V plienke nájdeme až 10 000 vírusov

Michaela Klamová | 12. jún 2023
V plienke nájdeme až 10 tisíc vírusov

...a môžu byť aj užitočné.

Aj keď vírusy nemajú u nás dobrú reputáciu, nemusíte sa obávať, vašim deťom nič nehrozí. Vírusy, o ktorých hovoríme, nazývame bakteriofágy a napádajú výlučne iba baktérie, čím pomáhajú udržovať naše zdravie.

Neznáme vírusy v plienkach našich detí

Kolaboratívna štúdia výskumníkov z Dánska, Kanady a Francúzska skúmala obsah plienok dánskych detí (štúdia). Vedci v nich objavili okolo 10 000 vírusov, pričom mnohé z nich neboli doteraz známe. Podľa príbuznosti ich rozdelili do 248 rodín a len pre zaujímavosť, doteraz z nich bolo známych iba 16. Nové rodiny dostali mená podľa detí, ktoré sa štúdie zúčastnili. Na internete je dokonca zverejnená interaktívna verzia tohto vírusového atlasu ( pozri TU). 

Prečo sú vírusy také zaujímavé?

O črevnom mikrobióme sa hovorí veľa, no v črevách sa okrem baktérií prirodzene nachádzajú aj vírusy, a teda črevný viróm. Každý viróm človeka je jedinečný, no pri narodení je jeho zloženie odlišné a stabilizuje sa až v priebehu niekoľkých rokov. Jeho zloženie je pre náš organizmus rovnako dôležité ako to mikrobiálne.

Bakteriofágy napádajú pre ľudí škodlivé baktérie, čo má obrovský vplyv na naše zdravie. Už v minulosti pri pokusoch s fekálnymi transplantáciami u myší vedci zistili, že podobné výsledky, ktoré dosiahli pri transplantácii stolice, dosiahli aj pri transplantácii čisto iba vírusov, z danej stolice.

Vedcov čaká pri skúmaní vírusov ešte veľa práce, no možno budú bakteriofágy v budúcnosti súčasťou bežnej liečby, napríklad ako alternatíva k antibiotikám. 

Zdroj: www.sciencealert.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: