Alzheimerova choroba

redakcia MAMA a ja | 6. marec 2017

Určite ste o ňom už niekedy počuli. No viete, že až 66 % pacientov postihnutých touto diagnózou tvoria ženy? Podľa istej americkej štúdie sa vraj Alzheimerove ochorenie diagnostikuje každých 67 sekúnd.   

Čo je Alzheimerova choroba

Ide o neurodegeneratívnu poruchu mozgu, pri ktorej dochádza k postupnej demencii. Odborníci nevedia, čo presne ju spôsobuje, domnievajú sa, že jednou z možných príčin by mohli byť zhluky škodlivých bielkovín a ich ukladanie medzi mozgovými bunkami.

Tento „povlak“ následne blokuje komunikáciu v oblasti zodpovednej za pamäť, reč, úsudok, orientáciu. Tento proces môže progresovať pokojne aj viac ako 20 rokov. Predpokladá sa, že väčšina prípadov čiastočne pramení z mixu genetických predpokladov a faktorov životného štýlu. Jednotlivé zdedené gény sú príčinou len v 5 % prípadov ochorenia.

Príznaky ochorenia

Skorý nástup Alzheimerovej choroby, alebo len neškodné výkyvy? Ak objavíte u seba všetky príznaky, určite na tento fakt upozornite vášho lekára.

Prečítajte si: HPV – tichý nepriateľ

Pamäť:

NORMÁLNE je, ak vám z pamäte „vypadne“ meno kamaráta, s ktorým ste niekoľko rokov neboli v kontakte.

POZOR, ak sa v priebehu rozhovoru už po niekoľkýkrát opýtate tú istú otázku.

Zmätenie:

NORMÁLNE je, ak sa občas zamyslíte, prečo si myslíte, že dnes je utorok, keď v skutočnosti je iba pondelok.

POZOR, ak rozmýšľate nad večierkom z minulého týždňa, keď sa v skutočnosti konal pred mesiacom.

Reč:

NORMÁLNE je, ak sa vám počas rozhovoru stane, že sa zaseknete uprostred vety a hľadáte správny výraz na pomenovanie.

POZOR, keď pravidelne strácate niť svojich myšlienok uprostred konverzácie.

Symptómy a diagnostika ochorenia

Príznaky Alzheimerovej choroby prichádzajú postupne a je namieste opatrnosť, ak sa odrazu začnete vyhýbať spoločenským kontaktom, prestávate si pamätať dôležité dátumy a pozorujete na sebe (alebo vaši najbližší na vás) zmenu osobnosti.

Lekári používajú diagnostické metódy v podobe krvných testov, testov na overenie intelektuálnych predstáv a zhodnotenie kognitívnych schopností.

„Výskumy ukazujú, že Alzheimer súvisí s poruchami, ktoré sa môžu objaviť už 20 – 30 rokov pred prepuknutím ochorenia“ hovorí Dean Hartley, Ph.D., riaditeľ vedeckej sekcie Alzheimerovej asociácie.

Liečba Alzheimerovej choroby

Čím skôr sa ochorenie odhalí, tým väčšia šanca na zmiernenie jej príznakov vzniká. V súčasnosti sa ochorenie nedá úplne vyliečiť. Existujú však lieky, ktoré dokážu v značnej miere zmierniť príznaky choroby a skvalitniť tak pacientovi život.

Je jednoduchšie chorobu stabilizovať, ak pacient príde v ľahšom štádiu ochorenia. Treba si však uvedomiť, že i napriek liečbe ochorenie v čase postupuje. Nedá sa zastaviť a dôležitý je i fakt, že ide o smrteľné ochorenie.

Postupne totiž u pacientov dochádza i k telesnému úpadku (zhoršovanie motorických funkcií, časté pády, napokon somatický úpadok, pri ktorom dochádza k zrúteniu imunitného systému).

Prečítajte si: Rastlinné oleje: premastime sa zvnútra!

Čo môžete v prípade podozrenia na Alzheimerovu chorobu robiť?

Ak fajčíte, okamžite prestaňte! Cigarety majú na svedomí viac ako 14 % všetkých prípadov ochorenia. Ak nedokážete so zlozvykom prestať, požiadajte o odbornú pomoc.

Nedávne prieskumy objavili spojitosť aj s užívaním benzodiazepínov (obsahujú ich niektoré lieky predpisované pri liečbe úzkostí) už 3 - 6 mesiacov užívania je v 32 % potenciálnym rizikom. Vysoký cholesterolvysoký tlak krvi taktiež prispieva k zvýšenému riziku, preto jedzte s mierou, ale najmä – pravidelne sa hýbte.

Aby ste využili každú príležitosť trénovať si mozgové bunky, hrajte s deťmi pexeso, skladajte puzzle, objavte čaro hlavolamov, lúštite krížovky (nevynechajte ani tú v MAMA a ja), učte sa novým jazykom či iným zručnostiam.

Prečítajte si: Aj pre náš mozog je dôležitá správna výživa

Bezpečnostné opatrenia v domácnosti

Ak sa v domácnosti staráte o pacienta, ktorý trpí Alzheimerovou chorobou, mali by ste pre neho zabezpečiť dostatočne bezpečné prostredie.

  • zabezpečiť zábrany otvárania okien
  • zabezpečiť zamykania dverí – aby chorý nemohol nepozorovane odísť
  • prekryť všetky ostré hrany a tvrdé predmety
  • predmety bežnej potreby odkladať na to isté miesto
  • zbaviť sa množstva nepotrebných zbytočností
  • Obmedziť zdroje hluku

Dôležitá je i organizácia bežného života chorého

Tu môže pomôcť napríklad sledovanie dní v kalendári, denný časový harmonogram, ktorý bude obsahovať rozvrh bežných činností pacienta (čas vstávania, raňajkovania, užívania liekov, vychádzky, obeda, odpočinku, večere a pod.).

Je potrebné dohliadať na to, či pacient pravidelne užíva všetky lieky a absolvuje pravidelné lekárske prehliadky. Zjednodušiť život mu môžete i prostredníctvom zoznamov pripomienok - zapnúť/vypnúť spotrebiče, telefónny zoznam s číslami dôležitých ľudí spolu s ich fotografiami, mapka s popisom, ako sa dostať domov. Prospešné pre pacienta sú i pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu a zabezpečenie kvalitnej stravy bez alkoholu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: