6 spôsobov ako rozvíjať pohybové zručnosti bábätka

Eva Kliská | 17. september 2023
6 spôsobov ako rozvíjať pohybové zručnosti bábätka

Najjednoduchšou a najobľúbenejšou hračkou pre drobčeka sú jeho mama a ocko. Vníma ich tvár, postupne sa na nich usmieva, ťahá ich za vlasy, doťahuje sa za ich rukami, skúma a občas i strhne ich okuliare či šperky. I veľa ďalších bežných činností a hier, ktoré prirodzene robíte, našich najmenších rozvíja a stimuluje.

Ako sa zahrať s bábätkom?

  • Šteklenie dieťatka pod pazuchami a po celom tele

Túto činnosť je potrebné prevádzať veľmi jemne a opatrne. Dieťa môže reagovať veľmi búrlivo a nožičky i ručičky dieťaťa sa môžu až horúčkovito pohybovať. Pri nadmernej stimulácii môže dôjsť k rozrušeniu dieťaťa a jeho reakciou môže byť plač.

  • Keď dieťa leží tvárou nadol – položte jeho obľúbené hračky tesne za hranicu dosahu

Keďže sa už vie prekotúľať z jednej strany na druhú, bude sa usilovať dočiahnuť na ne. Dôležité je príliš neprepínať snahu dieťaťa, aby to nevzdalo – po chvíli snahy mu treba hračku prisunúť a neskôr pokus zopakovať znovu.

  • Pri rozprávaní sa prechádzajte po miestnosti

Tento cvik je vhodný, keď už dieťa vie aj sedieť v stabilnej polohe – nikdy ho nenechávame sedieť dlho. Alebo keď sedí jednému rodičovi na rukách a druhý sa prechádza a rozpráva sa s dieťaťom. Tým núti dieťa otáčať hlavičku a zlepšuje sa tak ovládanie svalov a koordinácia celého tela a rovnováha.

  • Spievanky, spievanky... 

Od narodenia spievame dieťaťu pesničky a hovoríme rytmické riekanky. Dieťaťu sa páči rytmus a intonovanie, aj keď slovám nerozumie. Rytmus zdôrazňujeme tým, že s dieťaťom vykonávame rytmické pohyby – rytmicky ho pohojdávame, hýbeme jeho ručičkami a nôžkami. Učíme ho rozlišovať ráz pesničky – pri veselej pesničke sa na dieťa smejeme, spievame hlasnejšie a živo hýbeme jeho ručičkami, nožičkami a pri uspávanke spievame potichu...

  • V ľahu na brušku má sledovať predmety pohybujúce sa vo výške – nad úrovňou očí

Dieťa položíme na bruško na okraj stola alebo postele tak, aby hlava trochu prečnievala cez stôl. Dieťatku ukážeme obľúbenú hračku, ktorou pohybujeme smerom od zeme, aby dieťatko sklonilo hlavu do výšky nad úrovňou očí, aby muselo hlavičku zakloniť. Postupne môžeme cvik sťažiť tým, že hračkou pohybujeme vo výške sprava doľava a späť a tým nútime dieťa, aby sa so zaklonenou hlavou za hračkou otáčalo.

  • Privolávanie mamy či hračiek

Keď má dieťa „hovoriacu“ náladu, mama si prikryje tvár plienkou. Dieťa zamrnká a mama si stiahne plienku z tváre, zasmeje sa a tiež mu zamrnká a o chvíľu si opäť prikryje tvár plienkou. Dieťa veľmi rýchlo pochopí princíp hry a začne zámerne na mamu pokrikovať, aby sa mu ukázala. Neskôr môže mama plienkou zakryť obľúbenú hračku.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: