Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Dojčenie

anonym, 18.05.2010 08:57

zápal prsníka

Ahojte,

vedeli by ste mi poradit ako prsnik po zapale vyprazdnit? cez vikend som prekonala zapal prsnika, dost velky, beriem ATB. prsnik uz "odpuchol", neboli az tak, ale mliecko ktore sa tam upchalo mi stale nejde von, citim tam stale hrce. taha aj maly (ale ked to ide tazko-odcucne sa), odstrekujem, nahrievam, proste vsetko. bojim sa, aby som si tym postupne nieco nenahnala. Dr. mi kazala neprikladat, ale sesternica-dula mi poradila radsej si ho prikladat aj na zapalene prsko, ze je to lepsie ako odsavacka. len keby sa tomu mojemu viacej chcelo.

mate niekto nejaky napad? uz mi ani z druheho moc nejde, asi aka som z toho nervozna, bradavka je uplne citliva a bolestiva...

  • anonym
    18.05.2010, 09:04

    ahoj

    aj ja som prekonala zapal sposobeny streptokokom. o bolestiach ti ani nemusim pisat. a jednoznacne ti poviem... najlepsia odsavacka bol manzel :green: . ani dcera ani odsavacka to nezvladli vytiahnut. a dalsia pozitivna vec.... vyriesil sa mu tym 20 rocny problem s ocnou alergiou. MM zabralo. takze, ak sa tvojmu partnerovi nebude zdat zvlastne, ze by mal pit MM, vyskusajte.

    a inak... tepla sprcha, tekute mydlo a rozmasirovat. ale nie nasilu, lebo ak tak este nejaky zapal je, mozes si ho masirovanim znova rozsirit.

    drzim palce. a urcite prikladaj. ked ma babatko zaujem, neviem, preco by si ho nemala kojit pocas zapalu. dcera napr. nechcela, mala som 40 stupnove teploty, musela som ju dokrmovat.

  • nnati
    18.05.2010, 10:00

    1/ Bábätko určite prikladať (v tomto smere bol pán doktor mimo) - dokonca radšej častejšie ako obvykle - každé 2 hodinky. Dôležité je, aby bradička bábätka smerovala k miestu, kde máš hrču.

    2/ Pred každým kojením prsník, hlavne bolestivé miesto jemne pomasírovať (nemusíš ani veľmi tlačiť, skôr tak poklepkávať končekmi prstov), následne priložiť teplý obklad, aby mliečko ľahšie odtekalo (ja som si prikladala PET-fľašu naplnenú teplou vodou, ale vyskúšaj si, či Ti lepšie robí takéto suché teplo, alebo skôr vlhké teplo - uterák namočený do teplej vody, teplá sprcha)

    Ihneď po nakojení sa ešte pokús odstriekať, ale jemne a trpezlivo.

    3/ Medzi kojeniami je naopak lepší mierne chladivý obklad z kúska TVAROHU (izbovej teploty) aby sa ďalej nešíril zápal. Vytvaruješ si takú tvarohovú placku, priložíš priamo na boľavé miesto a prekryješ vreckovkou. Znie to divne, ako klasická babská rada, ale mne tvaroh naozaj uľavil, aj keď si doteraz neviem vysvetliť, ako je to možné.

    4/ Užívala som aj normálne IBALGIN 200, čiže liek proti bolesti a zápalu, dávkovanie 3x denne 1 až 2 tablety (podľa intenzity bolesti), maximálne 6 tabliet denne. Príbalový leták uvádza, že pri kojení sa môže užívať len po porade s lekárom -  zápal prsníka je presne prípad, kedy je to OK. Môžeš si uľaviť aj Paralenom, Panadolom, ale tie nemajú protizápalový účinok. Čím menej budeš ubolená a vystresovaná, tým ľahšie bude mliečko odtekať.

    5/ Treba si zahojiť bradavky - prípadná prasklinka môže byť vstupnou bránou pre ďalšiu infekciu. Takže - po každom kojení nechať na bradavke voľne na vzduchu zaschnúť vytlačenú kvapku mliečka. Následne natrieť masťou Calcium pantothenicum alebo Bepanthen.

    6/ Predpísané balenie antibiotík určite doužívaj do konca, aj keď sa už budeš cítiť dobre, aby sa Ti zápal nevrátil. Zároveň by bolo dobré, aby si sebe a aj bábätku (keďže antibiotiká k nemu zrejme prechádzajú s materským mliekom) nasadila PROBIOTIKÁ - v lekárni Ti poradia vhodný prípravok. Ide o to, aby ste si nepoškodili črevnú mikroflóru a zbytočne nedostali hnačky. Ja som dcérke dávala kvapky BioGaia. Tiež by som zvýšila príjem VITAMÍNU C - máš zápal - treba posilniť imunitu.

    7/ Bolo by dobré, keby Ti mohol niekto pár dní pomáhať s bábätkom, kým sa venuješ sebe - babka, manžel na OČR (nech má kto nechať malinké odgrcnúť, kým si odstriekavaš, môže Ti v sede pomasíromať chrbát, aby si sa uvoľnila)... je to menšie zlo, než aby si s horúčkami skončila v nemocnici... ale neboj, zvládneš to;-)

    Držím palce a napíš, ako sa Ti darí!

  • mari76
    18.05.2010, 10:55

    Vdaka za rady, dnes urcite vyskusam manzela na odsatie, snad  ma neodmietne...

    Nnati, robim vsetko tak ako pises (okrem ibalginu, ATB snad ten zapal odstrania a myslim, ze vacsina zapalu uz pominula)...mam este dilemu, ci ist k mojej gynekologicke, na pohotovosti ma k nej poslali, lebo ze jedno balenie mi nebude stacit  ??? ale zapal fakt presiel po 2 dnoch....uz len s tou zdureninou pohnut, taha ma to uz z podpazusia.... a musim aj tie vitaminy doplnit. len mi je komplikovane sa k nej "premiestnit" a s drobcom tam vyckavat v cakarni... :-(

    dam vam vediet, ako som dopadla...

  • anonym
    18.05.2010, 12:25

    no jasne, tvaroh... ten som mala v mraznicke stale. zapal som mala celkovo 4x. takze pri najmensom naznaku hrcky, zacervenania som uz aj vytahovala.

    dr. by ta mala s babatkom, ktore kojis, zobrat prednostne. ale ja by som tam isla na kontrolu, ak by mi problemy pretrvavali. ak si nie si ista, zober so sebou papier z pohotovosti a drzo sa vopchaj ku dveram, ze ides len na kontrolu.

    paralen sa pri kojeni moze. ibalgin skor vynimocne. a viem, ze panadol (myslim, ze ultra) sa nemoze. takze som to neriskovala a nedavala som si panadol vobec.

    a popripade skus pozriet www.kojeni.net. je tam vela rad tykajucich sa kojenia.

  • anonym
    18.05.2010, 12:53

    Druhé balenie by som Ti radila využívať, aj keď už potiaže ustupujú. Ak už bolo potrebné antibiotiká nasadiť, treba ich užívať predpísaný počet dní. V opačnom prípade - pri predčasnom ukončení liečby - je tu riziko, že sa škodlivé baktérie znova pomnožia a zápal sa vráti.

    Môžeš skúsiť na GYN zavolať, vysvetlíš situáciu a poprosíš, či by Ti recept na 2. balenie neposlali poštou.

    Takisto sa môžeš obrátiť na svojho všeobecného lekára - osobne alebo telefonicky. Bežné antibiotiká nemávajú preskribčné obmedzenia, t.j. nemusí ich nutne predpisovať odborný lekár, stačí aj recept od praktického lekára pre dospelých.

    Ešte je tu aj možnosť obrátiť sa priamo na lekáreň, v ktorej ste vyberali recept z pohotovosti, resp. do ktorej chodievaš pravidelne a máš tam dobré vzťahy. Podľa zákona by Ti antibiotiká predať nemali, ale keď vysvetlíš, že si v núdzi a diskrétne požiadaš, či by nemohli tentokrát urobiť výnimku a druhé balenie Ti predať, resp. požičať na zálohu, kým budeš mať možnosť zohnať si recept (najneskôr ale do konca mesiaca), je možné, že Ti vyjdú v ústrety. Za opýtanie nič nedáš...

  • anonym
    18.05.2010, 12:55

    určite prikladať, hlavne ten viac zapálený, ako prvý pri kojení, aby keď je dieťatko viac hladné, malo väčšiu snahu ťahať a tým ti pomôže, lepšie ako odsávačka, samozrejme jemné masírovanie a teplé obklady pred kojení pomôžu.

    Ja som mala až halucinácie,ale atb zabrali, ešte mi jeden starší doktor poradil "radu starých babicúľ" kvasenú kapustu zo suda priložiť na zapálený prsník, aj na bradavku. kapusta obsahuje kvalitné baktérie, ktoré potláčajú zápal. Neviem, či pomohlo, ale relatívne som sa z toho asi za 6 dní dostala.

    Držím palce

  • nnati
    18.05.2010, 13:00

    Prepáč, zabudla som sa prihlásiť - druhé balenie antibiotík som myslela...

    S Paralenom a Panadolom je to tak, že ten "obyčajný" s obsahom 500mg paracetamolu v 1 tablete sa pri kojení užívať kľudne môže. Panadol Extra a Ultra však obsahujú aj ďalšie účinné látky - kofeín a v druhom prípade kofeín+kodeín pre zosilnenie analgetického účinku, takže pri kojení nie sú vhodné.

  • AdinkaJ
    26.05.2010, 22:26

    Dobre t poradila Nnati, ešte pri tom nahrievaní je taká rýchla pomoc aj fénovanie - a potom odsávanie alebo prikladanie bábatka.
    Tiež na obklady kapustný list, naklepaný,a vložiť do podprsenky. A namiesto tvarohu môže byť aj biele tofu, nedrobí sa tak.

  • mari76
    03.06.2010, 14:49

    Dakujem vam vsetkym baby za rady!

    vyskusala som vsetko, no nakoniec som sa druhym ATB nevyhla, az potom mi odisli tie hrce. chvilku bolo OK a zase som schytala zapal na druhom prsniku....ale to bola len mala hrcka, ktoru sa mi vramci 2-3 dnoch podarilo rozmasirovat....a vcera vecer opat-pod pazuchou....cim to moze byt? davam si aky pozor! ked bolo chladnejsie, tak som von normalne v zimnej bunde chodila, aby mi bolo ozaj nebola zima. a nebola! nerozumiem....snad sa toto nebude tahat so mnou stale....

    prajem krasny vikend!

  • anonym
    28.08.2010, 09:41

    u mna je to s tym zapalom je to nejak divne, vcera som mala cely den horucky, az skoro 39..po paralene sa to vzdy zrazilo, ale prsnik paradoxne neboli, necitim tam tie bolestive hrce, co byvali predtym, len je nad jednou castou brutal cerveny a teplejsi...a co je najhorsie, mam pocit, teda takmer istotu, ze po papani z neho je maly nespokojny, krici a nevie zaspat..takze som celkom bezradna..nalez na prsniku sa nezlepsuje, nastastie dnes rano som bez teploty, uvidim ako cez den..ale asi si to budem z toho laveho odstriekavat, lebo ten jeho plac zakazdym..neviem..na internete som to nenasla, ze by som mohla mat v zapalenom prsniku nejak toxicke mlieko - necitala si to niekde ? vsade sa pise, ze prikladat viac na postihnuty prsnik, ale to bude doma stale krik...

    vdaka za radu !!

  • nnati
    28.08.2010, 16:05

    Moja zlatá, Ty by si ale podľa mňa mala ísť na pohotovosť. Tá horúčka je dosť vysoká a úporná, bude zrejme potrebné nasadiť antibiotiká.

    V Tvojom prípade sa totiž asi nejedná o zápal v zmysle upchatého mliekovodu, ale o bakteriálnu infekciu. To, že nemáš hrče, tiež svedčí skôr pre bakteriálnu infekciu - mliekovody máš priechodné, mliečko sa nehromadí a voľne odteká, ale tkanivo prsnej žľazy bojuje s nejakými baktériami - preto to začervenané a teplé miesto. Príčinou býva väčšinou prasklinka (ragáda) na bradavke, ktorá pre baktérie predstavuje vstupnú bránu, a/ alebo oslabená imunita (obranyschopnosť) matky - tá sa oslabí aj z dlhodobejšej únavy.

    (Niekedy sa oba druhy potiaží skombinujú, k upchatému mliekovodu sa druhotne pridruží bakteriálna infekcia, ako sa to asi stalo aj mamičke pred Tebou.)

    Nie, nemyslím, že by bolo mliečko zo zapáleného prsníka pre dieťa toxické. Ak aj zápal prsníka spôsobila bakteriálna infekcia, Tvoje materské mlieko bude veľmi pravdepodobne proti týmto baktériám obsahovať príslušné protilátky, takže dieťatko je chránené.

    To, že je malý po papaní z postihnutého prsníka nervózny, Ti verím, i keď presnú príčinu Ti vysvetliť neviem. Môžme teoretizovať o tom, že za jeho podráždenosť môžu látky - tzv. mediátory bolesti a zápalu, ktoré prirodzene vznikajú  v každom poškodenom tkanive (ich úlohou je pomôcť toto tkanivo zahojiť) a časť z nich prechádza aj do materského mlieka... to ale naozaj len teoretizujem. Možné je aj to, že keď si ho priložíš na postihnutý prsník, podvedome (z očakávanej bolesti a potiaží) sa Ti zvýši tepová frekvencia, čo samozrejme dieťa zaregistruje a sme pri starom známom "nervózna mama = nervózne dieťa". Bezprostredné nebezpečenstvo bábätku ale určite nehrozí.

    Nech je to akokoľvek, určite je lepšie z postihnutého prsníka naďalej často dojčiť, aby sa tam mlieko nehromadilo, to by Ti mohlo len priťažiť. Teplo, obklady z tvarohu či kapusty, jemné masáže, Paralen - to všetko platí, dobré by bolo, keby si aspoň deň - dva zostala aj s malým v posteli. Ale hovorím, v Tvojom prípade by som určite išla lekárovi, nech zváži tie antibiotiká. (Sama ich nerada užívam, ale sú situácie, keď je ich proste treba.)

+ -
Príspevkov: 11