Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Slobodná matka

anonym, 30.10.2009 13:10

predlzenie rodicovskeho prispevku

Ahojte,chcela by som sa spytat,ci sa da predlzit rodicovska dovolenka,nakolko dcerka mala uz 3 roky.Som slobodna mamicka a dcerka este do skolky nechodi.Mam narok na nejaké prispevky od statu,byvam u rodicov,mam priatela,ale nie sme zobrany.Poradte mi prosim co je pre mna najvyhodnejsie???dakujem

 • sandras
  30.10.2009, 13:48

  ak by bola dcerka chorľavá, bola by možnosť predlžiť rodičovskú dovolenku zo zdravotných dôvodov, ale to by si musela prejednať s lekárkou, ona y musela dať návrh a posudzoval by to aj posudkový lekár. V tom prípade by si dostávala normálne RP až do (maximálne) 6 rokov dieťaťa, dieťa by mophlo na 4 hodiny do školky, ale ty nesmieš v tom čase pracovať.

  Pokial je dcerka zdravá máš 2 možnosti ...

  1. pojdeš sa zahlásiť na Urad práce, budeš si hladať zamestananie, štát zaplatí odvody, ale podporu v nezamestnanosti nedostaneš. Dcerka by mohla normálne do školky a ty bi si si mohla nájsť prácu, požiadať o rekvalifikáciu, prípadne niekde aspon občasne brigádovať.

  2. môžeš požiadať o tzv. predlženú materskú, teda pojdeš na Urad práce, soc vecí a rodiny, kde vyhlásiš, že sa budeš nadalej celodenne starať o dieťa mladšie ako 6 rokov. Potom pojdeš na Sociálnu a Zdravotnú poisťovňu a tam to nahlásiš tiež. Síce žiadne príspevky od štátu nedostaneš, ale štát za teba aspon bude odvádzať odvody.  Je to výhodné len ak dieťa nechodí do školky a ani ho neplánuješ dať, ani ty sa neplánuješ v najbližšej dobe zamestnať ... a samozrejme ak máš z čoho žiť!

  V prípade, že by si chcela sociálnu podporu od štátu, musíš počítať s tým, že sa bude posudzovať príjem celej rodiny, aj rodičov, u ktorých bývaš,  aj priateľa (otca dieťaťa). Ani slobodná matka nemá nárok na nejaké peniaze od štátu po skončení rodičovskej dovolenky (po 3. narodeninách dieťaťa).

  PS: asi si sa o to začala zaujímať dosť neskoro, kedže ako píšeš, dcerka už MALA 3 roky! Všetko sa totiž nahlasuje maximálne do 8 pracovných dní ! Teda ak už dcerka má 3 roky a ty nie si nikde evidovaná, nikto za teba neplatí žiadne odvody a možno si to budeš musiať doplatiť sama (napr. do zdravotnej poisťovne)

 • frzko
  30.10.2009, 22:32

  Ahoj, chcela by som len opraviť - doplniť predchadzajúci príspevok, nakoľko som tým všetkým prešla.

  ak by bola dcerka chorľavá, bola by možnosť predlžiť rodičovskú dovolenku zo zdravotných dôvodov, ale to by si musela prejednať s lekárkou, ona y musela dať návrh a posudzoval by to aj posudkový lekár. V tom prípade by si dostávala normálne RP až do (maximálne) 6 rokov dieťaťa, dieťa by mophlo na 4 hodiny do školky, ale ty nesmieš v tom čase pracovať.

  Ak si chceš vybaviť predĺženie rodičovskej dovolenky pre zhoršenie zdravotného stavu, je tam podmienka, že dieťa musí byť v zdravotnej starostlivosti aspoň u jedného lekára špecialistu - my chodíme na alergológiu a imunológiu. Ak Ti ju svália, dostaneš plný RP, ale o jej dĺžke predĺženia rozhoduje okresná sociálna poisťovňa, väčšinou to je na 1 alebo 2 roky a potom môžeš požiadať znovu o predĺženie - max.do 6.roku dieťaťa. Ty však nesmieš pracovať a sociálka aj rozhodne, či môžeš dať malú na 4.hodiny do škôlky - nám to napríklad neumožnila.


  Pokial je dcerka zdravá máš 2 možnosti ...

  1. pojdeš sa zahlásiť na Urad práce, budeš si hladať zamestananie, štát zaplatí odvody, ale podporu v nezamestnanosti nedostaneš. Dcerka by mohla normálne do školky a ty bi si si mohla nájsť prácu, požiadať o rekvalifikáciu, prípadne niekde aspon občasne brigádovať

  UP odvádza len zdravotné iné odvody nie, ani do odpracovaných rokov sa Ti do neráta, preto sa skôr oplatí RD spomínaná niššie, pretože vtedy štát platí za Teba všetky odvody, ráta sa Ti to aj do dôchodku a korunky Ti idú aj do doplnkového dôchodkového ak máš.

  2. môžeš požiadať o tzv. predlženú materskú, teda pojdeš na Urad práce, soc vecí a rodiny, kde vyhlásiš, že sa budeš nadalej celodenne starať o dieťa mladšie ako 6 rokov. Potom pojdeš na Sociálnu a Zdravotnú poisťovňu a tam to nahlásiš tiež. Síce žiadne príspevky od štátu nedostaneš, ale štát za teba aspon bude odvádzať odvody.  Je to výhodné len ak dieťa nechodí do školky a ani ho neplánuješ dať, ani ty sa neplánuješ v najbližšej dobe zamestnať ... a samozrejme ak máš z čoho

  Alebo choď na rodičovskú dovolenku - starostlivosť o dieťa do 6. rokov....vtedy si s malou doma, nič nedostávaš. Stačí Ti ísť do zdravotnej poisťovne, kde podpíšeš čestné prehlásenie, že ostávaš doma, nebudeš chodiť do práce a malá nesmie chodiť do škôlky. Štát všetky odvody za teba odvádza. Do sociálky ani nemusíš ísť, pretože na sociálku si povinná nahlásiť zmenu len vtedy, ak začneš pracovať. Táto RD sa nenahlasuje ani na UPSVAR.

  Ako som spomenula, všetkým som si prešla, a takto som si to vybavovala ja.

 • anonym
  22.02.2011, 18:21

  Dobrý deň. poprosím radu. Nie som síce slobodná mamička ale chcela by som si predĺžiť rodičovský príspevok. Takže niečo o mne. mám 2,5 ročného syna, manžel je zamestnaný a bývame u mužovej mamy, ktorá je tiež zamestnaná. Popri rodičovskému príspevku poberám opatrovateľský príspevok na dedka. Chcem sa spýtať či si môžem požiadať o predĺženie rodičovského príspevku ale malého by som chcela dať do škôlky. a ako to bude keď malý nastúpi do škôlky a ja budem mať len opatrovateľský, mám sa nahlásiť na úrad práce. Inak som evidovaná na sociálke ako opatrovateľka a som na materskej u zamestnanávateľa. Poprípade môžem zostať doma aj bez rodičovského príspevku a malý by bol v škôlke, stačí mi to opatrovateľské alebo sa musím evidovať na úrade práce.
  Vopred ďakujem za všetky odpovede. Zuzana

 • anonym
  15.05.2012, 17:30

  Dobrý deň, ja mám tiež otázku na predĺženie rodičovského príspevku. Môj syn bude mať v septembri 3 roky a s manželom bývame v podnájme. Syn chodí do škôlky a ja mám ešte rok štúdia na vysokej škole a tak ma tiež zaujma či by sa mi dal predĺžiť rodičovský príspevok. Vopred ďakujem za odpoveď. Lucia

 • sandras
  15.05.2012, 18:40

  jedine ak by bol syn nejaký chorý, vtedy sa da predlžiť materská na 6 rokov. Musí sa ísť pred posudkového lekára a v prípade, že on uzná, že dieťa ma dlhdobo nepriaznivý zdravotný stav, može matka zostať na RD až do jeho 6 rokov. Podla súčasného zákonba takéto dieťa dokonca može chodiť aj do školky, i ked to može znieť nelogicky (dieťa je na jednej strane choré a može byť v školke???) ... no su diagnozy, kde dieťaťu prospieva párhodinový pobyt v kolektíve, alebo tieto deti su v špeciálnych školkach (autisti, DMO, nevidiace deti) či sanatóriách (alergici, znížená imunita).

  Ak si študentka a dieťa je v školke, skor by som zvolila extrené štúdium a začala niekde pracovať na pol úväzku, prípadne možeš robiť aj na dohodu.

 • kaňa
  25.02.2013, 22:22

  Dobrý deň,potrebujem radu.Som slobodná mamička,cakaju ma este dva roky studia ale coskoro mi konci rodicovska dovolenka.Mozem poziadat o predlzenie poberania prispevku aj napriek tomu ze mala je absolutne zdrava?Som v zlych socialnych podmienkach matka mi neddavno zomrela,snubenec a otec malej sa obesil,moj otec je neznamy...Domacnost,stravu a vsetko okolo toho taham sama s rodicovskeho a zo sirotskeho co dostavam na malu ak mi to zoberu mozem sa ist rovno past...Uz takto mi ostava velke H****..... Viete mi niekto poradit? Vdaka

 • Lee-Finance-Inc
  02.01.2021, 20:53

  ⁣Podnikateľom ponúkame pôžičky s ľahkým prístupom za nízke úrokové sadzby, máme medzinárodné štandardy, ktoré zákazníkom zaručujú kvalitné a rýchle služby, našou hlavnou službou je poskytovanie medzinárodných pôžičiek pre spoločnosti a organizácie, ktoré potrebujú financovanie dôležitých projektov rozvoja v oblasti voľného času, cestovného ruchu , zábavný a stavebný priemysel, ponúkame aj osobné pôžičky, pôžičky na splácanie dlhu, študentské pôžičky atď. Nižšie uvádzame prehľad našich pôžičiek.

  Ďalej prevádzkujeme bitcoinové a ďalšie kryptomenové investičné platformy, máme platformu, kde naši klienti investujú a 70% svojich investícií tvoria ako zisk do 7 dní, nižšie je uvedený prehľad našich odhadovaných výnosov z investícií.

  Pre viac informácií o našej pôžičkovej a investičnej platforme nás kontaktujte e-mailom: info.leefinance@gmail.com alebo nám pošlite správu na whatsapp: +393510079758  Predvídajte svoj záujem.  S Pozdravom
  Lee Finance Inc.

+ -
Príspevkov: 7