrebné veci. Ale deti sa pozerajú na svet inými očami. Pre ne sú cenné tie predmety, ktoré oslovujú ich potreby, túžby a priania. A tými môžu byť aj staré hrdzavé klince, malé vtáčie pierko či rôznofarebné guľôčky.

+ Zberateľstvo je poriadok. Samozrejme, že tento poriadok podlieha iným kritériám ako u dospelých. Ak je to možné, nezasahujte doňho s vašimi vlastnými predstavami. V žiadnom prípade sa však nepokúšajte dieťaťu zbierky ani časti z nich odstrániť!

+ Zberateľstvo vedie k múdrosti. Malí zberatelia sú zvedaví, kreatívni, plní fantázie a pripravení experimentovať. Nezúfajte, ak vaše dieťa zbiera úplne odlišné veci, ako sme spomenuli. Nech už deti zbierajú čokoľvek – od gýčových sloníkov, dlhonohých vychudnutých bábik, „trháčikov“ z obrázkových karisblokov, hoci na ne nikdy nič rukou nenapíšu, cez komerčný tovar  s podobizňami idolov z detských seriálov, až po viečka poggy. Nie je to o nič nezmyselnejšie ako céčka, servítky a vrchnáčiky z fliaš, ktorými sme sa onoho času pýšili my. Dôležité je, že deti niečo zbierajú. Tak sa naučia narábať so svetom, usporadúvať ho, trpezlivo budovať, triediť, vlastniť, prijímať, ale i dávať a oddeľovať podstatné od nepodstatného. Jedného dňa sa im to isto iste v živote zíde.

Preparácia, triedenie, katalógovanie, určovanie si vyžaduje koncentráciu, trpezlivosť, šikovnosť a fantáziu. Okrem toho zberateľská vášeň podnecuje deti, aby sa intenzívne zaoberali určitými témami.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: