Pitný režim drobcov: Je rooibos vhodný pre malé dieťatko?

Pitný režim drobcov: Je rooibos vhodný pre malé dieťatko?
19.5.2017 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Je vhodné zaradiť do pitného režimu dieťať čaj rooibos?

Vaša otázka:

Mám 8-mesačného syna, môžem mu uvariť čaj rooibos? Prípadne aký čaj odporúčate?

Deťom v prvom roku stačí na pitie čistá voda

Na Vašu otázku odpovedá MUDr. Katarína Vicianová, I. detská klinika DFNsP a LFUK: Je naozaj veľmi náročné odolávať všetkým nástrahám reklamy a marketingovým praktikám, ktoré vás doslova nútia kupovať niektoré výrobky, lebo inak máte pocit, že nie ste dobrá mamička.

Na základe mojich dlhoročných skúseností a konzultácie s kolegyňami zaoberajúcimi sa imunoalergológiou a gastroenterológiou si myslím, že deťom po celý prvý rok života stačí najskôr prevarená a potom i neprevarená dojčenská voda
Dieťatko má byť výhradne (exkluzívne) dojčené celých 6 mesiacov. Materské mlieko má od hladu i smädu. Vodu potrebuje iba na podávanie liekov.

No v teplejších ročných obdobiach, pri ústrednom kúrení či chorobe niekedy treba skúsiť i dojčenému dieťatku ponúknuť vodu striekačkou alebo lyžičkou.

Nedojčené deti potrebujú vodu na prípravu umelej výživy a tiež aj samostatnú od smädu
V prvom roku odporúčame na uhasenie smädu prevarenú dojčenskú vodu, ktorú uprednostníme pred rôznymi príliš sladkými nápojmi.

Rôzne druhy detských čajov, zaručene pomáhajúcich pri rôznych ťažkostiach, sú často z alergizujúcich bylín a presladené.
Prečítajte si: Čajík pre dojča

Pitný režim po zavedení príkrmov

Po zavedení ovocno-zeleninového príkrmu by som sa radšej priklonila k podávaniu čerstvej, doma pripravenej ovocnej šťavy, bez konzervačných prísad. A to z ovocia, ktoré je pre daný vek vhodné. Čerstvú napr. jablčnú šťavu môžeme dieťatku zriediť vodou.

Je čaj roibos vhodný pre dojčatá?

Čaj rooibos sa stáva i u nás obchodným hitom. Vie sa o ňom skutočne veľa. Jeho prínos pre zdravie nemožno poprieť, no v našich podmienkach nemáme dosť skúseností s jeho využitím pre deti.

Niektorí ho nazývajú i zázračný. Názov rooibos v preklade z afrikánčiny znamená červený ker. Prvá písomná zmienka o tomto najobľúbenejšom nápoji domorodcov v južnej Afrike pochádza z roku 1772.

Z tých čias sa zachoval aj prvý opis krovitej rastliny Aspalathus linearis, z ktorej sa rooibos pripravuje. Čaj-nečaj sa preslávil najmä počas druhej svetovej vojny.

Dopomohla k tomu aj skutočnosť, že trh bol náhle ochudobnený o dovtedy veľmi obľúbený cejlónsky čaj. Po skončení vojny milovníci čaju akoby na rooibos zabudli.
O renesanciu pitia tohto zázračného nápoja sa postarala až Clanwilliamova čajová spoločnosť, ktorú založili v roku 1948.

Je známe, že africkí domorodci používajú rooibos na uvoľnenie detských kolík. Taktiež ho dávajú deťom, ktoré v noci zle spávajú a sú nepokojné. Tu je zrejmý rozpor informácií, pretože vieme, že rooibos neobsahuje kofeín, napriek tomu má povzbudivé účinky a deti po ňom nechcú zaspať.  

Z ďalších účinkov spomeniem jeho pôsobenie proti depresiám a stavom úzkosti, tiež zlepšuje trávenie a je vhodný pre ľudí, ktorí celý život bojujú s nadváhou. Vďaka vysokému obsahu fluóru chráni zuby pred zubným kazom, má priaznivé účinky na pleť, obsahuje množstvo stopových prvkov a iných telu prospešných látok.

protialergické účinky, zmierňuje kŕče, flavonoidy obsiahnuté v rooibose pôsobia ako antioxidant − likvidujú v súčasnosti populárne voľné kyslíkové radikály, majú teda protirakovinové účinky a pôsobia proti srdcovo-cievnym chorobám a starnutiu organizmu.

Čaj-nečaj blahodarne vplýva na pečeň, znižuje hladinu cukru v krvi, pomáha pri zápche, môže sa užívať ako podporný liek pri rôznych kožných ochoreniach a posilňuje činnosť imunitného systému.
Z uvedeného vyplýva, že tento čaj je vhodný skôr pre väčšie deti a športovcov ako pre dojčatá.