Intolerancia mliečnej bielkoviny

MUDr. Martina Lešťana, PaedDr. Dagmar Baluchová | 13. október 2017
Intolerancia mliečnej bielkoviny

Čoraz viac ľudí sa začína zaoberať otázkou, či ich zdravotné ťažkosti nesúvisia s potravinovými alergiami alebo intoleranciami. Aj naša čitateľka Katka má podobný problém.

Pred dvomi mesiacmi mi zistili intoleranciu mliečnej bielkoviny. Nesmiem jesť prakticky nič, čo obsahuje akúkoľvek zložku kravského mlieka (teda aj mliečny tuk, srvátku, sušené mlieko atď.). Ak zjem niečo z nevedomosti, a obsahuje to mlieko, nafukuje ma, bolí ma brucho  a mám hnačky.  Za tie dva mesiace som už zistila, že vyhnúť sa mlieku na 100 % je takmer nemožné, keďže nie vždy je možné zistiť zloženie výrobku (mliečne zložky obsahuje napr. aj čaj, šunka, pečivo a pod.). Chcela by som vedieť, aký vplyv môžu mať prejavy tejto intolerancie a jej prispôsobená životospráva na moje prípadné tehotenstvo. Rovnakú diagnózu má aj manžel. Je pravdepodobnosť, že aj dieťa bude trpieť touto intoleranciou?

Rozdiel medzi alergiou a intoleranciou

Skutočne to, že pojmy alergie a intolerancie sa často zamieňajú, môže mať za následok chybne stanovenú diagnózu, či zle nastavenú diétu.

Alfou a omegou je teda zistenie presnej diagnózy, pretože len tá nás vie nasmerovať k správnej liečbe. Precitlivelosť (nežiaduce reakcie) na kravské mlieko (KM)  je možné rozdeliť do dvoch skupín:

  • imunologická precitlivelosť = alergia.  Jej diagnostika patrí do rúk alergiológa, ktorý následne riadi aj diétu.
  • ineimunologická precitlivelosť = intolerancia (neznášanlivosť).

Jej príčinou môžu byť rozličné metabolické príčiny – napr. porucha v trávení mliečneho cukru, poruchy trávenia, vstrebávania... Do tejto veľkej skupiny zaraďujeme aj tzv. farmakologickú intoleranciu (reakciu spôsobujú prídavné  látky, napr. v syroch, čokoláde...).

Niektoré z týchto porúch intolerancie bývajú vrodené, ale oveľa častejšie sú u mnohých ľudí prítomné prechodné poruchy spojené s ochorením tráviaceho traktu.

Tu je vhodné aj gastroenterologické vyšetrenie, keďže takáto intolerancia môže byť zapríčinená napr. zápalom  črevnej sliznice, či iným ochorením tráviaceho traktu.

V  otázke píšete, že vám bola zistená intolerancia mliečnej bielkoviny. V poslednej dobe som sa často stretol s tým, že si pacienti dávajú vyšetrovať tzv. IgG protilátky proti kravskému mlieku (na trhu sú voľnopredajné testy na tzv. „zistenie intolerancie na potraviny“, ktoré stanovujú IgG protilátky v krvi).

Pozitivitu tohto testu považujú predajcovia týchto testov za dôkaz intolerancie na potraviny. Nie je tomu však vždy tak.

Prečítajte si: Alergia na kravské mlieko

Správna diagnostika intolerancie zabezpečí vhodnú liečbu

Naozaj, vysoké hodnoty IgG protilátok proti KM môžu byť prítomné pri nežiaducich reakciách na KM, ale často sú prítomné aj u ľudí bez klinických príznakov precitlivelosti a nemusia znamenať žiaden chorobný stav.

Diagnostika reakcií na potraviny patrí do rúk špecialistu. Ako som už spomínal, prechodné ťažkosti po konzumácii potravín nás často navedú k odhaleniu iného ochorenia, ktoré je v pozadí.

Popisujete prítomnosť klinických ťažkostí (nafukovanie, hnačky...) po konzumácii mlieka či mliečnych výrobkov. Predpokladám, že u vás ide naozaj buď o intoleranciu, alebo možno aj o klasickú alergiu na niektorú zložku kravského mlieka.

V súčasnosti vieme pri diagnostike alergií presnejšie zistiť zložku kravského mlieka, na ktorú reagujete (tzv. komponentová diagnostika alergií) a podľa toho vieme stanoviť aj diétu, či prognózu ochorenia.

U niektorých pacientov stačí totiž vynechať z jedálnička len tepelne neupravené mlieko, u iných vynechávame zo stravy aj tepelne upravené KM či mliečne fermentované výrobky.

Pokiaľ sa rozhodnete držať eliminačnú diétu, je nutné úplne vynechať kravské mlieko z jedálnička, vrátane tzv. skrytého mlieka v rôznych potravinách (rôzne krémy, potraviny, ktoré udávajú v zložení tzv. proteínový koncentrát, údeniny, zmrzliny, müsli výrobky, krémové polievky, polotovary...).

Mám pre vás ale dobrú správu, aj úplné vynechanie kravského mlieka z jedálnička nemusí byť žiadnou tragédiou pre optimálne fungovanie organizmu, a to ani v gravidite. Kravské mlieko je považované za zdroj vápnika a bielkovín (avšak v jedálničku Európana je dosť bielkovín aj z iných zdrojov...).

POTRAVINOVÁ ALERGIA: známa – neznáma

Kde hľadať vápnik okrem mlieka?

Zastavme sa pri vápniku. V tehotenstve je dôležité dbať na jeho dostatočný prísun. Viete, že liter pomarančovej šťavy obsahuje dennú dávku vápnika?

2 dcl mlieka obsahujú cca 240 mg vápnika, to isté množstvo je obsiahnuté v 3 – 4 pomarančoch, či v 150 g lososa.

Ak si dáte 100 gramov sardiniek, skonzumujete toľko vápnika, akoby ste vypili 4 dcl mlieka. A poďme ešte ďalej – mandle, mak, sezam obsahujú vysoké dávky vápnika. Pestrá strava nám úplne zabezpečuje dostatočný príjem tohto cenného minerálu.

V bežnej praxi používame u určitých pacientov eliminačnú diétu pomerne bežne. Po určitom čase vynechania kravského mlieka z jedálnička štandardne nasleduje aj tzv. záťažový test, v ktorom znovu zavedieme potravinu do jedálnička a sledujeme reakcie organizmu.

Diagnostika, diéta a liečba patria do rúk špecialistu. Opakovane vám preto odporúčam, aby ste tieto diéty konzultovali s vaším lekárom.

Je intolerancia na kravské mlieko dedičná?

K dedičnosti je ťažké sa vyjadriť. Z „koláča“ nežiaducich reakcií na kravské mlieko si neznášanlivosť, resp. intolerancia ukrajuje cca 2 – 10-percentný podiel.

Časť týchto porúch naozaj môže byť dedične podmienená, ale stále je to pre nás veľká neznáma. Väčšina týchto intolerancií je prechodných a získaných – bez genetických príčin...

Alergia vs. intolerancia

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: