Prečo moje bábätko pri ležaní na brušku plače či hnevá sa?

keď bábätko v polohe na brušku plače
19.12.2016 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Prečo niektoré bábätká v polohe na brušku plačú, hnevajú sa a a nemajú ju rady? Može to byť problém v psychomotorickom vývoji? Čo sa s tým dá robiť?

Vaša otázka:

Môj 6-mesačný synček je čulý, živý, otáča sa, zaujíma sa o svet okolo. Zaujímalo by ma, prečo keď ho dávam na bruško, stále plače, aj napriek tomu, že sa dokáže sám otočiť? Ako ho môžem stimulovať?  

Niektoré deti  nemajú rady polohu na bruchu, jedujú sa pritom a plačú...

Na vašu otázku odpovedá MUDr. Andrea Hervayová: Niektoré deti z neznámeho dôvodu nemajú rady polohu na bruchu, jedujú sa pritom, plačú, prejavujú nepokoj.

Pokiaľ je všetko ostatné v poriadku a váš pediater je s nasledovaním bábätka spokojný, jeho správanie je úplne v poriadku a celý psychomotorický vývin je v norme.
Je to o ich individualite, netreba za tým hľadať žiadnu odchýlku ani patológiu.

Čo možno robiť, aby sa bábätko v polohe na brušku upokojilo?

Ak je ostatný vývin v poriadku, tak pri polohe na brušku robte bábätku masáž, krémujte ho, ukazujte mu zaujímavé hračky, rozprávajte naňho, skrátka mu len rozptýľte pozornosť.

Vtedy bude mať pocit, že okrem polohy na brušku, ktorú nemá rád, ho čaká aj niečo príjemné napríklad v podobe mamičkinej masáže.

Každé dieťa je iné, nemožno ich vôbec zaraďovať do tabuliek podľa noriem. Matka cíti, čo je pre dieťa najlepšie, a určite všetky neistoty odkonzultuje so svojím pediatrom.

Prečítajte si aj:  Poloha dieťatka na brušku: trénujete tak jeho svaly!