Opuchnuté a krvácajúce ďasná počas tehotenstva? Toto je riešenie

Až 88 % žien sa počas tehotenstva stretne so zápalom ďasien, viac ako 36 % aj s eróziou zubov. Za týmito problémami stoja zmeny v stravovacích návykoch, zvýšené hladiny hormónov či ranné nevoľnosti. Prečo by mali tehotné ženy venovať zvýšenú pozornosť ústnej hygiene a ako sa o zuby počas tehotenstva vlastne správne starať?
Za všetkým sú hormóny
Počas tehotenstva produkuje ženské telo viac progesterónu a estrogénu, čo zvyšuje množstvo paradontálnych baktérií v ústnej dutine. Tieto baktérie môžu spôsobiť opuchnuté a krvácajúce ďasná. Nesprávna starostlivosť môže viesť až k tehotenskej gingivitíde, ktorá sa neskôr môže vyvinúť na paradontitídu a spôsobiť vypadávanie zubov. Tento problém je najvýraznejší v prvom a druhom trimestri, keď sú hladiny hormónov najvyššie. Preto je dôkladná starostlivosť o zuby a ďasná počas tehotenstva nevyhnutná – či už ide o dôsledné čistenie, alebo pravidelnú návštevu zubára. Okrem toho, zanedbanie ústnej hygieny môže ovplyvniť nielen zdravie mamičky, ale aj zdravie dieťatka. Zubné baktérie sa totiž cez krvný obeh dostanú až do placenty a tým aj priamo k plodu. Vyvolať môžu predčasný pôrod i nízku pôrodnú hmotnosť bábätka.
Tehotenstvo a zubný kaz idú ruka v ruke
Rast baktérií v ústach však nie je spôsobený len hormonálnymi zmenami, ale aj zmenami v stravovacích návykoch. Mnohé budúce mamičky majú zvýšenú chuť na sladké, čo podporuje rast baktérií v ústach a následne tvorbu zubného kazu. K tomu prispieva aj časté zvracanie v prvých mesiacoch tehotenstva, kedy sa do ústnej dutiny dostávajú kyslé žalúdočné šťavy. Tie oslabujú zubnú sklovinu, ktorá sa stáva náchylnejšou na zubný kaz. V neposlednom rade, zvýšenú kazivosť zubov u tehotných žien spôsobuje nesprávna alebo nedostatočná ústna hygiena. Mnohé budúce mamičky trápi dávivý reflex, ktorý zabraňuje dôkladnému čisteniu najmä zadných zubov – stoličiek. Keďže je udržiavanie čistých zubov o čosi náročnejšie, v ústach sa baktérie držia oveľa dlhšie a následne prerastú do zubného kazu.
Ako sa starať o zuby v tehotenstve?
Existuje niekoľko tipov, ako pristúpiť k starostlivosti o zuby počas najkrajšieho obdobia v živote ženy. Samozrejme, základom je úprava jedálnička a dostatočný pitný režim. Okrem toho vám však prinášame niekoľko odporúčaní, ktoré sa oplatí počas tehotenstva dodržiavať.
Zmeňte stravovacie návyky – zamerajte sa na vyváženú stravu a obmedzte kyslé a sladké jedlá či nápoje, ktoré spôsobujú eróziu zubnej skloviny a vytvárajú ideálne podmienky pre život baktérií. Naopak, do svojho jedálnička pridajte potraviny bohaté na vápnik, vitamíny a minerály, ktoré podporia zdravie zubov aj ďasien.
Dôkladne si umývajte zuby – zuby si čistite aspoň dvakrát denne jemnou zubnou kefkou aj zubnou niťou, prípadne medzizubnou kefkou. Zo zubov tak odstránite zubný plak a baktérie, ktoré spôsobujú zápal aj tvorbu zubného kazu. A nezabudnite si vyčistiť aj jazyk.
Vyberte si vhodnú zubnú pastu pre tehotné ženy – stavte na produkty, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre tehotné ženy. Zvoľte zubné pasty, ktoré obsahujú prírodné zložky, podporujú zdravie ďasien, zubov a obsahujú fluór pre podporu zubnej skloviny.
Po vracaní si neumývajte zuby – žalúdočné kyseliny oslabujú zubnú sklovinu. Ak by ste si zuby umyli hneď po vracaní, mohli by ste si ju poškodiť. Namiesto toho si ústa vypláchnite čistou vodou a zuby si umyte najskôr po 30 minútach.
K zubárovi choďte častejšie – počas tehotenstva máte nárok na dve preventívne prehliadky, ktoré sú hradené zo zdravotného poistenia. Prvú preventívnu prehliadku je najlepšie absolvovať v 12. týždni tehotenstva a druhú v 28. týždni. V ideálnom prípade však svojho zubára navštevujte aspoň raz za trimester. Pravidelné kontroly u zubára vám pomôžu včas odhaliť problémy s ďasnami a zubami, a tiež nastaviť vhodnú liečbu. Predídete tak komplikáciám v podobe gingivitídy či paradontitídy. Zároveň na prehliadkach získate základné informácie o starostlivosti o ústnu dutinu novorodenca, o výžive či vplyve cumlíka na vývoj zubov.
93 % tehotných žien odporúča...
Výber vhodnej zubnej pasty počas tehotenstva je kľúčový. Dokáže pomôcť s citlivosťou, krvácaním aj oslabenou zubnou sklovinou. 93 % tehotných a dojčiacich žien odporúča počas tehotenstva aj po ňom, používať špecializovanú zubnú pastu :pre tehotné a dojčiace mamy od slovenského výrobcu biela perla®. Pasta regeneruje a hydratuje ďasná, zabraňuje tvorbe zubného plaku a kazu, chráni zubnú sklovinu a tiež udržiava prirodzené pH v ústach.
Obsahuje 100 % BIO panenský kokosový olej, pantenol, ružový íl, japonskú kaméliu, ale aj xylitol, ktorý chráni pred prekyslením ústnej dutiny a fluór, ktorý posilňuje zubnú sklovinu. Ako bonus má pasta vďaka prítomnosti enzýmu glukózo-oxidáza aj jemný bieliaci účinok.
Podľa prieskumu pasta pomohla:
- 83 % tehotných a dojčiacich žien so znížením citlivosti zubov,
- 88 % žien so zníženou tvorbou zubného plaku,
- 92 % žien s dosiahnutím belšieho úsmevu.