37. týždeň tehotenstva

37. týždeň tehotenstva
9.3.2019 v kategórii Tehotenstvo po týždňoch, autor MUDr. Monika Antošová, foto: istockphoto.com

Je to 37. týždeň od poslednej menštruácie a 35. týždeň od oplodnenia.

Vývoj plodu

Plod meria 49cm a váži 3000g.

Plod má už definitívnu polohu, väčšinou hlavičkou k panve. V tomto čase je už veľmi ťažko očakávať zmenu polohy, pretože plod má už málo miesta na otočenie. Niektoré polohy, napríklad priečna, vyžaduje ukončenie tehotenstva cisárskym rezom,  ale aj pri polohe koncom pánovým pôrodník musí zvážiť všetky pre a proti a rozhodnúť sa pre typ pôrodu.

Plod už len rastie, dozrieva mozog. Pľúca sú už zrelé. Vníma hudbu, vníma hluk z okolia cez stenu maternice. Zíva, cmúľa si prsty, sú pozorované dýchacie pohyby, pľúca sú  naplnené tekutinou, takže sa nejedna o normálne dýchanie. Moči do plodovej vody, prehĺta ju, stolica však neodchádza. Ak dochádza k predčasnému odchodu stolice do plodovej vody, je to známka, že dieťa sa nemá dobre.

Telesné zmeny u ženy

Sú to posledné týždne tehotenstva, ktoré sa hlavne počas letných mesiacov v horúčavách nemusia dobre znášať. Preto uprednostnite  miesta, kde sa môžete pohodlne usadiť, vyložiť nohy. Odtok krvi z dolných končatín je sťažený v dôsledku tlaku maternice na cievy, preto môžete mať opuchy. Je potrebné meniť polohu, vyhýbať sa dlhému státiu, ale aj sedeniu. Môžete mať problém so zápchou, problém s dýchaním. V tomto období už toho veľa nenaspíte, preto využite každú príležitosť na oddych.

Životospráva ženy

Oddychujte. Ak nemáte ešte výbavičku pre dieťa, je najvyšší čas. Nemusíte mať ešte zbalené veci do pôrodnice, ale rozhodne by ste mali mať urobený aspoň zoznam vecí, ktoré tam potrebujete.

Vyšetrenia v poradni

Od tohto týždňa budete sledovaná veľmi často, zvyčajne každý týždeň. Pôrod môže prísť každú chvíľu, preto je potrebné sa vyhýbať dlhému cestovaniu mimo domova.