Kvetinoví spoločníci

Eva Bačová | 2. Nov 2009

Pozrite si zopár tipov na izbové kvety pestované v našich domácnostiach.

Sú neoddeliteľnou súčasťou našich domovov. Spestrujú nám interiér bytu, či domu. Vynikajú svojou krásou, potešia oko – kvety. Každá rastlina pestovaná v interiéri potrebuje pre svoju existenciu množstvo základných životných faktorov. Medzi najdôležitejšie rastové faktory patria: svetlo, teplota, vlhkosť prostredia, substrát. Každej rastline vyhovuje niečo iné. Vyplýva to z podmienok, v ktorých bolo ich pôvodné stanovište.
Tu je zopár tipov izbových kvetov pestovaných v našich domácnostiach. 

Africká fialka (Saintpaulia) je nenáročná, obľúbená rastlinka, ktorá má nádherné pestrofarebné kvietky. Bola objavená vo východnej Afrike. Meno dostala po barónovi Walterovi von Saint Paul St. Clairovi, ktorý ju objavil.

Aby sme nádheru týchto rastlín docielili, musíme im vytvoriť vhodné podmienky. Vyhovuje im svetlé miesto bez priameho slnečného žiarenia. Na okennej parapetnej doske dopadá na fialky svetlo len z jednej strany, preto ich občas pootočíme, aby rastlinky rástli rovnomerne. Vyhovuje im teplota 20 – 24 °C. Často ich poškodí nadbytok vody. Zalievame ich do misky pod kvetináčom. Dávame pozor, aby sme nepoliali listy, vytvorili by sa na nich škvrny. Rozmnožujú sa odrezkami v ktoromkoľvek ročnom období. Odrezky vložíme do zeminy, ale môžu sa zakoreniť aj vo vode.
                           
Orchidea je krásna, exotická rastlina pochádzajúca z Ázie. Nie je pravda, že na jej pestovanie potrebujeme v dnešnej dobe iba skleník. Zvládneme to aj doma. Tieto krásavice obľubujú svetlé miesto, nie však okno na južnej strane kvôli ostrému slnku. Zálievka stačí raz do týždňa odstátou vodou alebo prevarenou vodou. Tip na zalievanie: celý kvetináč ponoríme na pár minút do nádoby s vodou a potom necháme odkvapkať. Túto kúru je vhodné opakovať 1-2-krát do týždňa. Rastlina pre svoju existenciu potrebuje vzdušný substrát a črepník, ktorý by nemal byť veľmi veľký. Ak sa korene vytláčajú na povrch kvetináča, nevadí. Nepotrebujú totiž tmu a svetlo a vzduch im len prospeje. Orchidea má rada aj čerstvý vzduch, pozor však na prievan. Ak jej zabezpečíme vhodné podmienky, môže nám svojou krásou vytvoriť krásnu dekoráciu interiéru.
         
Oba druhy sú vhodné aj ako malý darček a spolu vytvárajú dokonalú harmóniu.

Izbové bonsaje sú originálne, estetické izbové rastliny. Nevyžadujú veľký priestor, najlepšie sa im darí na okenných poličkách a parapetoch.
Na ich pestovanie používame substrát, ktorý obsahuje zmes rašeliny, piesku, pareniskovej zeminy v správnom pomere pre konkrétny druh. Zalievame denne, substrát nesmie vyschnúť. Bonsaje sa musia pravidelne zrezávať, aby získali žiadúci tvar. Zrezávať môžeme podľa potreby prakticky celoročne pomocou špeciálnych nožníc.
Izbové bonsaje vyniknú v primeraných črepníkoch – bonsaje svetlejšej farby vo svetlých črepníkoch, bonsaje tmavšej farby v tmavších črepníkoch.

Krotón je neopadavý krík, ktorý má farebné a rozmanito tvarované listy. Potrebuje vysokú vlhkosť vzduchu, každý deň by sa mal podľa možnosti rosiť. Je vhodné, aby sa často utierali listy tejto rastlinky. Má rada svetlé, ale nie slnečné miesto. Na jar a v lete sa doporučuje ju prihnojovať minerálnymi hnojivami.

Lopatkovec (Spatiphyllum) je rastlinka s dlhými listami, ktoré sú zašpicatené. Pri dobrej opatere a vhodne zvolenom stanovišti kvitne krásne po celý rok. Kvet je bielej farby, často sa viaže aj do kytíc. Je dôležité, aby zemina úplne nevyschla, ale zároveň dbať na to, aby voda v miske pod kvetináčom nestála. Škodí to koreňom.

Kaktusy sú nádherné rastliny, ktoré zaujali už v 15. storočí Európanov po príchode do Ameriky. Sú pomerne nenáročné, vyžadujú občasnú zálievku a umiestnenie ne svetlejšom mieste. Sú typické svojimi pichajúcimi tŕňami, ale i krásnymi farebnými kvetmi. Vytvárajú pôsobivé zostavy a navzájom sa dobre znášajú.

Ficus benjamín je rastlinka, ktorá má viac druhov. Môže byť celý zelený až rôznofarebný. Vyznačuje sa tým, že zaostrené lístky rastú na malých zvesených vetvičkách. Vyžaduje mierne vlhko, svetlo, žiadny prievan. Polievame ho odstátou vodou izbovej teploty. Rezaním sa dá tvarovať, čím docielime zhustnutie koruny. Jednou z príčin opadávania lístkov je jeho preliatie.

Antúria  pochádza z tropickej Ameriky, preto jej musíme zabezpečiť svetlé miesto, ale nie priame slnko. Vyhovuje jej vlhký vzduch, preto ju rosíme, alebo ju postavíme do misky s vlhkým pieskom. Listy potierame vlhkou handričkou. Nevystavuje sa teplotám nižším ako 15 °C. Rastlinka by mala mať svoje stále miesto. Vyznačuje sa nádhernými kvetmi rôznej farby.


                                                            

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: