Akú autosedačku vybrať pre bábätko?

PR | 17. Jun 2020
Autosedačka pre bábätko

Vybrať autosedačku pre novorodenca je asi tá najťažšia úloha pred narodením bábätka.

Rodičia nemajú možnosť ju vyskúšať priamo s dieťaťom a často nevedia, na čo sa pri výbere zamerať, pretože nemajú predchádzajúce skúsenosti. Pritom je to snáď najdôležitejší kúsok z celej výbavičky. Musí bábätko dokonale chrániť. Na čo sa teda pri výbere zamerať?

Najnovšia norma = najprísnejšie testovanie

U autosedačiek je najdôležitejšia bezpečnosť. Či je vami vybraný model bezpečný, napovie bezpečnostná norma, ktorej autosedačka zodpovedá. Najnovšia norma ECE R129 / i-Size je z hľadiska dynamických skúšok zaťaženia ďaleko náročnejšia, než predchádzajúca stále platná norma ECE R44 / 04. To znamená, že sedačky, ktoré spĺňajú najnovšiu normu isize, prešli náročnejším testovaním ako staršie modely a budú teda ešte bezpečnejšie.

Tip: FunBaby spĺňajúce normu i-Size: Baby Safe2 i-Size

Veľkosť autosedačky

Ďalšia vec, ktorá súvisí s novou normou i-Size, je veľkosť autosedačky. Vajíčka vyzerajú, že sú všetky rovnako veľké. Väčšinu z nich je možné používať do 13 Kg.

Podľa novej normy ale musí výrobca uvádzať tiež do koľkých centimetrov je sedačka určená. A tu nájdeme veľké rozdiely. Niektorí výrobcovia majú vajíčka len do 76 cm, ďalšie, medzi ktoré patrí Britax Römer, až do 83 centimetrov. Aj tento pre nás malý rozdiel, môže v praxi znamenať, že autosedačka vydrží aj o niekoľko mesiacov dlhšie.

autosedačka baby safe

Nastaviteľná vložka

Dieťatko v čase od narodenia do približne 15 tich mesiacov, dokedy sú vajíčka určené, výrazne zmení telesné proporcie. Preto by prvá autosedačka mala mať vložku, ktorá sa dá nastavovať. Ideálne je, keď je zložená z viacerých častí, ktoré sa postupne, ako dieťa rastie, odstraňujú. Jedine tak bude mať bábätko kvalitnú oporu a pohodlie.

Napríklad BABY SAFE2 I-SIZE má pre úplne malé deti patentovanú polohu v ľahu, ktorá sa pri zdvíhaní hlavovej opierky, podľa toho, ako dieťa rastie, mení a prispôsobuje sa dieťaťu.

Základom je základňa

Pre všetky vajíčka by sme rozhodne odporučili používať tiež vhodnú základňu. Sedačka pre bábätká sa totiž často vyťahuje a znovu dáva do auta, čo pri používaní len pásov vozidla môže predstavovať veľké riziko zlého pripútania a tým ohrozenia bezpečnosti dieťaťa.

Základne sa dajú kúpiť na isofix (ECE R 44/04 i i-Size) alebo na pás (nie pre sedačky spĺňajúce normu i-Size). Základňa sa pripúta raz a vajíčko sa do nej len nasadzuje.

isofix

Kompatibilita s kočíkom

Pokiaľ chcete vajíčko voziť na podvozku kočíka, musíte si dopredu zistiť, či je daná značka sedačky kompatibilná s podvozkom kočíka, prípadne či existujú adaptéry, ktoré pripevnenie umožňujú.

Vždy je nutné mať na pamäti, že autosedačky sú hlavne bezpečnostný prvok a v žiadnom prípade nenahrádzajú kočík. Preto by v nej dieťa nemalo byť dlhšie ako 2 hodiny. Pri dlhších cestách je nutné robiť pravidelné pauzy, aby dieťa malo možnosť sa pretiahnuť a narovnať.

Širokú ponuku kvalitných autosedačiek nájdete vo FunBaby.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: