Nekrotizujúca enterokolitída
Nekrotizujúce enterokolitída je jedným z najobavanejších stavov u predčasne narodených detí.
Postihuje najnižšie vekové a hmotnostné kategórie nedonosených detí. Pri včasnej liečbe, dobrej odpovedi dieťaťa na liečbu a neprítomnosti komplikácií stav nemusí viesť k chirurgickému zásahu.
Iné názvy: NEC (používaná skratka)
Všeobecne o nekrotizujúcej enterokolitíde
Nekrotizujúca eneterkolitída patrí k závažným ochoreniam vyskytujúcim sa takmer výlučne u predčasne narodených deti, hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti. Nekrotizácia - znamená odumieranie, entero – sa týka tenkého čreva, kolon je hrubé črevo. Čiže je to zápal čreva, pri ktorom dochádza k odumieraniu určitej časti alebo celého čreva.
Charakteristika nekrotizujúcej enterokolitídy
Na ochorení sa podieľa infekcia a zápal, ktoré poškodzujú rôznu časť čreva. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa vyskytuje asi u 1-5% deti. Môže znamenať vážne ohrozenie predčasne narodeného dieťaťa.
Výskyt nekrotizujúcej enterokolitídy
Typický výskyt je v prvých dvoch týždňov života, zvyčajne po začatí kŕmenia mliekom, väčšinou sondou priamo do žalúdka. V rôznej forme sa vyskytuje asi u 10% deti s hmotnosťou nižšou ako 1500g. Tieto deti majú nezrelé črevo, sú citlivé na zmeny krvného tlaku s čím súvisí prekrvenie čreva, zvyčajne majú problémy s okysličovaním krvi a krvným obehom. To všetko prispieva k rozvoju NEC.
Príčiny nekrotizujúcej enterokolitídy
Presná príčina nie je známa. Predpokladá sa účinok zníženého prietoku krvi v čreve, čo vedie k zníženej odolnosti čreva. V takejto situácii môžu aj baktérie, ktoré sú normálne prítomné v čreve, prechádzať cez stenu črevnú a spôsobiť infekciu a odumieranie čreva.
- Podporným faktorom je ťažká nezrelosť dieťaťa a čreva.
- Hypoxia (nedostatočné okysličovanie tkanív).
- Infekcia (niektoré teórie tvrdia, že pri nezrelom poškodenom čreve môžu spôsobiť infekciu aj baktérie, ktoré sa v čreve normálne nachádzajú).
- Poškodené je tenké črevo, rozsah poškodenia je rôzny, od malých úsekov až po takmer celé črevo. Poškodená časť odumiera, môže sa pretrhnúť a vzniká závažný stav - zápal pobrušnice.
- Niektorí autori tvrdia, že na príčine je kŕmenie umelým mliekom, ale NEC sa rovnako vyskytuje aj u deti kŕmených materským mliekom, ale riziko je tu menšie.
Príznaky pri nekrotizujúcej enterokolitíde
Príznaky z tráviaceho traktu
- zlá tolerancia stravy
- strava zostáva v žalúdku dlhšie, akoby mala (pri ďalšom kŕmení nachádzame zvyšky nestráveného mlieka z predchádzajúcej dávky)
- znížené pohyby čreva (peristaltika), nie je počuteľný pohyb čriev
- nafuknuté bruško, napätá brušná stena, zobrazené črevné kľučky na brušnej stene
- zo žalúdka sa odsáva zelený obsah
- chýbajúca stolica alebo krv v stolici
Príznaky mimo tráviaceho traktu
- apnoe (zastavenie dýchania trvajúce viac ako 15-20sek)
- spomalená činnosť srdca (bradykardia)
- apatia (ospalosť)
- nestabilná teplota, častejšie sa dieťa podchladzuje ako má zvýšenú teplotu
- prítomné zmeny v pH krvi
- šok
Diagnóza nekrotizujúcej enterokolitídy
Diagnózu stanovíme na základe klinického stavu, ultrazvukového a rontgenového vyšetrenie bruška. Pri nich nachádzame vzduch v črevnej stene, alebo voľný vzduch v dutine brušnej.
Liečba nekrotizujúcej enterokolitídy
Liečbu začíname režimovými opatreniami, liekmi a ak sa stav zhoršuje, potom je namieste chirurgická liečba.
- ukončenie kŕmenia
- nasogastrická sonda (sonda zavedená do žalúdka cez nos, na odsávanie nežiaduceho obsahu žalúdka)
- náhrada tekutín a živín cez cievu (infúzie)
- antibiotiká
- časté rtg. vyšetrenia na zachytenie prípadného zhoršenia a potreby včasného chirurgického zákroku
Dieťa vyžaduje permanentné sledovanie krvného tlaku, obsahu žalúdka, prítomností krvi v stolici, stavu infekcie, stavu dýchania a činnosti srdca. U rozbehnutého ochorenia začíname kŕmiť dieťa pod 10-14 dňoch, ak je ochorenie zachytené vo včasnej fáze a dieťa dobre reaguje na liečbu, je možné začať s kŕmením aj skôr.
Chirurgická liečba pozostáva z odstránenia rozpadnutej časti čreva. Pri odstránení dieťa vyžaduje vývod čreva cez dutinu brušnú. Systém kŕmenia je veľmi opatrný a pomalý.
Prognóza nekrotizujúcej enterokolitídy
Prognóza závisí od štádia ochorenia.
Mnoho deti nemá žiadne následky.
Následky majú viac deti, ktoré vyžadovali chirurgickú liečbu. U nich prognóza závisí od dĺžky odstráneného čreva. Čím väčší úsek dieťaťu chýba, tým väčšie následky môže mať z hľadiska dlhodobej výživy. Tenké črevo je dôležité pre vstrebávanie živín. Okrem porúch výživy môžu mať deti po chirurgickom zákroku problémy s opätovným zavedením stravy, pre prítomnosť zúženia v mieste operácie, ktoré vzniká zrastami.
Odumretie celého tenkého čreva nie je zlučiteľné so životom.
Komplikovaný priebeh so sepsou a zápalom pobrušnice, s pretrhnutím čreva je často príčinou úmrtia.