Vitamín D3: Pomáha znížiť riziko možných porúch vývinu dieťaťa

Vitamín D3: Pomáha znížiť riziko možných porúch vývinu dieťaťa
14.2.2019 v kategórii Infošky, autor PR, foto: PR

Podľa záverov komisie OSN pre výživu (FAO), výžive matky a dieťaťa je potrebné venovať osobitnú pozornosť najmä v čase pred tehotenstvom, počas tehotenstva a dojčenia, až do ukončenia 24. mesiaca veku dieťaťa. Práve v tomto období je výživa mimoriadne dôležitá, pretože je rozhodujúca aj pre ďalší zdravý rast a vývoj dieťaťa!

Pediatri na základe klinických štúdií uvádzajú, že organizmus si môže nadlho zapamätať metabolické účinky výživy ešte z raného prenatálneho a novorodeneckého obdobia na celkovú odolnosť a kondíciu, napr. vo vzťahu k imunite, alergiám, fyzickým či psychickým schopnostiam.

K látkam, ktoré modulujú dlhodobé programovanie ľudského zdravia patrí v prvom rade vitamín D3. Jeho nedostatočný príjem počas perinatálneho obdobia môže vytvoriť základ dlhodobého neskorého oslabenia zdravia.

Vitamín D je dôležitý aj počas tehotenstva

Absenciu vitamínu D3 si odnáša nielen kostný systém detí – majú nižší obsah minerálov v lumbálnych stavcoch a plochých kostiach, čo zvyšuje riziko osteoporózy v ich neskoršom veku. Výskum uskutočnený na základe pozorovaní FAO ukázal, že nedostatok vitamínu D3 u tehotných žien vyvoláva poruchu transoportu výživných látok v placente. A nielen to. Práve kvalita vnútromaternicového prostredia môže niesť zodpovednosť za vznik mnohých ďalších chronických ochorení v neskoršom živote dieťaťa.

Uvádza sa tiež, že vitamín D3 reguluje sekréciu placentových hormónov estradiolu a progesterónu a bráni tvorbe protizápalových cytokínov, ktoré spúšťajú preeklampsiu a predčasný pôrod. Najnovšie poznatky poukazujú na fakt, že riziko predčasného pôrodu súvisiace s jeho nedostatkom je až 5-násobne vyššie.

Nové poznatky rovnako potvrdili dôležitú úlohu vitamínu D3 pri budovaní imunity a celkovej odolnosti dieťaťa. Vitamín D3 podporuje v imunitných bunkách tvorbu vlastných antibiotických bielkovín a zvyšuje schopnosť imunitného systému zabíjať choroboplodné zárodky. Udáva sa napríklad, že deti matiek s deficitom vitamínu D3 v gravidite majú väčší sklon k infekciám horných dýchacích ciest počas prvého roka života.

Svetové pediatrické spoločnosti odporúčajú zvýšiť príjem vitamínu D3 počas tehotenstva až na 2 000 IU/deň. U novorodencov od 2 týždňov veku odporúčajú dávku 400 IU vitamínu D3 denne bez ohľadu na spôsob výživy, s čím sa stotožňuje aj Slovenská pediatrická spoločnosť. 

Vitamin D3

Slniečko v kvapkách

Podľa odporúčania detských lekárov je jedna kvapka vitamínu D3 denne povinnou súčasťou výživy dieťaťa už pár dní po jeho narodení – od 2. týždňa života až do konca 1. roka. Vitamín D v kvapkách v rámci prevencie vzniku krivice predpisuje dieťaťu pediater na recept (môže ho podľa uváženia predpísať aj v 2. roku života počas zimných mesiacov a pri jeho nedostatku, kedy je nevyhnutná jeho suplementácia, aj v ďalšom období). Neskôr, keď potreba dopĺňania vitamínu D u detí už povinná nie je, zodpovednosť za jeho dostatočný príjem prechádza na rodičov…

Zvlášť vhodnou cestou, ako vo vyvíjajúcom sa detskom organizme účinne predísť deficitu vitamínu D, je jeho podávanie napr. vo forme BABY-D kvapiek Jamieson. Jedna kvapka obsahuje 400 IU cholekalciferolu, mimoriadne čistého vitamínu D3 získaného patentovanou technológiou z kvalitného lanolínu – vosku získaného z ovčej vlny z ekologicky sledovaného prostredia slnečných pasienkov Nového Zélandu. Výsledkom je výnimočne čistý vitamín D3 farmaceutickej kvality v takej istej forme, akú naše telo prirodzene produkuje, keď je vystavené slnečnému žiareniu.

Vitamín D3 v tejto biologicky aktívnej forme napomáha vstrebávaniu vápnika a fosforu, čím udržuje nielen zdravý stav kostí, svalov a zubov, ale posilňuje aj  imunitu a podporuje odolnosť detí voči respiračným vírusovým ochoreniam. Vitamín D3 v kvapkách sa vďaka maximálnej biologickej dostupnosti účinne a ľahko vstrebáva v tráviacom trakte, nevyvoláva koliku a predstavuje tak najjednoduchší spôsob, ako ho dieťaťu dodať bez ďalších nežiaducich účinkov.

Ako vitamín D3 podávať  

Dojčatám sa odporúča naniesť denne kvapku vitamínu na cumlík alebo prstom na vnútornú stranu líca. Väčším deťom je potrebné podávať 2 kvapky vitamínu D3 denne; vhodné je nakvapkať na jazyk, alebo pridať do jedla či nápoja, najlepšie do mlieka.

BABY-D kvapky sú vyrábané v Kanade spoločnosťou Jamieson Laboratories Ltd. vo farmaceuticky sledovanom výrobnom procese. Prípravok je klinicky skúšaný, bez obsahu farbív a chemických konzervačných látok. Objem fľaštičky je 11, 7 ml, čo predstavuje podľa výrobcu až 360 kvapiek vitamínu D3.

Pri odporúčanej cene kvapiek 8,60 €, je teda cena jednej kvapky približne 2,4 centa..., pričom vklad déčka do zdravia dieťaťa je nevyčísliteľný. Dostupné len v lekárňach!

Chcete vyhrať prírodný vitamín BABY-D Jamieson? Zapojte sa do súťaže TU: