37. týždeň tehotenstva

Ako rastie bábätko

Meria 49cm a váži okolo 3000g.

Vďaka dostatočnej zásobe tuku si vie udržať stabilnú telesnú teplotu aj mimo maternice. Orgány sú plne vyvinuté a vytvarované. Všetko je pripravené, napriek tomu si bábätko vo vašom brušku môže pobudnúť ešte pokojne dva - tri týždne. Detičky narodené v tomto týždni gravidity sa považujú za donosené.

Naďalej sa vyvíja imunitný systém, aby mohol bábätko chrániť po narodení. Dieťatko väčšiu časť dňa vo vašom brušku prespí a len asi 10% času trávi bdením. Na hlavičke mu narástli vlásky. Niektorí novorodenci ich majú iba zopár, najmä na záhlaví. Sú ale i takí, ktorí majú pri narodení bohatú hustú šticu čiernych vlasov dlhých aj tri až štyri centimetre. Lanugo, jemné ochlpenie z telíčka už celkom zmizlo.

Dieťa má už definitívnu polohu, väčšinou hlavičkou k panve. V tomto čase je už veľmi ťažko očakávať zmenu polohy, pretože má málo miesta na otočenie. Niektoré polohy, napríklad priečna, vyžaduje ukončenie tehotenstva cisárskym rezom,  ale aj pri polohe koncom panvovým pôrodník musí zvážiť všetky pre a proti a rozhodnúť sa pre typ pôrodu.

Čo sa deje s mamičkou

Počas posledného mesiaca pred pôrodom sa môžu objaviť nepríjemné komplikácie, napr. nadmerná únava - podobná tej, ktorá vás trápila v prvom trimestri, nespavosť, opuchy členkov a prstov v dôsledku zadržovania vody v tele, kandidóza či výtok.

Každý deň odpočívajte, ležte na ľavom boku a nohy si podložte vankúšmi. Nesnažte sa byť príliš aktívna, práve naopak. Problémy s pálením záhy, s trávením či dýchavičnosťou by mali ustupovať. Súvisí to so zostupom hlavičky dieťatka smerom nadol. Môžete pociťovať kontrakcie, intenzívnejšie a častejšie. Pokiaľ sa neopakujú v pravidelných intervaloch, nejde ešte o pôrod. Do prenatálnej poradne budete teraz chodiť každý týždeň. 

Môžete mať problém so zápchou (ext. zdroj zápcha). V tomto období už toho veľa nenaspíte, preto využite každú príležitosť na oddych.

Oddychujte. Ak nemáte ešte výbavičku pre dieťa, je najvyšší čas. Nemusíte mať ešte zbalené veci do pôrodnice, ale rozhodne by ste mali mať urobený aspoň zoznam vecí, ktoré tam potrebujete.

Vyšetrenia v poradni

Od tohto týždňa budete sledovaná veľmi často, zvyčajne každý týždeň. Pôrod môže prísť každú chvíľu, preto je potrebné sa vyhýbať dlhému cestovaniu mimo domova.

V tejto fáze tehotenstva dieťa už plne vníma zvuky, nálady mamy a vonkajšie podnety. Bezpečne rozozná hlasy, ktoré k nemu najčastejšie doliehajú, tj. hlas matky a otca. Mali by ste mať pripravené mená pre chlapčeka i pre dievčatko. Keby náhodou!

Posledné dni pred pôrodom

Toto je obdobie, kedy by ste už na príchod bábätka mali mať naozaj všetko nachystané. Skontrolujte si výbavičku, ale najmä tašku do pôrodnice. Naplno si vychutnávajte posledné chvíľky s bruškom, lebo deň D môže nastať kedykoľvek. Ak vás prepadnú pocity smútku, obáv a neistoty vedzte, že je to v tomto období normálne. So svojimi pocitmi sa podeľte s niekým blízkym. Zakrátko určite pominú. 

Stále sledujte a počítajte pohyby vášho dieťatka. Mali by ste ich cítiť aspoň desať počas dňa. Ak by ste mali pocit, že dieťatko sa hýbe málo, ihneď kontaktujte lekára. 
Zabezpečte si i odvoz do pôrodnice. V prípade, ak hrozí, že váš partner nebýva doma, alebo nemáte auto, dohodnite sa s niekým blízkym alebo známym. Ak sa pôrod rozbehne a vy sa nemáte do pôrodnice ako dostať, môžete si zavolať rýchlu zdravotnú službu. 

Tip MAMA a ja

Počuli ste už niečo o tzv. „inštinkte hniezdenia“? Je to pocit nového prílevu energie, ktoré zažívajú mamičky v posledných týždňoch pred pôrodom. Máte tendenciu všetko vyupratovať, pochystať, skontrolovať. Ak vás takáto túžba pochytí, poproste kamarátky či príbuzné, aby vám pomohli.

Môžete pri kávičke prežiť príjemné popoludnie a popri tom si uložiť všetky vecičky, skontrolovať, či máte zásoby plienok i vašu tašku do pôrodnice. Prídete na iné myšlienky a zároveň budete mať istotu, že ste na nič nezabudli. V žiadnom prípade však nezačnite umývať okná či maľovať detskú izbu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: