Elektronické recepty ušetrili ľuďom vyše 9 a pol milióna eur

Národné centrum zdravotníckych informácií | 6. december 2019
Elektronické recepty ušetrili ľuďom vyše 9 a pol milióna eur
foto: Národné centrum zdravotníckych informácií

Od spustenia ezdravia v roku 2018 bolo v systéme predpísaných už 100 miliónov ereceptov, ktoré pacientom ušetrili 9 a pol milióna eur.

Aj lekári aj pacienti si uvedomili výhody ezdravia

„Na dokreslenie len jedno číslo – máme už 100 miliónov predpísaných ereceptov. Stali sme sa lídrom v zavádzaní elektronizácie zdravotníctva v stredoeurópskom priestore. Systém ezdravie  získal hlavnú cenu na kongrese ITAPA 2019 za Najlepší projekt digitalizácie spoločnosti Slovenska. Všetky tieto  úspechy sú pre NCZI výzvou na to, aby sa ezdravie rozvíjalo a napredovalo aj v budúcom roku,“ uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš. 

Elektronické recepty

75 % poskytovateľov zdravotnej starostlivosti je v súčasnoti do ezdravia zapojených. „Úspešný štart ezdravia potvrdil, že NCZI dokáže posunúť dopredu elektronizáciu zdravotníctva na Slovensku. Nie vždy to bola ľahká cesta, ale výsledky pomáhajú zefektívňovať naše zdravotníctvo,“ dodal Blaškovitš. 

Elektronické recepty tvoria veľmi dôležitú súčasť procesov poskytovania zdravotnej starostlivosti. Šetria čas lekára aj pacienta. Elektronický recept šetrí pacientom aj peniaze. Za erecept sa v lekárni neplatí poplatok 17 centov. Od januára 2018 tak erecepty ušetrili ľuďom vyše 9 a pol milióna eur. 

O organizácii:

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) - štátna príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je Ministerstvo zdravotníctva SR. NCZI je subjekt zodpovedný za realizáciu informatizácie a elektronizácie zdravotníctva v Slovenskej republike.  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: