Diskusie

Vytvoriť diskusiu

"prechodna" skola

Nasa dcerka pojde v septembri do skoly v Taliansku, kde zijeme. V decembri sa vsak chystame na mesacny pobyt na Slovensko. Chcela by som sa opytat, mam ju zapisat na ten mesiac do slovenskej skoly? Ako to urobit? Ak by za ten mesiac do skoly nechodila, myslite, ze by ako prvacka vymeskala vela? Ma s tym niekto skusenosti? Dakujem

 • anonym
  06.06.2010, 19:09

  ahoj, aké máte občianstvo?

  podla zákona, aj ked žijete v zahraničí, ale máte slovenské občianstvo, dieťa musíte od 6 rokov zapísať do školy aj tu! Dieťaťu sa potom vabaví výnimka a bude navštevovať školu v zahraničí:

  O povolení vzdelávania v školách mimo územia SR, v školách zriadených iným štátom na území SR so súhlasom zastupiteľského úradu iného štátu a individuálneho vzdelávania v zahraničí pre žiakov základnej školy rozhoduje riaditeľ školy, do ktorej je žiak prijatý, na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu alebo plnoletého žiaka.

  V žiadosti zákonný zástupca alebo plnoletý žiak uvedie:meno, priezvisko a bydlisko žiaka, rodné číslo žiaka, adresu bydliska v zahraničí, názov a adresu školy, ktorú bude žiak v zahraničí navštevovať, ak je vopred známa, alebo názov a adresu školy zriadenej iným štátom na území Slovenskej republiky, ktorú bude žiak navštevovať. V prípade vzdelávania v školách mimo územia SR a v školách zriadených iným štátom na území SR, zákonný zástupca alebo plnoletý žiak do 30 dní oznámi riaditeľovi kmeňovej školy názov a adresu školy, ktorú žiak navštevuje, alebo potvrdí školu uvedenú v žiadosti.

  V prípade vzdelávania v školách mimo územia SR a v školách zriadených iným štátom na území SR, žiak vykoná skúšky z vyučovacích predmetov, ktoré určí riaditeľ školy, v kmeňovej škole spravidla za každý školský rok, najviac však za všetky ročníky po ukončení štvrtého ročníka základnej školy a deviateho ročníka základnej školy; pre stredné školy spravidla za každý školský rok. Termín skúšky dohodne s riaditeľom školy zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak do 15. mája kalendárneho roka, v ktorom má skúšku vykonať.

  V prípade individuálneho vzdelávania v zahraničí pre žiakov základnej školy, žiaci vykonajú skúšku zo všetkých povinných vyučovacích predmetov učebného plánu príslušného ročníka kmeňovej školy okrem predmetov s prevahou výchovného zamerania za každý príslušný školský rok, najviac však za všetky ročníky po ukončení štvrtého ročníka základnej školy a deviateho ročníka základnej školy.

  Riaditeľ školy zaradí žiaka po ukončení osobitného spôsobu školskej dochádzky do príslušného ročníka podľa výsledkov komisionálnej skúšky a podľa výsledkov žiaka dosiahnutých v predchádzajúcom vzdelávaní.

  Ak nemáte (alebo len dieťa nemá) slovenské občianstvo, potom ho nemuíte tu do školy hlásiť a vyvate si to len v Taliansku. Podla mna mesiac zvládneš vzdelávať dieťa aj ty, hlavne na 1. stupni. Zisti si tam v škole, čo budu preberať a denne ked si na 1-2 hodiny sadnete, tak to zvládnete. Len tak (načierno) ti u nas dieťa do školy asi nezoberú, aby chodilo s deťmi, je to totiž z hladiska bezpečnosti dosť na hrane.

 • anonym
  06.06.2010, 21:00

  Dakujem, dala si mi uplne vycerpavajucu odpoved. Odkial mas tieto informacie? Naozaj super!

  Deticky maju zatial iba talianske obcianstvo, takze to asi zatial ani dalej nebudem riesit. Aj ja som toho nazoru, ze by sme si ten mesiac dobrali aj spolocne doma. Okrem toho by sa v nasom pripade vyskytol asi este jeden problem - v Taliansku deti zacinaju povinnu skolsku dochadzku podla roku narodenia, takze, hoci je nasa dcerka dovrsi 6 rokov az v decembri, spada do rocnika skolopovinnych deti:-( 

  Ak mi budes vediet dat blizsie informacie, prip. link, potesim sa. Ale aj tak si mi uz velmi pomohla. Dakujem

 • anonym
  06.06.2010, 21:23

  ahoj, pracujem v školstve, takže tematika je mi blízka

  ak dieťatko nemá slovenské občianstvo, tak do slovenskej školy ho zapisovať nemusíš. Ide len o to, či sa niekedy v budúcnosti nemienite na Slovensko vrátiť a či dieťa raz nebude navštevovať slovenskú školu, to by totiž mohol byť problem a muselo by absolvovať pri prestupe nejaké rozdielové skúšky, minimálne zo slovenčiny určite. Robilo by z predmetov, ktoré tam nemalo ale je v školskom vzdelávacom programe danej slovenskej školy.

  Takže isté riešenie je, zapísať dieťa aj do našej školy (po vybavení občianstva), vybaviť si individuálny plán a 1x do roka urobiť skúšky, čím si nezahatáš možnosť návratu a prestupu na slovenskú školu v budúcnosti - no závisí na vás, či to je pre vás vôbec relevantné.

  U nas sa zapisujú až deti, ktoré budu mať 6 rokov do 1. septembra a zápis sa koná vždy medzi 15.1. a 15.2. pre další školský rok, presný termín si určujú konkrétne školy. Teda mate v podstate dovtedy čas sa rozhodnúť, ako to urobíte.

  Domáce vzdelávanie sa v 1. ročníku zvládnuť dá, ale odporúčam komunikovť potom s pani učitelkou (určite sa da aj cez mail, skype;-) ) a s dieťaťom denne pracovať, aby nevyšlo z rutiny. Mna mamina učila 3 roky (1. - 3. ročník) doma, boli sme tiež v zahraničí a zvládli sme to,  mama učitelka nie je.

   

 • anonym
  16.06.2010, 11:39

  Dakujem za vase odpovede, velmi ste mi pomohli a povzbudili ma. Na Slovensku sa nechystame zit ani v buducnosti, ale je velmi pravdepodobne, ze sa tam pocas zimy budeme aj v buducnosti vracat - a stale to bude spojene s vymeskavanim v skole:-(

  Nebude to sice nikdy pobyt dlhsi ako mesiac, ale predsa. Co potom?

 • anonym
  16.06.2010, 11:39

  Dakujem za vase odpovede, velmi ste mi pomohli a povzbudili ma. Na Slovensku sa nechystame zit ani v buducnosti, ale je velmi pravdepodobne, ze sa tam pocas zimy budeme aj v buducnosti vracat - a stale to bude spojene s vymeskavanim v skole:-(

  Nebude to sice nikdy pobyt dlhsi ako mesiac, ale predsa. Co potom?

 • anonym
  16.06.2010, 15:45

  nuž, ked budete mať školáka, velmi závisí od toho, ako k vymeškávaniu z "rodinných dovodov" pristúpi škola. U nas sa v takom prípade musí napísať na školu žiadosť o uvolnenie riaditelovi a on povoluje, či dieťa može na taký dlhý čas vymeškať, alebo nie.

  Ak je to dobrý žiak, zvyčajne sa to povolí. Ale ak je to dieťa slobo prospievajúce, čo často vymeškáva, tak sa to ani povoliť nemusí. A velmi záleží na tom, ako je to u vas v taliansku - či mate povinnú školskú dochádzku, alebo len povinné vzdelávaníe s možnosťou domáceho vzdelávania (to fakt neviem).

  Ja radšej deti zo školy neberiem, ak vyslovene nemusím. Všetky dovolenky plánujem na čas prázdnin. Musíme sa prisposobiť, ked máme školáka. Lebo dobiehať čo i len týžden je dosť zaťažujúce, dieťa vypadne zo školského života, predsa len je to ine prečítať si niečo doma a inak to vysvetlí v škole učitelka.

 • anonym
  20.06.2010, 16:30

  Ahoj anonym:
  nevies mi nahodou poradit, ako sa postupuje, ked chceme s detmi vycestovat na rok do zahranicia ( manzel bude pracovat na Cypre). Problem je, ze starsia dcera bude akurat 9tacka a s tym su spojene prijimacky a monitor a mladsia bude prvacka na ZS. Zatial neviem, ci tam bude nejaka medzinarodna skola, kde by som ich mohla zapisat - snad ano, mam z toho dost obavy ako to zvladneme, lebo nechcem, aby starsia dcera isla kvoli tomu neskor na strednu skolu. ( pravdepodobne gymnazium) Ako taketo deti idu na prijimacky, pripadne da sa poziadat o robenie monitora cez internet? Kde?

 • anonym
  20.06.2010, 18:21

  Ahoj, osobne si mydlím, že ste si na vycestovanie vybrali dosť "blbý" rok. Pre obe deti to je totiž taký ťažký ročník.

  S malou sa budeš musieť potrápiť asi ty, ale mala by to zvládnuť pri dennom učení

  Určite sa to vybaviť dá, ako som písala vyššie, požiadate o individuálny učebný plán, deti absolvujú skúšky, ktoré možu robiť po polroku, alebo aj za celý rok naraz ... Ja ked som bola dieťa, tak sme chodili každeho pol roka domov na týžden zo zahraničia extra kvoli mojej škole, urobila som skúšky a zasa sme šli preč.

  Neviem, či sa da urobiť monitor aj cez internet, viem, že na niektorých školách to testovali, ale inak sa to píše presne v 1 den klasicky na papier.  A ani odloženie SŠ o rok nič nerieši, u nás je totiž 10-ročnú povinná škol. dochádzka, teda tá končí až po 1. ročníku na strednej škole a ona by ten rok nemohla byť doma len tak (že by si odložila SŠ o rok), musela by niekam aspon papierovo chodiť - napríklad na hociakú učnovku, kam by ju vzali a po roku požiadať o prestup na Gymnázium - bud s prijímačkami do 1. ročníka, alebo urobiť rozdielove skúšky a ísť rovno do 2. ročníka.

  Takže neviem, asi by som to riešila tak, že by som prišla na Testovanie deviatakov - Monitor v marci sem na Slovensko, nech si ho napíše a rovno nech urobia obidve skúšky za 1. porok. A dala by som si podla úspešnosti prihlášku na Strednú školu s tým, že skúšky za 2. polrok by si urobila ked sa definitívne vrátite na Slovensko (napr. aj niekedy v lete, ale tak, aby do septembra mala vysvedčenie a mohla ho doložiť. Na SŠ by ju v prípade dobrých výsledkov mohli prijať aj bez príjímačiek. Prajem vam, nech vam školy vyjdu v ústrety a snad vam budu vedieť aj poradiť, čo a ako sa da raobiť ;-)

+ -
Príspevkov: 8