Piata a šiesta choroba

MUDr. Jana Kaprinayová | 9. jún 2016
siesta choroba, piata choroba

Obe ochorenia sú vírusového pôvodu a ich spájajúcim prvkom je výskyt vyrážok. Názov „piata“ a „šiesta“ choroba je historicky daný.

Začiatkom 20. storočia boli infekčné ochorenia sprevádzané vyrážkou zoradené za sebou:
1. OSÝPKY
2. ŠARLACH
3. RUBEOLA
4. RUBEOLA SCARLATINOSA (existencia tohto ochorenia neskôr nebola potvrdená)
5. Piata choroba - ERYTHEMA INFECTIOSUM
6. Šiesta choroba - EXANTHEMA SUBITUM

Piata choroba - (Megal) erythema infectiosum

Ide o vírusové ochorenie detského veku sprevádzané vyrážkou, ktoré obyčajne odznie bez komplikácií. Pôvodcom ochorenia je parvovírus B 19. Vírusom sú ohrození najmä imunokompromitovaní jedinci, anemické alebo tehotné ženy. Najčastejšie postihuje deti vo veku medzi 3 – 15. rokom života.

Príznaky piatej choroby

  • mierna horúčka, bolesť hlavy, ľahké prejavy z oblasti dýchacieho systému, teda napríklad upchatý alebo tečúci nos, zápal hrdielka. Po ústupe týchto príznakov sa objaví vyrážka
  • mierna horúčka s pocitom únavy
  • alebo môže toto štádium úplne chýbať a ochorenie sa začne manifestovať až typickou vyrážkou
  • zriedka sa môže objaviť nevoľnosť, hnačka, bolesti bruška, bolesti kĺbov

Vyrážka piatej choroby

Vyrážka sa objaví najskôr na lícach a okolo nosa. Na koreni nosa splýva a vytvára „motýlikovité“ začervenanie. V okolí úst chýba. Vyrážka vyzerá ako spálenie kože od slnka a ustupuje za 2 – 4 dni. 
V 2. fáze, v priebehu 1 – 4 dní, sa vyrážka šíri na telo – predovšetkým na končatinách a v oblasti sedacích svalov sa objavia veľké, nepravidelné, splývajúce červenofialové škvrny. Vyrážky sú menej na trupe. Na dlaniach a ploskách nôh chýbajú úplne. V 3. fáze postupne škvrny od stredu blednú, okraje ostávajú živočervené. Vyrážky pretrvávajú 5 – 10 dní.

Liečba piatej choroby

Je symptomatická. To znamená, odstraňujú sa jednotlivé príznaky. Najčastejšie sa podávajú lieky na zníženie horúčky a zmiernenie  svrbenia kože.

Šiesta choroba - Exanthema subitum

Ide o neškodné vírusové ochorenie detského veku, ktoré sa spočiatku prejavuje  3 – 4 dňovou horúčkou. Pri jej poklese sa objaví vyrážka. Vyvolávateľom je všadeprítomný vírus Herpesvirus 6 human. Najčastejšie postihuje deti mladšie ako 2 roky a je veľmi zriedkavá u detí mladších ako 3 mesiace a starších ako 4 roky. Nákaza sa prenáša vzdušnou cestou kvapôčkami z dýchacieho systému chorého alebo asymptomatického jedinca. 

Príznaky šiestej choroby

  • horúčka – vzniká náhle, býva vysoká (blíži sa k 40 °C) a trvá najčastejšie 3 dni, vzácne až 5 dní. Iné príznaky nebývajú. Horúčka spontánne ustúpi
  • vyrážka – v čase prudkého poklesu horúčky sa objaví drobno-škvrnitá až škvrnito- pupencová, ružová vyrážka (priemeru 2 – 5mm) na trupe, ktorá sa ďalej šíri na krk a horné časti končatín Tvár zvyčajne ostáva nepostihnutá – bez vyrážky, alebo raritne len veľmi mierne. Vyrážka nesvrbí a pri zatlačení bledne. Spravidla ustúpi do dvoch dní, ale môže trvať aj niekoľko hodín
  • zdurenie lymfatických uzlín – krčných a šijových
  • ľahká laryngitída – zápal hrdla.
Zaujíma vás viac informácií o Šiestej chorobe? Prečítajte si:  Šiesta detská choroba

Liečba šiestej choroby

Liečba je čisto symptomatická, podporná.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: