Hemoroidy po tehotenstve?

Redakcia | 21. marec 2017
Hemoroidy po tehotenstve?

Problémy s hemoroidmi sa môžu objaviť v období po pôrode.

Vaša otázka:

Po pôrode sa mi vytvorili hemoroidy, ktoré ma nielen omínajú, ale občas aj krvácajú. Vyskúšala som aj čapíky, masti či sedacie kúpele, ale žiadny zázrak sa nekonal. Je pravdou, že po pôrode mi zostalo nejaké kilo navyše, mám 164 cm a váhu 68 kg, ak schudnem, existuje šanca, že sa mi stav zlepší? Ak mám uvažovať o operácii, nezhorší sa to po prípadnom ďalšom tehotenstve?

Jednou z komplikácií po pôrode môže byť vznik hemoroidov

Na Vašu otázku odpovedá prof. MUDr. Karol Holomáň, CSc.: 

Medzi časté komplikácie po tehotenstve a po pôrode patrí rozšírenie žíl konečníka a niekedy aj vonkajších rodidiel. Tehotnosť tento stav podporuje a zhoršuje.

Snažíme sa ho ovplyvniť liekmi, ktoré podporujú cievnu stenu a zlepšujú prietok krvi žilovým systémom. Žiaľ, niekedy ani medikamentózna liečba nie je dostatočná (ako je to vo vašom prípade) a stav môže byť dokonca komplikovaný počas pôrodu prasknutím varikózneho komplexu.

Veľmi ťažko môžeme zhodnotiť vašu aktuálnu situáciu bez zhodnotenia lokálneho nálezu. Preto odporúčame nasledovný postup: Po porade s vaším lekárom zvážte ešte celkovú medikamentóznu liečbu.

Ak sa stav nezlepší, bez váhania navštívte lekára-špecialistu, čo je v tomto prípade chirurg.

Ten podľa aktuálneho nálezu stanoví najlepšiu liečbu (nevynímajúc operačné riešenie) aj s ohľadom na možné ďalšie tehotenstvo.

Prečítajte si: Čo robiť, keď milovanie sprevádza bolesť
              Milovanie po pôrode? Kedy?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: